MS hastalığının (Multipl Skleroz) nedenleri nelerdir? MS hastalığının (Multipl Skleroz) belirtileri nelerdir? MS hastalığına (Multipl Skleroz) kim yakalanır?

Sklerozlu kişilerde miyelin kabı, omuriliğin merkezi sinir sistemi hakkında bilgi taşıyan kısmıdır. Bu bilgi omuriliğin bir gerçeği olarak görülebilir. Merkezi sinir sistemi, vücudun bağışıklık sisteminin eylemlerini ve davranışlarını koordine etmekten sorumlu sistemdir. MS'i tetikleyenlerin sinir sistemi tarafından başlatılan saldırılar olduğuna inanılmaktadır.
Bugün, belirli faaliyetlerden kaçınmak gibi basit adımlar atarak bunları önlemek mümkün. Çocukları etkileyebilmesine rağmen, multipl skleroz yaşamı tehdit eden bir hastalık olarak kabul edilmez. Erken müdahale ve doktor kontrolünde tedavi edilebilir.

MS hastalığının (Multipl Skleroz) nedenleri nelerdir?

MS'nin nedeni hakkında çeşitli teoriler olmasına rağmen, hastalığın kesin mekanizması hala bilinmemektedir. Çevresel faktörler ve genetik bozukluklar gibi çeşitli faktörler olası nedenler olarak öne sürülmüştür, ancak bunların hiçbiri kesin olarak göz ardı edilemez. Araştırmacılar, MS'in çocukluk döneminde vücutta ortaya çıkan tanımlanamayan bir virüsün neden olduğuna inanıyor. Semptomlara neden olmadan önce yaklaşık beş ila on yıl vücutta kalabilir.

Gözden kaçırmayın

Kıl dönmesi nedir? Kıl dönmesi tedavisi nelerdir? Kıl dönmesi nedir? Kıl dönmesi tedavisi nelerdir?

Başka bir teori, hastalığın vücudun kendi bağışıklık sistemi tarafından tetiklendiğini öne sürüyor. Merkezi sinir sisteminin koruyucu bir bileşeni olan miyelin kılıfına saldırır.
MS gibi genetik bir bozukluğu olan kişilerin bağışıklık sisteminin bilinmeyen bir virüs tarafından aktive edilebileceği de teorize edilmiştir.

MS hastalığının (Multipl Skleroz) belirtileri nelerdir?

Hastalığın ilk belirtileri birkaç gün içinde ortaya çıkabilir. Daha sonra artan şiddet ve iyileşme ile ilerleyebilirler. MS'in kesin semptomları, etkilenen merkezi sinir sisteminin bölgesine bağlı olarak değişir. Bazı hastalarda semptomlar birbiri ardına ortaya çıkar. MS'in olağan semptomları arasında güçsüzlük, görme sorunları, duyu eksikliği, konuşma bozukluğu ve idrar kaçırma yer alır. Ayrıca titreme gibi diğer koşullar tarafından da tetiklenebilirler.

MS hastalığına (Multipl Skleroz) kim yakalanır?

Belirtilerine rağmen, multipl skleroz ölümcül bir hastalık olarak kabul edilmez. Araştırmalara göre, hastalığı olan kişilerin ortalama yaşam beklentisi, hastalığı olmayanlardan önemli ölçüde farklı değil. Multipl skleroz, gençler arasında en yaygın nörolojik engellilik olarak kabul edilir. Genellikle kadınlarda ve sosyoekonomik düzeyi yüksek olanlarda görülür.

İlaçlarının etkileri nedeniyle, MS'li kişiler enfeksiyonlara karşı duyarlılıklarını azaltabilirler. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonları gibi başka hastalıklara da yakalanabilirler.
Multipl skleroz bir akıl hastalığı olmasa da, yine de ciddi bir tıbbi durum olarak kabul edilir. Merkezi sinir sistemini etkiler. MS hastalarının çoğu ilk semptomlarını 20-40 yaşlarında gösterse de, bazıları semptomlarını 10 yaşında da yaşayabilir.