Mizofoni hastalığı, Latince “misos(nefret)” ve “phone(ses)” kelimelerinden türüyor. Sağlık sorunu, sesten nefret etme durumu olarak tanımlanabilir. Mizofoni, insanlarda çeşitli seslerden dolayı oluşan duygusal hoşnutsuzluk ve reaksiyon gibi durumların meydana gelmesi ile ortaya çıkıyor. Mizofoni hastalığı olan bireyler için diş gıcırdatma, çiğneme gibi basit sesler sadece rahatsız etmez aynı zamanda dayanılmaz bir hale gelir. Seçici ses hassasiyeti sendromu olarak da bilinen rahatsızlık beyinde olan yapısal anormallikten kaynaklanan fizyolojik ve psikolojik semptomlar gelişmesi ile meydana gelir. Bazı seslere karşı olan bu hassasiyet, mizofoni yaşayan bireylerin günlük yaşantısını zora sokabilir.

Mizofoni ile birlikte bireyde öfke, panik, kaygı gibi duygular hissedilebilir. Bu hislerin şiddeti kişiden kişiye ve sesten sese göre değişebiliyor. Bazılarında maruz kalınan ses sonrasında huzursuzluk ve rahatsızlık gibi duygular meydana gelirken bazı kişilerde ise kontrolsüz öfke olarak görülebilir. Mizofoni hastalığında, duygusal belirtilerin yanı sıra fiziksel belirtilerde ortaya çıkabilir. Özellikle göğüs bölgesinde basınç hissetmenin yanında kalp atışının hızlanması, kan basıncının yükselmesi, vücut sıcaklığının artması gibi etkiler görülebilir. Mizofoni her yaşta ve cinsiyette insanı etkisi altına alabilir. Genellikle çocukluk ya da ergenlik döneminde kendini gösterir. Bireylerde genelde bir ses ile ilk atak tetiklenir ancak daha sonrasında başka seslerde tetikleyici olabilir. Bazı bireylerde rahatsız eden sesi düşünmeleri bile tetikleyici olabiliyor.

Mizofoni hastalığının tedavisi

Mizofoni olan bireyler genellikle sosyal yaşantıdan uzak durma eğiliminde olmalarının yanı sıra sürekli kulaklık takarak kendilerini tetikleyici seslerden korumaya çalışırlar. Mizofoninin henüz bir tedavisi yok ancak çeşitli uygulamalar ile rahatsızlık kontrol altında tutulmaya çalışılıyor. Ayrıca mizofoni ömür boyu devam etme eğiliminde olan bir hastalık olarak biliniyor. 

Kulak çınlaması sebebi ile ortaya çıkan mizofonide çınlama sorunun tedavi edilmesi ile rahatsızlığa karşı tolerans oluşturulabiliyor. Bunun yanı sıra, psikiyatride önemli bir yere sahip olan davranışsal bilişsel terapi ile seslere karşı kişilerde oluşan aşırı tepkiler kontrol altına alınabiliyor. Bu tedavi yöntemlerine ek olarak, kuş veya yağmur sesi gibi tetikleyici olmayan seslerin dinletilmesi de bazı hastalarda rahatlama sağlayabiliyor. 

Mizofoni 2000’li yılların başlarında ortaya çıkan bir hastalık olarak biliniyor. Bundan dolayı henüz mizofoni için geliştirilen herhangi bir ilaç bulunmuyor. Dolayısıyla hastaların yaşadığı zorlukların hafifletilmesi için psikolojik danışmanlık oldukça önem arz ediyor.