Muğla'daki yangınların yaban hayatı üzerindeki etkileri araştırılıyor

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim görevlisi ve yaban hayatı uzmanı Biyolog Dr. Yasin İlemin, orman yangınında dumanı ve sıcaklığı fark ederek uzaklaşan türleri gözlemlediklerini belirterek,"Yaban keçisi, karakulak, yaban domuzu, tilki, kaya sansarı gibi canlılar yangının aksi yönünde alandan uzaklaştı." dedi

Ege 10.08.2021 - 14:08 10.08.2021 - 14:10

Yangın çıkan alanlarda inceleme yapan İlemin, yangının kızılçam ormanlarının kendini yenileyebilme yeteneğini zorlayacak seviyede olduğunu söyledi.

Birçok uçamayan böcek türünün yanarak telef olduğunu aktaran İlemin, "Toprak altına hemen giremeyen, saklanamayan sürüngen türlerinden kara kaplumbağalarında çok fazla ölüm var. Diğer sürüngen türleri toprak altında belli bir derinlikte kendini koruyabiliyor. Kuşlar yangın ilk başladığı anlarda alandan uzaklaştılar."dedi.

- "Her şeye rağmen yanmamış saha yeteri kadar fazla"

Memeliler, kuşlar gibi duyuları çok keskin canlıların çevredeki değişkenlere hemen cevap verebilme yeteneklerinin olduğunu vurgulayan İlemin, şunları kaydetti:

"Dumanı ve sıcaklığı fark ederek uzaklaşan türleri gözlemledik. Yaban keçisi, karakulak, yaban domuzu, tilki, kaya sansarı gibi canlılar yangının aksi yönünde alandan uzaklaştı. Bozayılarda da bir kaybımız yok. Özellikle yaban domuzlarında can kayıpları yaşandı. Bu kayıplar rüzgarın ani yön değiştirmesi ve iki ateş arasında kalma şeklinde yanarak ve duman zehirlenmesi ile gerçekleşti. Kaçabilen memelilerin ulaştıkları alanda tekrar hayatlarına devam edebilmeleri için besin ve barınma ihtiyaçlarını karşılaması kolay. Her şeye rağmen yanmamış saha yeteri kadar fazla. Ancak bazı türler var ki ulaşabildikleri yanmamış alanlarda ciddi bir adaptasyon sorunu yaşayacaklar. Yaban kedisi bu stresi yaşayacak. Çünkü en uygun habitatları artık yok." -AA

Yorumlar