“Mülkiye manevi mirasımızdır”
Reklam

“Mülkiye manevi mirasımızdır”

“Mülkiye manevi mirasımızdır”

“Mülkiye manevi mirasımızdır”
21 Şubat 2018 - 11:11

“Mülkiye manevi mirasımızdır”

Spot: Mülkiyeliler Birliği Derneği İzmir Şube Başkanı Dr. Ayhan Bülent Toptaş, Mülkiye mezunlarının okula olan ilgisinin dünyada eşi benzeri olmadığına dikkat çekerek, “Yıllar geçtikçe bunu daha net görmeye başladım. Mezunlar arasındaki dayanışma ve mülkiye geleneği bizim manevi mirasımızdır. Bu çok güzel bir sosyal sermaye” dedi. 

Mülkiyeliler Birliği Derneği İzmir Şube Başkanı Dr. Ayhan Bülent Toptaş, İzmir şubesinin 1965 yılında kurulduğunu hatırlatarak, derneğin faaliyetleri hakkında şu bilgileri verdi, “Çok çeşitli faaliyetleri olan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Derneğin 3 tane ana alanı var; birincisi, mezunlar arasında dayanışmayı sağlamak. İkincisi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki öğrencilere destek olmak. Üçüncüsü ise, yereldeki ve ulusal düzeydeki konulara odaklanarak kamuoyunu bilgilendirmek, mülkiyelilerin görüşlerini paylaşmak. İzmir şubemiz bu noktada etkili bir kuruluş. Konferanslar, seminerler, toplantılar gibi çeşitli faaliyetlerimiz var. Oldukça başarılı olduğumuzu düşünüyorum. 

DAYANIŞMA VURGUSU

Mezunlar arasındaki dayanışmanın artırılması çok önemli. Türkiye çok değişik ve çalkantılı bir dönemden geçiyor. Bu durum elbette sivil toplum kuruluşlarını da etkiliyor. Böyle dönemlerde insanların arasındaki bağların güçlendirilmesi önemli. Mülkiyeliler Birliği'nin en önemli özelliği, mezunlar arasındaki dayanışmanın sürdürülmesidir. Bu bir bilgi ve teknoloji paylaşımı platformu. İçerideki uyumun yakalanması mühim bir konu. Biz de bu doğrultuda faaliyetlerde bulunacağız. Fakültemize destek sağlamaya devam edeceğiz. Mezunlarımızın okula olan ilgisi, dünyada eşi benzeri olmayan bir durumdur. Yıllar geçtikçe bunu daha net görmeye başladım. Mezunlar arasındaki dayanışma ve mülkiye geleneği bizim manevi mirasımızdır. Bu çok güzel bir sosyal sermaye. Bu birliğin insanları devamlı iletişim halindeler ve sürekli birbirleriyle bilgi paylaşıyorlar. Bu bilgi paylaşımı kamuouyna çok faydalı bir şekilde geri dönüyor.”

3 EKONOMİK GÖSTERGE

Ülkemizdeki ekonomik gelişmeler hakkında değerledirmede bulunan Toptaş, “ 3 tane ekonomik performans göstergesi var; birincisi istihdam ve işsizlik konusu. İstihdam seviyesinin yüksek olması, olumlu bir ekonomik performans göstergesidir. İkincisi büyüme. Her yıl düzenli olarak büyüyebiliyorsanız, iyi yoldasınız demktir. Üçüncüsü ise enflasyon. Ekonomi yönetimi bu 3 performans arasında geçiyor. Bu kriterleri ince ince işleyerek, ekonomiye yön verilmesi gerekiyor. Kişi başına düşen milli gelirin 10 bin doların üzerine çıkması için biraz daha istikrarlı olmak gerekiyor. Ülkemizin coğrafi konumu bize çok avantaj sağlıyor. Jeopolitik konumumuzdan daha fazla yararlanmamız gerektiğini düşünüyorum. En önemlisi de vatandaşlarımızın kendilerini birinci sınıf vatandaş gibi hissetmelerini sağlamaktır” diye konuştu

İzmir'e ilgi artıyor

İzmir'in, Türkiye'nin Batı'ya açılan kapısı olduğunu hatırlatan Toptaş, “İzmir gerçekten sürekli kendini yenileyen, coğrafyası, tarihi ve kültürüyle dikkat çeken bir kent. Özellikle İzmir 2000'li yıllardan itibaren önemli gelişmeler kaydetti. İzmir'e ilgi sürekli artıyor. İzmir'in bu potansiyelini iyi değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Arnavut İnadı Bu Sefer Tutmadı
Arnavut İnadı Bu Sefer Tutmadı
Muhtardan İlginç İddia
Muhtardan İlginç İddia