Mühendisler de vasıfsız sayıldı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından belirlenen asgari ücretler sektörde karşılık bulmuyor. Odalar belirlenen ücretin şirketler tarafından verilmemesine sert tepki gösterdi

Gündem 14.10.2021 - 06:00 14.10.2021 - 08:10

Celal Emre ÜNAL / YENİGÜN - Binbir zahmet ve heyecan ile okuyup mühendis olarak mezun olmayı başaran gençler sektörde ya umduğu ücretleri ya da çalışacak bir mühendislik işi bulamıyor. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ‘TMMOB’nin yasal olarak mühendislere asgari ücret belirleme yetkisi var. Bu sayede mühendislerin maaş, sigorta ve iş hakkını korumaya çalışıyor. Ancak işverenler belirlenen asgari ücretleri görmezden gelerek vasıfsız işçi statüsündeki ücretler ile mühendis çalıştırıyor.

“DENETLEME YAPILMIYOR”

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın yasal olarak asgari ücret fiyatını belirleme yetkisinin olduğunu ifade eden TMMOB İzmir İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar, “Odamızın belirlediği asgari ücret brüt 5 bin 750 TL. Denetleme yetkisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda ancak denetlenmediği için meslektaşlarımız ya asgari ücretle ya da asgari ücretin altında çalıştırılıyor. Sigortası mühendis kadrosundan yatmıyor, daha düşük miktarlarda yatırılıyor. Aslında bu vergi kaçırmaya giriyor, biz bununla ilgili kurumlara yazılar yazarak bildirimde bulunuyoruz” dedi.

muhendis Eylem Ulutas Ayatar

“AMACIMIZ İSTİHDAM ARTIŞI”

Yeni mezunların istihdam edilebilmeleri için çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Aytar, “Yaptığımız çalışmayla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden, kamu kurumlarından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yeni yapacakları ihalelerde en az iki genç mühendis istihdamı şartı koymalarını istedik. Talebimizin ardından İBB her yeni ihalesinde 2 tane yeni mezun olmuş mühendis çalıştırma şartı getirdi. Arkasından İZSU ve Karayolları’nın ihalelerinde de genç mühendis istihdamları olmaya başladı. Bu uygulamanın yaygınlaşması bizim için de yeni mezunlar için de iyi oldu. Yaptığımız bir diğer çalışma şantiye yönetmeliği üzerine, bir şantiye şefi aynı anda beş tane şantiyeye şef olabiliyor. Bu da işsizliğin artmasına neden oluyor. Biz İnşaat Mühendisleri Odası olarak her şantiyeye bir şef alınmasını istiyoruz. Böylece sektörde daha fazla istihdam sağlanmış olacak” diye ifade görüşlerini etti.

“ÜCRET TAVSİYE NİTELİĞİNDE”

TMMOB tarafından makine mühendisleri için belirlenen asgari ücret fiyatının 2021 yılı için en az brüt 5 bin 750 TL olduğunu ifade eden Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Evrim Aksoy, “2012 yılında ‘T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile TMMOB arasında İşbirliği Protokolü imzalandı. Protokol ile amaçlanan; mühendislerin, mimarların ve şehir plancılarının TMMOB tarafından belirlenen asgari ücretin altında işe başlatılmasını engellemek ve SGK’ya eksik prim ödenmesinin önüne geçilmesiydi. 2017 yılında bu protokol SGK tarafından tek taraflı olarak feshedildi. Bu yönüyle belirlenen ücret, ‘mühendislik uzmanlık belgeleri’ ile çalışanlar hariç tavsiye niteliğine dönüşmüş oldu” dedi.

muhendis Evrim Aksoy

“MESLEKLERİNİ YAPAMIYORLAR”

Makine mühendislerinin enerji, üretim, hizmet, inşaat sektörlerinde çalışabileceği birçok alan ve görev olduğunu ifade eden Aksoy, “Diğer mühendislik alanlarına oranla makine mühendislerinin çalışma ve uzmanlaşabilecekleri alanları daha geniş. Buna rağmen genç işsizlik, makine mühendisleri arasında giderek artıyor. KOBİ’lerin çoğu, bu dönemde yeni mezunlara kapılarını açmıyor. Altı aydan uzun süre işsiz kalan üyelerimizin bir bölümü yaşamlarını idame ettirebilmek için garson, kurye, kasiyer, mağaza satış elemanı gibi meslek dışı alanlarda görev yapıyor. İşsiz olan üyelerimizin büyük bir bölümü lisansüstü öğrenime yöneliyor. Öğrenimlerini tamamladıktan sonra da işe girmekte sıkıntı yaşayabiliyorlar. Yeni mezun üyelerimiz İş-Kur ‘proje stajyerliği’ kapsamında işbaşı yapıyor. Program bittiğinde yine işsiz kalıyorlar. İzmir’de mühendislik ücretlerinin yeni mezunlar açısından 3 bin 500 TL ile 4 bin TL bandında olduğunu görüyoruz” diye söyledi.

“MAAŞ TEKLİFLERİ TABAN ÜCRETİN ALTINDA”

Mesleki denetim ve asgari ücret belirleme yönetmeliğinin 2008 yılında çıktığını ve 2009 yılından bu yana TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası tarafından uygulandığını dile getiren TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 2. Başkanı Banu Onan Erdal, “Belirlenen alt taban ücretleri uzman ziraat mühendisi ve diğer ziraat mühendisleri şeklinde farklılık gösteriyor. Uzman ziraat mühendisi meslekte 10 yılını geçirmiş ya da çalışacağı alanda en az 5 yıl deneyimli olan kişilerdir. Uzman mühendisler için belirtilen rakam 6 bin785 TL, diğer mühendisler için 5 bin 310 TL olarak belirlendi. Bunun amacı ziraat mühendisi meslektaşlarımızın mağdur olmaması ve haklarının korunmasıdır. Yaşanan en önemli sıkıntı, sözleşmelerde belirtilen rakamların uygulanmadığı durumlarda oluyor. Bu konuda söyleyebileceğim en net söz, ziraat mühendisi hiç bir meslektaşımızın odanın belirlediği ücretler dışında çalışmayı kabul etmemesi olacaktır. Eğer bunu kabul ederlerse emeklerinin karşılığını alamamış oluyorlar. İş mahkemeleri, odanın belirlediği ve yayınladığı tarifeleri dikkate alıyor” diye konuştu.

muhendis Banu ONAN ERDAL

Yorumlar