Müsilajdan kaçanlar Ege'ye akın ediyor

Marmara Denizi'nde yaşanan müsilaj sorunu nedeniyle yaklaşık 9 aydır avlanamayan balıkçılar Ege Denizi'ne akın etti

Güncel 19.07.2021 - 07:10 19.07.2021 - 07:11

Nihat AK / YENİGÜN -Kamuoyunda kırmızı et ve beyaz et fiyatlarının aşırı yükselişi tartışılırken balık eti fiyatları da zirve yaptı. Yüksek fiyatları değerlendiren İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan, “Balık fiyatları çok yükseldi. Bu av yasağından kaynaklıydı. Ege Denizi’nde 15 Temmuz - 31 Ağustos 2021 tarihleri arasında dip trolü gemilerine izin veriliyor.Av yasağının kalkması ile fiyatlar düşme eğilimi gösterdi. Gerçek anlamda fiyat düşüşü Kurban Bayramı’ndan sonra yaşanır. Şu an bayram nedeniyle iç piyasada balık talebi çok olmaz. O nedenle balıkçılarımızın yakaladığı balıklar ihracata gidiyor. Yunanistan birkaç gün içinde çok balık ithal etti. Kurban etinin etkisi azaldıkça balık eti iç piyasada tercih edilir olur. Şu an İzmir Büyükşehir Belediyesi Balık Hali fiyatlarına göre ıstakoz 500, sinarit 420, fangri 300, barbun 220, iskorpit 260, kırlangıç 180, mercan 170, kalamar 150, çipura 120, sargoz 120, lüfer 110, fener 100, levrek 90 lira ve dar gelirlinin özellikle tercih ettiği hamsi 23 liradan işlem görüyor” dedi.

EGE’DE AV BASKISI OLUŞTU”
Deniz salyasının çok sayıda balıkçıyı mağdur ettiğine dikkat çekenBaşkan Çakan, “Kasım ayından bu yana etkili olan müsilaj nedeniyle balıkçılarımız sezonu erken kapatmak zorunda kalmışlardı. Yaklaşık 9 aydır avlanamayan Marmara’daki balıkçılarımız Ege Denizi’ne adeta akın ettiler. Denizin üzeri temizlendi ama altında hala salya var. Orada ağ atan balıkçı geriye toplayamaz. Devlet orada serbest de bıraksa balıkçı orada avlanamaz. Çünkü başka çareleri olmadığı için bayramdan sonra daha fazla kişi gelecek. Karadeniz’de de birkaç aylık avlanma sezonu var o bitince o tarafın balıkçıları da Ege Denizi’nde olacak. Karadeniz’de istavriti, palamutu ve hamsiyi bulursun. Ege’nin ise bereketli çok çeşidi var. Ama bu dönem Ege bu kadar av baskısını nasıl kaldıracak en büyük endişemiz o. Herkes nasibini toplayacak denizden ama bu sezon işler pek kolay olmayacak” dedi.

BALIK 10 LİRAYA İNMEZ”
Her şeye inanılmaz derecede zam geldi. Bir tek balığa gelmedi. Balık fiyatlarına yüksek deniyor. Millet balık fiyatlarının 10 lira 20 lira olmasını bekliyor. Mazot 7 TL oldu. İşçilik fiyatları arttı. Gemi yapımında kullanılan demirin, sacın kilogramı ortada. Bir sonar tarama cihazı 100-150 bin dolara dolar aldı başını gitti. Bizim fiyatlarımıza yansımadı ama halkımız 10-20 liraya balık satın almak istiyor. Ancak, yarısı kemik olan çakalın yemediği tavuk kanabile 50 lira olunca ona göre değerlendirme yapılmalı” diye konuştu. 

Ege talebi ne kadar karşılayacak!”
Balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Ali Çirpi, “6 Milin üzerinde trol avı yapabiliyoruz. Daha ilk günden çok sayıda balıkçı nasibini aramak için ava çıktı. Avrupa’nın turizmi hareketli ülkelerinden balık talebi oldukça yüksek. Başka yerlerde avlanma yapamayan çok sayıda balıkçı Ege’ye akın etti. Özellikle bayramdan sonra yoğunluk iki kat daha artar. Bu kadar çok balıkçının avlandığı denizde durum nereye gider şimdiden bir şey söylemek imkansız” şeklinde konuştu.

Kendin tut kendin pişir”
Olta balıkçılığı yapan Mehmet Karatay, “Canım balık istedi mi? Gidiyorum oltamı atıyorum. Nasibime ne çıkarsa topluyorum. Bazı günler çok balık oluyor. Al komşuya, üst komşuya hatta karşı komşuya veriyorum. Ben hem stres atıyorum hemde taze taze balık tüketiyorum. Balık tezgahlarındaki fiyatları tartışacağına, balığın taze olup olmadığını araştırmak için solungacına gözüne bakacağına denizden alıyorsun. Endişen olmuyor. Herkese tavsiye ederim” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@