Kültürel gezilerde sevilen bir durak olan Mostar Köprüsü, Bosna-Hersek'in Mostar şehrini ikiye bölen Neretva nehrinin üstünde bulunan tarihi miras olan bir köprüdür.Köprüyü ilk olarak Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin, 1566 yılında inşa etmiş ve Mostar Köprüsü için 456 adet taş kullanmıştır.Asırlar boyunca Bosna-Hersek’in kültürel çeşitliliğini ve hoşgörüsünü de simgelemekte olan Mostar Köprüsü Müslüman ve Hırvat kesimlerini birbirine bağlıyordu.

Köprünün yıkılışı 9 Kasım 1993 tarihinde Boşnak-Hırvat Savaşı sırasında Hırvat askerleri tarafından yıkılmış ve aradan geçen 427 yıl süresince kullanılamamıştı. Köprü, aradan geçen yıllar sonra 23 Temmuz 2004’te orijinal modeli korunarak yeni baştan inşa edildi.Mostar Köprüsü 30 metre uzunluğu ve 24 metre yükseliği ile 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası ilan edilmiştir.

Mostar Köprüsü sporcular tarafından yıllar boyu atlama platformu olarak kullanılmıştır. Bunun yanında köprü çok eski bir geleneği de yansıtmaktadır. Şehirde yaşayan erkekler, nişanlılarına cesaretlerini göstermek için düğünlerinden önce bu köprüden nehre atlarlardı.Tarihi ile ve birçok kesime ev sahipliği yapmasıyla bilinen Mostar Köprüsü’ne giderek bu tarihi güzelliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Mostar Köprüsü

Mostar Köprüsü'ne nasıl gidilir?

Ülkemizden havayolu ile aktarmalı olarak ulaşım sağlanmaktadır.Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’dan veya aktarma yoluyla diğer Avrupa şehirlerinden ulaşılabilmektedir.Mostar Havalimanı üzerinden direkt uçuş bulunmamaktadır.Kısaca, Hırvat Havayolları ile İstanbul-Zagreb aktarmalı bir uçuşla yol rotası çizilebilir.Aktarma uçuş sebebiyle, tahmini 6-7 saat içinde Mostar Havalimana varabilirsiniz.

*Bosna-Hersek,Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Mostar Köprüsü ve Mostar merkezine ulaşmak için kolaylıkla taksi ve araç kiralama bulunmaktadır. Çok hızlıca 10 dakika içinde şehir merkezine ulaşım mümkündür.Mostar yolculuğuna alternatif olarak daha kısa bir yol haritası dileyenler, İstanbul-Saraybosna arası uçuşla yaklaşık 1 saat 55 dakikalık bir yolculuk gerçekleştirebilirler. Havalimanı şehir merkezine 9 km uzaklıktadır. Saraybosna’dan karayolu ya da trenle Mostar’a da ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karayoluyla Mostar-Saraybosna arası 129 km’dir.Özel araçla 2 saat 5 dakika içinde varabilirsiniz. Ayrıca Saraybosna Otobüs Terminali’nden de saat başı otobüs kalkmakta ve bu yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir. Tren seçeneği ise Mostar’a gidiş için ucuz bir alternatif olmakla birlikte 1 saat 50 dakikalık bir yol süresine sahiptir.

Kendi aracıyla Mostar şehrine ve Mostar Köprüsü’ne gitmek isteyenler içinse; İstanbul-Avrupa Otoyolu hattını kullanabilirsiniz.Fakat Bulgaristan üzerinden geçerken sınırdan transit vize almanız gerekmektedir. Tahmini 17 saat süren yolculuk sonunda Mostar’a ve Mostar Köprüsü’ne varabilirsiniz.