Mide ülseri nedir? Mide ülseri, mide ya da on iki parmak bağırsağının sindirim sıvıları ile birlikte mide asidi gibi tahriş edici vücut sıvılarından dolayı tahrip edilmesi ve doku kaybının meydana gelmesi ile ortaya çıkmaktadır. Mide ülseri, sindirim enzimlerini koruyan mukus tabakasının azalması ile ortaya çıkmaktadır. Sindirim asitleri bu korunmasız olan tabakalara zarar vererek kanamalı ve ağrılı bir rahatsızlığa yani mide ülseri sorununa yol açar. 

Mide asidinin üretim miktarı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı bireylerde aşırı üretim görülebilmektedir. Mide ülseri sindirim sistemi hastalıkları içerisinde en sık görülen türlerdendir. Fazla önemsenmese de kendi kendine geçen bir rahatsızlık olmadığı için mutlaka tedavi edilmelidir. Bu hastalığın nedenleri olarak sigara kullanımı, alkol kullanımı, kullanılan ilaçlar, dengesiz ve sağlıksız beslenme olabilir. Bu hastalığın genel belirtileri;

  • Midede oluşan yanma ve ağrı.
  • Bulantı.
  • Kusma ile gelen rahatlama hissi.
  • İştahsızlık.
  • Kilo kaybı.
  • Şişkinlik ve gaz sorunu.
  • Sık sık acıkma durumu.
  • Yemek yedikten sonra oluşan ağrı.

Hazımsızlık sorunu gibi belirtiler görülebilir. Hafif belirtiler gösterirken düzeltilemeyen bu hastalık daha sonra ciddi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Midede kanama tıkanma, delinme gibi ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bazı hastalarda ön kanama ve delinme durumu görülebilir. Bu hastalık nasıl önlenir? Ülser sorununun gelişimini önlemek için hastaların kendini bakteriyel enfeksiyonlardan koruması gerekir. Düzenli olarak ülser riskini arttıran ağrı kesiciler ve ilaçları yemekle birlikte tüketebilir. İlaç ile alkol almaktan kaçınılmalıdır. Tedavi için hastalığın tanısı konulduktan sonra ilaçlar ile başlanır. İlaç dışında vagus sinirinin kesilmesi gibi cerrahi operasyonlara başvurulabilir. Ayrıca ülser diyeti yapılabilir. 

Mide ülseri tedavisinde kullanılabilecek etkili kürler nelerdir? 

İlaçla tedavi işleminin yanı sıra bazı kür tarifleri deneyebilirsiniz. Bu yöntemler şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olabilir. Fazla kafein tüketiminin azaltılması, kızartma, aşırı şekerli gibi besinlerin tüketiminden uzak durulması ve beslenme tarzında sağlıklı yönde değişiklik yapılması şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olur. Altınotu kurutulmuş çiçekleri kaynatarak 15 dakika demleyebilir ve her akşam bir fincan içebilirsiniz. Ya da taze zencefil, ebegümeci ve kuşburnu kullanarak çay yapabilir ve tüketebilirsiniz.