Brezilya gezgin örümceğinin ısırığı yoğun ağrı ve görme bozukluklarına neden olabilir

Bir Sainsbury's müşterisi, muz paketinde dünyanın en zehirli örümceklerinden birini bulmuş olabileceğine inanıyor.

37 yaşındaki Joe Stein, bu hafta kahvaltı hazırlarken meyvelerden birinden sarkan yaklaşık 5 santimetrelik bir "karanlık kütle" keşfetti.

Stein, önce bu kütlenin aniden kıpırdadığını fark edip paketi attı ama daha sonra daha fazla incelemek için meyveyi tekrar aldı.

Stein, o anları, “Paketi açtım, her şey yolundaydı, muzları ters çevirdim ve tek gördüğüm muzlara asılı bu devasa karanlık kütleydi” diye hatırladı.

O bir örümcekti ve hareket etmeye başladı, ben de kız arkadaşıma 'mutfağa gelme' diye bağırdım.

Örümceğe daha yakından baktıktan ve özelliklerini internette araştıran Stein, bunun bir Brezilya gezgin örümceği olabileceğine inanıyor. Bu örümceğin bilimsel adı Phoneutria, Yunancadan "katil" diye tercüme edilebilir.

Stein'ın muzlarındaki örümceğin vücut uzunluğu da tıpkı gezgin örümceğinki gibi yaklaşık 5 santimetreydi ve vücudu kahverengi kıllarla kaplıydı.

Stein "Bütün paketi plastik bir kutuya boşalttım ve düşer düşmez kapağını kapattım. Hareket etmediğini anlayabiliyordum. Google'da aradık ve yüzde 99 gezgin örümceğe benziyor" dedi.

Birkaç resim gördüm, aynı görünüyordu; büyük kıllı bacaklar, küçük hörgüçlerin çıktığı büyük bir karın ve siyah bir çizgi.

Dünyadaki en zehirli ve tehlikeli örümceklerden biri olduğunu öğrenince biraz şoke oldum.

Avrupa merkezli bir böcek koruma örgütü olan Buglife'a göre, bir Brezilya örümceğinin ısırığı yoğun ağrı, görme bozuklukları, tükürük salgısı ve aşırı terlemeye neden olabilir.

Stein, Kolombiya'da yetiştirilen muzların yerleştirildiği paketi Birleşik Krallık'ın West Wickham bölgesindeki bir Sainsbury's şubesinden satın almıştı.

Stein, "İnsanları dikkatli olmaları için bilinçlendirmek istiyorum” dedi.

Örümcek şimdi daha fazla araştırma için Sainsbury's'e gönderildi.

Bir Sainsbury sözcüsü şunları söyledi:

Bu deneyimlerden dolayı özür dilemek için müşteriyle temas halindeyiz.

Bunun gibi olaylar son derece nadirdir ve bunları önlemek için izlediğimiz süreçler mevcuttur.