Mısır’daki arkeologlar, ateşle kavrulmuş bir yapının içine gizlenmiş eşsiz bir aile mezarının içindeki mumyaları keşfettiler.

Arkeologlar, Mısır’ın Aswan kentinde, Nil Nehri yakınında ateşle kavrulmuş bir yapının içinde gizlenmiş olan 2.000 yıllık bir aile mezarının girişini keşfettiler. İçeride, eklem iltihapları olan birkaç yaşlının yanı sıra çocuklar ve yeni doğmuş bir bebek de dahil olmak üzere çeşitli yaşlarda 30 mumya buldular.

Gözden kaçırmayın

Marmaris İçmeler Sanatevi kapılarını sergiyle açtı Marmaris İçmeler Sanatevi kapılarını sergiyle açtı

Milano Üniversitesi’nde Mısırbilimci ve kazının eş-direktörü olan Patrizia Piacentini’ye göre, arkeologlar mezarın tarihini henüz belirlememiş olsalar da, Ptolemaik ve Roma dönemlerine (MÖ 1. yüzyıldan MS 2-3. yüzyıla) uzanan nesiller boyunca tek bir ailenin ölülerini mezara gömdüğünden şüpheleniyorlar.

Bu yeni mezar, Nil Nehri boyunca hafif bir tepenin üzerinde yer alan 20. yüzyılda inşa edilmiş pembe granit bir yapı olan Ağa Han’ın Mozolesi’ni çevreleyen yakın zamanda keşfedilen 300’den fazla mezardan biri. Ancak diğer mezarların çoğu yeraltında bulunurken veya kayalık tepelere kazılmışken, bu özel mezar, araştırmacıların muhtemelen bir kurban yeri olarak kullanıldığını düşündüğü, daha büyük bir yer üstü yapısının içinde bulunması bakımından benzersiz.

Mısır'da aile mezarında 30 mumya keşfedildi yenigün (3)

Piacentini, “Görünüşe göre, nekropolise erişen vadi boyunca yer alan bu yapı, yaratıcı tanrı ve Nil’in bereketli taşkınlarının koruyucusu olan tanrı Khnum’a koç şeklinde kurbanların sunulduğu kutsal bir muhafaza olarak kullanılmış. Bu nekropolde gömülenlerin sonsuz yaşamını ondan daha iyi kim yatıştırabilirdi?” diyor.

Piacentini ve ekibi, buranın bir kurban yeri olarak kullanıldığı görüşünü desteklemek için yapı duvarlarında muhtemelen adak törenlerinden kaynaklanan ateş izleri keşfetti; ancak bazı ateş izleri mezar soyguncuları tarafından da yapılmış olabilir. Öyle ya da böyle, ekip yanmış yapının içinde hayvan kemikleri, bitki kalıntıları ve adak sofraları buldu.

Mısır'da aile mezarında 30 mumya keşfedildi yenigün gazetesi

İçinde ayrıca “Nikostratos” adının kazındığı bakır bir kolyenin yanında bir adamın mumyası da gizliydi.

Kayadan oyulmuş olan mezar girişine giden bir merdivenin dibinde, içinde hala küçük meyveler bulunan kırık bir adak vazosu buldular. Derinlemesine kazılmış dört odadan oluşan mezar, yaklaşık 30 mumyanın kalıntılarını içeriyordu.

Pişmiş toprak bir lahdin içine tıkıştırılmış bir çocuğun kalıntıları gibi mumyalardan bazıları çok iyi korunmuşken, Mısırlıların mumyaları sarmak için kullandıkları bir malzeme olan bandajları eski soyguncular tarafından kesilmiş mumyalar daha az korunmuştu.

Araştırmacılar ayrıca, bu eski soyguncular tarafından kullanılmış olabilecek, demir uçlu ve tahta saplı bir bıçak da keşfettiler. Araştırmacılar ayrıca Nikostratos’un bir zamanlar diğer 30 mumyayla birlikte mezarın içinde olduğunu, ancak soyguncular tarafından çıkarıldığını söylüyorlar.

Mısır'da aile mezarında 30 mumya keşfedildi yenigün (1)

Bölgedeki kazı çalışmaları, Mısır’daki Aswan ve Nibian Eski Eserler Bölgesi ile İtalya’daki Milano Üniversitesi arasında ortak bir girişimdi; araştırmacılar bulguları analiz etmeye ve tarihlendirmeye devam ediyor. (Arkeofili)