30.08.2021, 16:29

Müteahhitlik ve ihracat

Somut mal ticaretinin yanında en önemli ihracat kalemlerimizden bir tanesi de hizmetler ihracatı gelmekte. Aslında hizmetler ihracatı, mal ihracatı ile karşılaştırıldığında dış ticarette fazla vermemizi dolayısıyla da cari dengeyi olumlu yönde etkileyen en önemli parametrelerden bir tanesi diyebiliriz.

HİZMETLER İHRACATINDA

Elbette ki turizm sektörü en büyük paya sahip, küresel salgınla büyük darbe yiyen turizm sektörü, bu yaz, yavaş yavaş toparlanma sürecine girerken, bir diğer önemli hizmet ihracatındaki kalem ise müteahhitlik hizmetleri gelmekte.

KÜRESEL SALGININ ETKİSİ NE?

2020 yılı itibariyle değerlendirildiğinde küresel inşaat pazarı yüzde 11 oranında daralmış. Bu daralma 2003 yılından beri yaşanan en büyük daralma olduğu kaydedilmekte. Peki, ülkemizin küresel inşaat sektörünü nasıl etkiledi derseniz? Uzun yıllardan beri müteahhitlik hizmetlerinde ikinci sıra yerimizi ABD’ye bırakarak, 3’üncü sıraya gerilemiş.

İLK ÜÇTEYİZ YANİ

Evet aynen öyle. Ayrıca, dünya devinin büyük farkla Çin olduğunu söylemek gerekmekte. Birinci sıralamada 78 firma ile birinci iken, ABD 41 firma ile ikinci sırada yer alırken, ülkemiz ise 40 firma ile bu sene 3’üncü sırada yer almakta.

YA İŞTE BÖYLE

Ülkemizin, Libya ile başlayan yurt dışı müteahhitlik hizmetleri macerası, sonraları Türk Cumhuriyetleri, Rusya derken, Afrika ve dünya ölçeğine dayanmış durumda. Hey gidi hey...

BU ARADA

İlk 100 içerisine de 7 firmanın girdiğini söylemek gerekmekte.

AMMA VELAKİN

Sıkıntı şu. Belki anlamışsınızdır. Dünya üçüncüsü olan bir ülke eğer ki, ilk 100 içerisine 7 firma sokabiliyorsa burada bir sıkıntı var demektir. Firma sayımız çok amma velakin proje değerleri az.

DAHA AÇIK OL

Derseniz. 2020 yılında dünya 3’ncüsü olan ülkemizin küresel pazardan aldığı pay, yüzde 4,4. Bilmem anlatabildim mi?

BU ARADA

Bir firma farkla ikinciliği verdik desek de ki doğru bir tespit. Ama şunu da unutmayalım. Türkiye 44 firmadan 40’a düşerken, ikinciliği kaptırdığımız ABD ise 35 firmadan, 41’e yükselmiş.

YANİ

Bir firma bizi yanıltmasın derim.

SONUÇ: Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri, cari dengeye katkı yaparken, yıllardır büyümenin lokomotifi olan ülke içi inşaat sektörü, büyümeye suni bir katkı sağlamakta. Paradoksal sürece odaklanalım derim.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@