26.10.2020, 05:42

Nalbantoğlu'ndan, Deniz Yücel uyarısı

Nalbantoğlu'ndan, Deniz Yücel uyarısı

Mecliste yaşanan tartışmalarla gündemden düşmeyen Gaziemir Belediyesi’ndeki sorunların çözümüne dair ilk adım CHP İl Başkanı Deniz Yücel’den gelmişti. Yücel, önce il başkan yardımcılarını görevlendirerek ilçe başkanı, meclis üyeleri ve belediye başkanıyla ayrı ayrı görüşülmesini sağlamış, sonra da parti grup toplantısına katılarak örgüt belediye uyumunun altını çizmişti. Yaşanan tartışmaların son bulması için tarafları dinleyen Yücel denge konusunda Başkan Halil Arda ve meclis üyelerini uyarmıştı. Yücel’in meclis gerginliğine son vermek için attığı adımın ardından Parti Meclisi Üyesi Rıfat Nalbantoğlu da konuya kayıtsız kalmadı. Parti kulislerinde Nalbantoğlu’nun, yedi meclis üyesiyle bir araya geldiği, uzun bir toplantı yaptığı konuşuluyor. İddialara göre Nalbantoğlu, meclis üyelerine “Ben sizin arkanızdayım, doğru bildiğinizi savunun. Mecliste, grup toplantısında yapılanlar ve atılacak adımlarla ilgili de Deniz Yücel’e bilgi verin” demiş. Elbette parti içinde olanların, örgütün kaptanı Yücel’e anlatılması gerekiyor. İlginç olan tarafı ise Nalbantoğlu’nun meclis üyelerine Başkan Yücel’le yapılan görüşmeleri kayıt altına almaları tavsiyesinde bulunması. Nalbantoğlu, “Yücel’e ne anlatıyorsanız, o size ne cevap veriyorsa bunları yazılı metin, tutanak haline getirin. Altına da hem siz imza atın, hem de Deniz Bey’e attırın” demiş. Tabi bu tavsiyeye meclis üyeleri şaşırmış. Neden böyle bir şey yapmaları gerektiğini sorduklarında ise Nalbantoğlu, “Deniz Yücel’in sağı solu belli olmaz, bugün Halil Arda’yla ters düşmüştür ama yarın beraber olur. Ben sizi düşünüyorum. Aksi halde boşa düşersiniz, ortada kalırsınız” cevabını vermiş. Yücel ve Nalbantoğlu’nun girişimleri, Gaziemir meclisindeki gerginliğe son mu verecek, yeni bir kavganın fitilini mi ateşleyecek henüz bilinmiyor.

 

KAFTANCIOĞLU’NU İZMİRLİ VEKİLLER Mİ KURTARDI?

Geçtiğimiz günlerde CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun, “Atatürk” açıklaması parti içinde kaosa sebep olmuştu. Türkiye’nin hemen her ilinde olduğu gibi Atatürk konusunda sevgisi ve saygısıyla dillere destan olan İzmir’in bazı vekillerinden de, Kaftancıoğlu’na tepki gelmişti. Milletvekilleri Tuncay Özkan, Sevda Erdan Kılıç, Atila Sertel, Tacettin Bayır, Kamil Okyay Sındır, Mehmet Ali Çelebi, Bedri Serter refleks konusunda başı çekti. Genel Merkezde Kaftancıoğlu karşıtlığıyla bilinen bazı yöneticilerin, bu tepkileri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na ilettiğini de hepimiz biliyoruz. Ancak edindiğim bilgilere göre il başkanına karşı yürütülen muhalif tutum “iktidar” hedefiyle yola çıkan Kılıçdaroğlu’nu en hassas olduğu konu olan birlik ilkesi yönünden rahatsız etmiş. Parti ilkeleri dışında gelişen her türlü söylemin parti içi disiplin sürecine yönlendirilmesi gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, tartışmaların daha fazla büyümemesi ve parti içindeki birlik görüntüsünü bozup, parti içi muhalefet söylemlerine sebep olabilecek paylaşımlar sebebiyle Kaftancıoğlu dosyasını rafa kaldırmış. Bir program kapsamında İzmir’e gelen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in, Kaftancıoğlu’na yönelik eleştirel paylaşımda bulunan bir İzmir milletvekilinin omzuna dokunarak, “Kaftancıoğlu’nu sizin sosyal medya paylaşımlarınız kurtardı” sözleri de örgüt kulislerine yansıyanlar arasında. Öte yandan Kılıçdaroğlu’nun “Adım adım iktidara” projesinin ilk toplantısını İstanbul İl Başkanlığındaki organizasyonda gerçekleştirmesi de bir mesaj niteliği olarak yorumlanıyor.

 

BAKAN YARDIMCILIĞI MI İL BAŞKANLIĞI MI?

2019 yerel seçimlerine İzmir’de Denizlili Ekonomi eski Bakanı Nihat Zeybekçi ile giden AK Parti sancılı sürecin ardından genel merkez kararıyla seçimi yöneten İl Başkanı Aydın Şengül ile yollarını ayırmıştı. Şengül’ün hakkında hazırlanan İzmir destekli dosyada seçim atmosferinin en yoğun yaşandığı dönemde Erzurum Palandöken kayak tatili dahil birçok konu yer alıyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın örtülü işaretiyle Ankara’dan talimat gelmeden zaten Şengül il başkanlığına kendi isteğiyle veda etmişti. Yerine, AK Parti’den önce de milli görüş geleneğini bilen Refah Partisi’nde siyasete başlayan ve partinin zaten kurucu teşkilat başkanlığını da yapan 26. Dönem İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli atandı.  İl Başkanı Sürekli bir buçuk yıldır da görevini başarıyla yürütüyor. Parti ilçe kongrelerini büyük oranda tamamladı. Birkaç ilçe dışında genel olarak ciddi bir kriz yaşanmadığı için teşkilat başkanlığının İzmir notu da olumlu. İzmir teşkilatı Kasım ayının ikinci haftası gibi il kongresini gerçekleştirecek. İl Başkanı Sürekli, “görev istenmez, verilir” modunda çalışıyor.  Partide, Yüksek Disiplin Kurulu Üyeliği dahil birçok görevi de yapan Sürekli’nin devam etmek istediği biliniyor. Fakat teşkilat içinde son günlerde ortaya çıkan bakan yardımcılığı görevi iddiası oldukça fazla konuşuluyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner görevden alınıp yerine İstanbul Başsavcı Yardımcısı Hasan Yılmaz atanınca Sürekli için kulisler daha da hareketlendi. Kongre takvimine bir aydan az bir süre var. Ankara’dan gelebilecek bir davet şu sıralar işin seyrini değiştirebilir. Merhum Süleyman Demirel'in söylediği gibi siyasette 24 saat çok uzun bir süredir.

 

PARTİLER ARAÇTIR!

İYİ Parti’de kurultay sonrasında başlayan tartışmanın bir yanında partinin seçimlerde oldukça iyi oy aldığı İzmir bulunuyor. İzmir’den Müsavat Dervişoğlu ve Aytun Çıray gibi iki siyaset kurdu ismi milletvekili çıkartan İYİ Parti’nin ittifaktan kaynaklı Tire Belediye Başkanlığı da yerel karargahı olarak yer alıyor. Partide ‘çizilecekler’ listesinde yer alan ve salondaki GİK aday listesinden çıkamayan Dr. Çıray günlerdir ateş püskürüyor. Teşkilat Başkanı Koray Aydın’ın, “Aytuncuğum yalancı ve etkisiz elemansın" diyerek son noktayı koyduğu Çıray ile ilgili bu süreçte onlarca kişi kanaatini bildirdi. Çıray son olarak önemli bir sürecin daha sinyalini verdi. Sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Ben bir tek laik, demokratik, hukuk devletinin mücadelesini veriyorum. Bu mücadelede partiler araçtır!” dedi. Doğruyol Partisi’nde siyasete giren merkez sağ kökenli Çıray, CHP’deki yolculuğun ardından İYİ Parti’ye geçmişti. Partileri araç olarak gören Çıray için daha önce başka partiye geçebileceğini yazmıştım. Ali Babacan’ın genel başkanlığını yaptığı DEVA ile görüşmesinin olduğu bilgisini aldım. Artık İYİ Parti’de durması zor olan Çıray için önümüzdeki günlerde farklı bir siyasi yolculuk başlayabilir.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@