Motor tamircileri veya motorla alakalı işlerle ilgilenen kişilerin ortak problemlerinden bir tanesi de motor yağı lekesi olmaktadır. En çok merak edilen şey ise bu lekenin kıyafetlerden, ellerden ve kumaştan nasıl çıkarılması gerektiğidir.

Motor yağı lekesi kumaştan veya kıyafetten çıkarılması

İlk olarak plastik bir kaşık edinin. Bu plastik kaşık yardımıyla kıyafet ya da kumaşın üzerinde yer alan motor yağı lekesi olan kısmın fazlalığını alın. Lekeli olan alana kağıt havlu koyun ve havlunun lekeyi emebilmesini sağlayın. Sonrasında lekeli alana mısır nişastası ya da bebek pudrası ekleyin. On dakikalık bir sürede nişasta ve pudranın lekeleri emmesini beklemelisiniz. Daha sonra pudra veya nişastayı kağıt havlu ya da diş fırçası yardımı ile nazikçe temizleyin. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, nişasta veya pudranın temiz bölgelere gelmesini engellemektir.

Sıvı bulaşık deterjanını ile birlikte motor yağı lekesi olan alanın üzerine birkaç damla olacak şekilde damlatın. Bulaşık deterjanından sonra üzerine bir kaç damla su damlatın. Parmak yardımıyla sıvı bulaşık deterjanının lekeli alanı emmesini sağlayın. Diş fırçası yardımıyla lekeli bölgeyi hem iç kısımdan hem de dış kısımdan nazikçe fırçalayın. Daha sonra ise kıyafetinizi talimatlara uygun bir şekilde yıkamalısınız. Yıkama evresini tamamladıktan sonra kıyafetinizi asarak ya da düz bir şekilde sererek kurutmalısınız. En önemli noktalardan biri ise kıyafetinizi kurutma makinasında kurutmamanınızdır. Olası bir durumda kıyafetinizdeki motor yağı lekesi tam olarak çıkmadıysa kurutma makinası lekenin çıkmasını daha da engelleyecektir.

Motor yağı lekesi çıkarmada püf noktalar

·        Yeni oluşan bir lekeyi çıkarmak eski lekelere göre oldukça kolaydır. Bu nedenle motor yağı bulaşan kıyafetlerinize olabildiğinde hızlı bir şekilde müdahale etmeniz gerekir.

·        Motor yağı lekesini su ile çıkarmayı denemeyin. Motor yağı suda çözünmez.

·        Eğer leke çıkarmak için kimyasal ürünler tercih edecekseniz öncelikle bu işlemi başka bir bölgede uygulayın.

·        Yağlı kıyafetleri çamaşır makinesinde yıkamadan önce mutlaka öncesinde bir işlem yapmalısınız.

·        Yıkama süresini mümkün olduğunca uzun tutun ve sıcak su kullanmaya dikkat edin. Makinenizin sağladığı en yüksek sıcaklıkta yıkamaya dikkat edin.