Müzik her insan için farklı bir şey ifade etmektedir. Bazısı için müzik dinlenme biçimiyken bazısı için kuru gürültüdür ama bazısı için de bir kaçış yoludur…

Müziğin her insanda farklılık göstermesi beynin işleyişi ve psikolojisi ile alakalıdır. Beyin birçok işi aynı anda yapan çok yönlü bir organdır ve dolayısıyla herkesin beyni farklı çalışmakta, farklı şeyleri algılayarak ayrıt etmektedir.

Peki her müzik türü bize neden iyi gelmez bunu hiç düşündünüz mü? Yapılan araştırmalarda mutlu ve pozitif enerji yayan müzik çeşitlerinin insanın psikolojisine, bedenine ve aynı zamanda sağlığına iyi geldiği sonuçları çıkarılarak savunmalar gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların araştırmanın başında mutluluk seviyeleri test edildikten sonra 14 gün boyunca her gün mutlu müzikler dinletilmiştir. 14 günlük süreç sonunda ise mutluluk seviyelerinde ilk teste göre daha yüksek sonuçlar elde edildiği gözlemlenmiştir. Buna karşın yapılan başka araştırmalarda her müzik çeşidinin insanın psikolojisine iyi geldiği, sinir ve stres oranını düşürdüğü sonuçları çıkarılmıştır.

Bu araştırmaları bir kenara bırakıp kendimize ne tür müziklerin psikolojimize iyi geldiğini soracak olursak genelin pozitif şarkıların ruhumuza iyi geldiğini söyleyeceğini tahmin ediyorum. Müzik dinlerken farkında olup ya da farkında olmadan şarkı sözlerine dikkat edip onlara anlamlar yükleriz. Sözler ve nakarat bir araya gelip uyum sağladığı an kendimizi müziğin ritmine kaptırmış bir şekilde buluruz. Dinlenen müziğin sözlerinde umut cümleleri yer alıyorsa ve o an kafaya takılmış bir sorun varsa göze çözülebilir, bir şekilde halledilebilir gözükür. Umutlu müziklere karşın umutsuz hissettiren daha isyankar olanlar ise psikolojimizi olumsuz anlamda etkileyecektir. Yani müzik tercihine göre sinir ve stres eş oranlı olarak artacak ya da azalacaktır.

Motivasyon kavramı psikolojiyle de doğrudan ilgili olduğu için dinlenen müzik türleri motivasyonu da aynı şekilde etkilemektedir. Koşuya çıkanlara, spor yapanlara baktığımız zaman müzikle iç içe olduklarını görürüz. Müziğin olduğu yerde hareket vardır ve spor yapmak da dahil olmak üzere fiziksel performansları yükseltmekte müziğin büyük bir etkisi bulunmaktadır. Fiziksel ve psikolojik olarak müzik insan için bir ilham kaynağıdır.

Gözden kaçırmayın

Parmak izimizi değiştirmek mümkün mü? Parmak izimizi değiştirmek mümkün mü?

Rüyada müzik dinlemek

Rüyada müzik dinlemek, güzel sözler işitmeye ve hayırlı haberler almaya tabir edilir. Rüya sahibi uzaktaki yakınlarının mutluluk verici haberlerini alacak, yaptığı doğru ve güzel işler sayesinde de övüneceği sözler işitecek demektir. Rüyada müzik dinlemek, kişinin beklediği müjdeli haberi almasına delalet eder. Aynı zamanda işlerin, kazancın artacağı yönde ilerlemesine ve bereketli olmasına tabir edilir. Bu rüya, genel anlamı itibariyle keyif, eğlence ve huzur anlamına gelir.

Rüyada şarkı söylemek

Rüyasında şarkı söylediğini gören kişi bir âlimden ilim ve irfan öğrenecek, öğrendiklerini de kendisinden sonrakilere aktarmak için gayret gösterecektir. Rüya sahibi neşeli ve hareketli bir şarkı söylüyorsa o halde kendini iyi hissedeceği sözler duyacak demektir.