Zazaca, Türkçe ve Kurmanci dillerinde eserler veren Metin-Kemal Kahraman kardeşlerin Muş konseri konserden bir gün önce Muş Valiliği tarafından iptal edildi.

İptal duyurusu ve yaşananlara tepki, Metin ve Kemal Kahraman'ın sosyal medya hesabından yapıldı. 

Müzisyen kardeşler yaptıkları açıklamada, "Bilindiği gibi Muş konserimiz, haftalar öncesinden başvurusu yapılıp hazırlıklarına başlanmış küçük bir turnenin ilk ayağı olacaktı. Buna rağmen yasaklama kararı konserden bir gün önce ve mesai bitimine yarım saat kala telefonla, şifahen bildirilmiş, kararın yazılı bildirimini ise ancak bir sonraki gün mesai saatleri içinde alabileceğimiz söylenmiştir. Böyle yapılarak yasaklamanın müzisyenler ve organizatörler için ve tabii bilet alan dinleyicilerimiz için sadece bir yasaklama olarak kalmayıp maddi, manevi bir yüke dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Aylarca öncesinden müzisyenler o günlerini bu konser için ayırmışlardır; hiçbir kurumdan destek alınmadan konser salonu tutulmuş, bunun için ücret ödenmiştir; müzisyenler için uçak biletleri alınmış, otelde odalar rezerve edilmiştir; afişler basılmış, sosyal medyada paralı duyurular yapılmıştır ve onlarca insan bütün bu işler için günlerce çalışmıştır... İşte bunların hepsi de bir yük olarak yaşatılmalıdır ki, yasak kendilerine reva gördükleri nefret yükünü biraz olsun rahatlatsın” derken MÜYORBİR ve MESAM gibi meslek kuruluşlarını tavır almaya davet etti.

Metin – Kemal Kahraman kardeşler daha geniş bir açıklamayı kararın yazılı bildiriminin ardından yapacağını belirtirken, Valilik konuya ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

CHP’li Sertel: Hem denetlenmiyor hem bilgi gizleniyor CHP’li Sertel: Hem denetlenmiyor hem bilgi gizleniyor

Açıklamanın tam metni ise şöyle:

metin kemal kahraman açıklama yenigün-1