14.08.2021, 07:00

Mitoloji sevenler burada mı?

Merhaba sevgili kitap dostları bu hafta sizler için okurken keyif aldığım 'Akhilleus’un Şarkısı' ve 'Süpermen Türk Olsaydı pelerinini annesi bağlardı' kitaplarını değerlendireceğim

Sevgili kitap severler çok keyifle okuduğum iki kitabı önereceğim size. İlk bahsedeceğim kitap, Madelin Miller tarafından yazılmış, “Akhilleus’un Şarkısı” kitabı, ikinci bahsedeceğim kitap ise Ahmet Şerif İzgören’nin “Süpermen Türk Olsaydı pelerinini annesi bağlardı” kitabı olacak. 

Mitoloji sevenler burada mı? Bugün mitoloji ve fantastik macera türünün en güzel örneklerinden biri olan Madelin Miller tarafından yazılmış, Akhilleus’un Şarkısı isimli eseri değerlendireceğim sizlere.

MİTOLOJİK İLE BİRLİKTE FANTASTİK BİR ESER
Yazar, Madeline Miller ile tanışıklığım “Ben Kirke” kitabı ile olmuştu. Bu kitabı eleştiren büyük çoğunluğun aksine, ben kitap dilini oldukça akıcı, hikayesini de ilgi çekici bulmuştum. Bu yüzden Akhilleus’un Şarkısı’nı okumak için bir an olsun tereddüt etmedim. Yazar bir kez daha beklentilerimi boşa çıkarmadı ve severek okuduğum bir kitabı daha eklemiş oldum kütüphaneme. Madeline Milller’in kendi tarz ve diliyle Homeros’un İlyada’sına tekrar can vermiş olduğu bu eser de; deniz tanrıçası Thetis ve ölümlü bir kralın oğlu olan, yaşadığı dönemin en büyük savaşçısı olma kehaneti ile dünyaya gelen Akhilleus’un, Truva savaşına damga vuran hikayesi anlatılıyor. İlyada’dan farkı ise bu kahramanlık hikayesi Akhillius’un ağzından değil, Akhilleus’un en yakın arkadaşı, sırdaşı ve sevgili olan Sürgün prens Patroklos' un gözünden anlatılması. Kitabın yaklaşık yarısında , Patroklas ve Akhilleus’un tanışma ve gençlik yıllarını, birbirlerine duydukları saf aşkın gelişim hikayesine yer verilmiş. Kalan yarısında ise Yunan mitolojisinde, Truvalı Paris'in Sparta Kralı Menelaos'un karısı Helen'i kaçırması sonucunda Yunanların Anadolu'daki Truva kentine saldırmasını ve Truva savaşında yaşanılan olaylar ve kahramanlıklara yer verilmiş . Efsanelere göre on yılı aşkın süren bir sürü kahramanlık ve aşk hikayesini barındıran, hikayelere göre tanrıların fikir ve yön değiştirmesine göre sürekli güç dengesi değişen, en sonunda kurnaz bir Truva atı fikriyle biten bu savaş, kim bilir Akhilleus hariç kaç farklı kahramanlığa ev sahipliği yapmıştır. Fakat Akhilleus’un hikayesi her zaman en öne çıkan, en dikkat çeken olmuştur. Sizde nice efsanelere konu olmuş bu hikayeyi, Madeline Miller’in kaleminden akıcı, sürükleyici ve dokunaklı bir şekilde okumak isterseniz. Bu mitolojik ve fantastik eser naçizane tavsiyemdir.


KULLANILAN DİL SADE VE AKICI
Süpermen Türk Olsaydı Pelerinini Annesi Bağlardı- Ahmet Şerif İzgören üniversite yıllarından beri yakın takipçisi olduğum, bir çok kitabını okuduğum, özellikle üniversite zamanlarında seminer ve konferanslarını yakından takip ettiğim Ahmet Şerif İzgören’e ait “Süpermen Türk Olsaydı Pelerinini Annesi Bağlardı” kitabı var sırada. Bu kitabı değerlendirmem de Ahmet Şerif İzgören’ in tavsiyelerine verdiğim önem kadar kitabın adının da beni etkilediğini itiraf edebilirim. Kitabın içeriği ile okuduklarımı bağdaştırdıkça, kitabın isim ve içerik uyumunu o kadar yerinde buldum ki, iyi ki okumuşum dediğim kitaplar listesine girdi. Ahmet Şerif İzgören, bu kitabı diğer kitaplarından farklı olarak kişisel gelişim yerine toplumsal gelişim adına kaleme aldığını beyan etmiş. Günümüzde ki en önemli şeyin eğitim, bilgi, toplumsal duyarlılık ve farkındalık olduğunu birçok kez vurgulamış. Ne yapıyorsak yapalım herkesin kendi işinin girişimcisi olduğunu, çalıştığımız sektör fark etmeksizin ülkemiz, geleceğimiz için yaptığımız işin en iyisini yapmamız gerektiğini, her zaman kendimizi geliştirmek zorunda olduğumuzu bu konunun ülkemiz ve çocuklarımız için boynumuzun borcu olduğunu örnekleriyle açıklamış. Küçük bir kıvılcımın büyük bir aleve dönüşeceğini bildiği için Uğur Böcekleri akademiyi kurarak, toplumsal gelişimi destekleyici, gönüllü kişilerle umut kıvılcımını yakmaya çalışan Ahmet Şerif İzgören’nin bu aydınlık tutumu kitabının her sayfasına işlemiş. İşini hakkıyla yapan veya yapmayan herkesi örnekleriyle açıkladığı için bir kesimin eleştirisini alsa da ben kitap dilinin sadeliğini, akıcılığını ve kitap amacının yüceliğini çok beğendim. Hatta kitapta bulunan olumsuz örnekleri de kitabı pekiştirmek adına olumlu karşıladım. Kitabı okuduğum da ülkeme, çevreme, çocuklarıma ve geleceğe olan sorumluluğumu tekrar anladım. Beni motive eden, hayata faydalı olmak adına yapabileceklerimi sorgulatan, samimiyeti sayfalara yansımış bu kitap, kitapsever herkese naçizane tavsiyemdir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@