Gelişen teknolojinin getirdiği yeniliklerden biri olan mobil imza hayatımızın pek çok notasından kullanılmaktadır. Bu doğrultuda, bu imzanın ne olduğu son zamanlarda en sık araştırılan konulardan biri olmaktadır. Bu imzanın hayatımıza girmesi ile ıslak imzanın getirdiği birtakım zorunluluklar da geride kalmıştır. Mobil imzanın nasıl alınacağı ve ücretinin ne olduğu merak konusu olmuştur.

Mobil imza nedir?

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliği taşıyan mobil imza GSM 128K SIM kart ya da cep telefonu kullanılarak belirlenmektedir. Kullanıcılara iletilen şifre ile elektronik ortamda ve yasalar sayesinde güvenli biçimde elektronik imza işlemi yapılmasını sağlamaktadır. Bu imza yöntemini kullanarak ıslak imza gerektiren işlemlerin istendiği yer için tek şifre ile güven içinde imzalama imkânı sunmaktadır. Elektronik ortamda kullanılan mobil imza; ön başvuru, başvuru ve aktivasyon aşamalarının sonucunda alınabilir. Bu imza sayesinde; kişiler istedikleri yerden evrak imzalayabilirler. Günümüzde, bu imza üç farklı Telekom şirketinden alınabilmektedir.

Mobil imza nasıl alınır?

GSM Operatörleri tarafından sunulan bir hizmet olan mobil imza için ilk olarak ön başvuru ve ardından kimlik ile başvuru yapılmalıdır.  Abonelik için aktivasyon işleminin yapılmasının ardından imza kullanıma hazır hale gelmektedir. Ülkemizde 3 farklı GSM Operatörleri tarafından alınabilen imza için gerekli adımlar şunlardır:

Kullanıcı müşterisi olduğu GSM Operatörüne giderek ön başvuru yapılmalıdır. Ardından, GSM Operatörü  sim kart değişikliğini yapmaktadır.  Son olarak, kullanıcıdan gerekli belgeler istenmektedir. Belgeler arasında; 

·        E-Güven NES Taahhütname

·        Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Belgesi Fotokopisi 

·        Mobil İmza Bireysel Taahhütname

·        Satış sonrası işlem formu

İmzaya başvuru; e-devlet kapısı üzerinden de yapılmaktadır. 

Mobil imzanın hayatımızın birçok noktasında kolaylaştırıcı etkisi olduğu alanlar ise şunlardır:

  • E-belediye
  • E-devlet
  • E-ticaret
  • İnternet Bankacılığı
  • Sosyal Güvenlik Uygulamalar
  • Finansla ilgili bireysel ya da kurumsal işlemler

Ücreti nedir?

 Mobil imzanın ücreti GSM operatörlerine göre farklılık göstermektedir. Türkiye’de bulunan üç farklı operatörün kendine özgün farklı fiyatlandırma politikaları vardır. Bu fiyatlandırmaları öğrenmek için müşterisi olunan operatörün web sitesinden detaylı bilgiye ulaşılabilir. Ek olarak, e-devlet üzerinden yapılan başvurularda bir ücret talep edilmemektedir. Ücret daha sonrasında kullanıcısı olunan operatör tarafından tahsil edilmektedir.