Ekin Arık Özer'in 3 Mayıs 2022 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Yolumdan Çekilin! İddialı ve sert bir söylem. İçinde bolca da kararlılığı barındırıyor. Sizce Sayın Kılıçdaroğlu çok da tarzı olmayan bu cümleyi neden sarfetmiş olabilir? Benim cevabımı beraber irdeleyelim. 

Her akşam televizyon ekranlarında, muhalefetin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı sorusuna cevap aranıyor. Hem de kimler tarafından? Çoğunlukla iktidar partisini destekleyen gazeteciler, akademisyenler, eski vekiller. Bu gayret içinde olanlar karşılarında şimdiden kafasına vurup yıpratacakları bir isim arıyorlar. İnanın Cumhur İttifakı, Millet İttifakından daha çok istiyor ismin berlilenmesini. Peki bunun sebebi sizce ne olabilir? Bana sorarsanız; bir aday çıksın da seçime kadar iyice yıpratalım düşüncesinden ziyade, Cumhur İttifakının karşı aday konusunu yanlış ele aldığını düşünüyorum.  Peki nedir bu yanlış çözümleme ? Bir isim üzerinden propaganda yürütmeyi seven Cumhur İttifakı asıl karşı adayın ekonomi, işsizlik ve en önemlisi de özgürlük olduğunu göremiyor. Görebilselerdi eğer; biz ber hafta "İmamoğlu ile Kılıçdaroğlu'nun arası limonu", "Mansur Yavaş'ın gönlü Cumhurbaşkanlığında" gibi anlamsız tartışmalara maruz kalmazdık. 

Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylık konusunda her siyasetçinin istekli olduğu kadar istekli olduğunu  düşünüyorum. Bunun alternatifini düşünmek siyasi intihar ve öngörüsüzlük olacaktır. Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı olur da seçimi kazanırsa, o koltuğa yine Millet İttifakı adayları olan ekonomi, işsizlik, özgürlük ve bir çok isimle beraber oturacaktır. Yani önümüzdeki seçimlerde bir koltuk ama çok isim olacak. O yüzden Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu çıkışı tamamen hedefe kenetlenmeye yönelik tüm dinamiklere bir açıklamadır. 

Biz gençler aramızda birisi sohbeti çok uzattığında ve konudan uzaklaştığında "boş yapma" deriz. Derin analizlere ihtiyaç yok. Sayın Kılıçdaroğlu kısaca "BOŞ YAPMAYIN" dedi.