’’MUTLULUĞUN SIRRI ENGEL TANIMAMAK’’

''MUTLULUĞUN SIRRI ENGEL TANIMAMAK''

''MUTLULUĞUN SIRRI ENGEL TANIMAMAK''

''MUTLULUĞUN SIRRI ENGEL TANIMAMAK''
16 Mayıs 2018 - 12:19

''MUTLULUĞUN SIRRI ENGEL TANIMAMAK''

Dokuz yaşında, bir çeşit kemik erimesi hastalığı olan Romatoid artrit teşhisi konulan Ezgi Beşe, engel tanımayarak hem eğitim hayatını sürdürdü hem de kariyer hayatında başarı basamaklarını tırmanmaya devam ediyor. Yaşadığı rahatsızlığın hayallerine engel olmadığını söyleyen Beşe, hem mutlu hem de başarılı bir tasarımcı...

İzmir'in Karşıyaka İlçesi'nde 1985 yılında hayata gözlerini açan Ezgi Beşe, dokuz yaşına kadar sağlıklı bir çocukluk geçirdi. Beşe'nin rahatsızlığı, 1993 yılında 1 gece de ateş ve eklem şişliğiyle başladı. 1994 yılında  Ege Üniversitesi Hastanesinde Romatoid artrit teşhisi konan Beşe anne ve babasının yardımıyla eğitim hayatını tamamladı. İş hayatında ilk olarak 18 yaşında Antalya’da 5 yıldızlı otellerde muhasebe olarak iş hayatıma başlayıp satınalma ve insan kaynakları uzmanı olarak tedavisini aksatmadan bir engelli bireyi olarak kariyerine 10 yıl aktif şekilde devam eden Beşe o zamanlar için, ''Hastalığım artıyor kemik erimelerim ve eklem deformitelerim hızlanıyordu. 2010 da ilk kemik erimesinden sol kalçam kısalmaya başlamıştı ama hayattan ne istediğini bilen bir birey olarak aksamam da yaşamıma engel olamamıştı''diyor. 

HÜLYA AVŞAR DESTEĞİ

2014 yılında iyice yürüyememeye  başlayıp tamamen felçli kaldığını belirten Beşe, ilk tasarımlarını 2015 de sol kalçasından ameliyat olup hiç kalkmadan sağa sola bile dönmeden aylarca yattığı yerden yapmaya başladığını söylüyor. Beşe yaşadığı zorlu koşullarda dahi engel tanımayarak hayallerinin peşinden gittiği o süreci şöyle anlatıyor, ''İlk tasarımlarımı Hülya Avşar’ın desteği ile kendi markası olan tişörtlere yapıp satışa sundum daha sonra moda gününde İvana sert ve Hakan Akkaya ile tekerlekli sandalyede kendi tasarım ve uğuruna inandığım yürüyemesemde giydiğim kırmızı stilettolarımla podyuma çıktım. İlk tekerlekli sandalyeye bağlı kalmayı öğrenirken eski aktif çalışma hayatıma dönemiyor olmama, kendi işlerimi kendim göremiyor olmama üzülmek yerine içimdeki gücü bilerek kendime yeni bir yol seçtim daha sonra yaşam koçluğu eğitimleri alarak tasarımlarımla birlikte ve yaşam koçluğu yapmaya devam ediyorum...''

ANKA KUŞU MİSALİ

Bir çok insana hem rahatsızlığı olan engelleri yaşayan biri olarak deneyimlerini aktarmayı hemde profesyonel olarak yaşamlarına destek olmak için bir çok engeli aşan biri olarak da yaşam koçluğunda hem kendisine hem de çevresine faydalı olacak kariyer hedefleri olduğunu ifade eden Beşe, ''Ocak 2018 de sağ kalça ameliyatı oldum şuan iyileşme sürecindeyim yattığım yerde eğrilen ellerim parmaklarıma rağmen kitap yazmaya başladım ve yeniden dirilişi temsil eden Anka kuşu tasarımlarıma devam ediyorum. 32 yaşında olup 24 yıldır çocukluk, ergenlik, genç kızlık ve orta yaşa giderken bu süreçlerde hiç Psikolojik destek almadım tek ve en büyük desteğim Ailem sevenlerimdi. Kendimi olduğum gibi kabule geçiyor olduğum gibi sevmekten, kırmızı rujumdan, hayallerimden hayallerimi hedefe dönüştürüp istediğim hayatı istediğim şekilde yaşamaktan asla vazgeçmiyorum''diye konuştu.

''FARKINDALIK ARTIRILMALI''

Engelliler haftasında yapılan etkinliklerin yetersiz olduğunu düşündüğünü belirten Ezgi Beşe, ''Engelliler haftasında klasikleşen etkinlikler yerine biraz daha farkındalık odaklı çalışmalar çoğalmalı. Bir haftaya sığdırılmak yerine yaşamlarına ömür boyu katkı sağlayacak amaçlara öncülük edilmeli düşüncesindeyim. Türkiye'de yeteri kadar engelli bireylerin  hayatlarının kolay olmadığını düşünüyorum. Ulaşımdan, yaşam alanlarına kadar engelleri hala aşılmamıştır. Bilinçli bir aileye ya da yeterli maddi güce sahip değillerse bir eve kapalı kalarak yaşamlarını hükmettiren hala bir çok engelli bireyimiz vardır. Evlerinden çıkamayan engellilere ilk önce psikolojik destek sonrada kendilerini iyi hissettiren çalışmalarla destek olunabilinir. Okullarda çocuklardan başlayarak farkındalık projeleri çoğalmalıdır. Bir de bir  sağlıklı insanların hala bilinçli ve duyarlı olmamasıda ayrıca üzüyor. İzmir’de engellerime engel olan en çok yollar, kaldırımlar ve ulaşım diyebilirim. İzmirde toplumun engelli bireylere duyarlılığını yardımsever olmalarını seviyorum''dedi.


''HAYALLERİNİZDEN  
VAZGEÇEMEYİN''

Bugün ki mutluluğunu ve başarısını hayallerinden vazgeçmeyerek sağladığını vurgulayan Beşe, ''Engelli bireylere tavsiyem ise kendilerini oldukları gibi sevmeleri, kendilerine içlerindeki sahip oldukları gücü keşfedip kendilerine  inanmalılar hayatlarında kendine inanmayanlara kimse inanmaz asla unutmasınlar hayallerinden asla vazgeçmesinler ve bu hayatta yapabileceklerini keşfetmeliler ilk önce kendileri kendi engellerini aşmalılar  geri kalan tüm engelleri o zaman aşabilirler''şeklinde konuştu.

GİZEM TABAN 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mehmet Gürbüz, Menderes'e talip oldu
Mehmet Gürbüz, Menderes'e talip oldu
Bank Of China Turkey AŞ`ye izin çıktı
Bank Of China Turkey AŞ`ye izin çıktı