Müzisyenler halen pandemi kıskacında

Koronavirüs salgını sürecinde bir buçuk yıl geride kalırken maddi ve manevi sıkıntıya düşen kesimlerin arasında yer alan müzisyenler, müzikte saat kısıtlamasına isyan ediyor

Kültür-Sanat 24.06.2021 - 11:14 24.06.2021 - 12:24

Uygar ÖZEL / YENİGÜN - Pandeminin Türkiye’ye ulaştığı 1.5 yıldır iş yapamayan müzisyenler maddi ve manevi olarak zor durumda. Emre Kongar’ın “Müzisyenler hassas insanlardır. Korona salgınındaki işsizlik sebebi ile en çok intihar eden insanlar arasında hassas insanlar olduklarından dolayı müzisyenler vardır’’sözüyle bir kez daha gündeme gelen konu hakkında İzmirli müzisyenler ile görüştük.

'24.00 YASAĞINI KINIYORUZ'
2010 yılından beri faaliyette olan Yaygara grubunun gitaristi olan Enis Eşençay, “11 yıldır başta İzmir olmak üzere tüm ülkede, tüm büyük festivallerde, mekanlarda belediye etkinliklerinde yer aldık. Pandemi ile beraber tam 1.5 yıldır işimizi yapamaz haldeyiz, maddi manevi olarak tüm müzisyenler zor durumda. Hayata tutunabilmek için ekipmanlarımızı satmak durumunda kaldık  Gece 24.00’e çekilen müzik yasağını kınıyoruz. Müzik kimseyi rahatsız edecek bir kavram değildir” dedi. 

'BORÇ HARÇ AYAKTAYIZ'
Tüm hayatını İzmir’de müzik yaparak sürdürmüş müzisyen Gökhan Özses ise, “Onurlu bir şekilde yaşamak, müziğini, sanatını özgürce yapmak her müzisyenin en doğal hakkıdır’’ diyor… Ve devam ediyor; “Pandemi dolayısıyla diğer binlerce müzik emekçisi gibi ben de on altı aydır işsizim. Bu zor dönemde dostlarımızın dayanışması ile ve borç harç ayakta kalmaya çalıştık. Müzik ve eğlence sektöründe çalışanların çoğunluğunun sigortasız, sosyal güvencesiz ve örgütsüz oluşu bu zor dönemi bizler için çok daha ağırlaştırdı” diye konuştu. 'İDEOLOJİK BİR KARAR'
Profesyonel müzisyen olarak 24 yıldır çalışan Deniz Yamaner, “Bu süreçte hükümet tarafından, müzisyenler, sanatçılar için çözüm üretilmeye çalışılsa da en fazla 1 aylık giderlerimizi bile karşılamamıştır. Arkadaşlarım geçimini sağlamak içinmüziği bırakıp başka işlere yönelmişlerdir. Saat 24.00’den itibaren müziğin yasaklanmasını ideolojik bir karar olarak değerlendiriyorum” dedi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@