Ilıman iklimde popüler olan, Labiatae bitki familyasına mensup nanenin yapraklarından üretilen nane yağı; zengin içeriği ve güzel kokusu sebebiyle günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. İçeriğindeki mentol sayesinde ağrı kesici bir fonksiyonu da olan nane yağının vücudumuza birçok faydası daha bulunmaktadır. Bu faydalardan birkaçı şu şekilde sıralanabilir:

1.      Ağrı kesici fonksiyonu olan nane yağı, özellikle mide ile karın bölgesinde hızlı ve etkili bir güce sahiptir.

2.      İçeriğindeki yakıcı mentol sayesinde sinüs kanallarını açarak daha rahat nefes alabilmenizi sağlar.

3.      İştah kesici özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.

4.      Güzel ve baskın kokusu sayesinde ağız kokusu problemine yardımcı olur.

5.      Kış aylarında kendini gösteren grip ve soğuk algınlığı gibi viral hastalıkların tedavisinde büyük bir yardımcıdır.

6.      Güneş sebebiyle oluşan çeşitli cilt lekelerini gidermekte çok başarılıdır.

7.      Soğuk kış aylarında çatlayan dudaklara onararak dolgunluk verir ve daha güzel bir görüntü sağlar.

8.      Bu yağın akne tedavisinde önemli bir rolü vardır.

9.      Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken kas gelişimini de olumlu yönde etkiler.

nane-yagi_16_9_1593499967-880x495

Nane yağı nasıl kullanılmalıdır?

   Akna ya da sivilce lekeleri ile mücadele ediyorsanız, nane yağını cildinize masaj yaparak ince bir katman halinde uygulamanız tavsiye edilir. Nane yağı, cildinizi nemlendirirken aynı zamanda sivilce ve lekelerin giderilmesine de yardımcı olacaktır. Güneş sebebiyle oluşan yanıkların tedavisinde bu yağı kullanmak isterseniz ise, bir miktar hindistan cevizi yağı ile karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Bu yağı direkt ağız yoluyla tüketmek isteyenler ise, 200ml (1 su bardağı) suya 2 damla nane yağı karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu sayede ağız kokusunu önleyip çeşitli ağrılarınızla mücadele ederken aynı zamanda saçlarınızda ve cildinizde canlılık hissedebilirsiniz. 

Tüm bu faydalarının yanında nane yağının aşırı kullanılması sonucunda karşılaşabileceğiniz olumsuz özellikleri de bulunmaktadır. Bu olumsuzluklar şu şekilde kendini gösterebilir:

1.      Nane yağı kullanımında aşırıya kaçılırsa bebeklerde ve çocuklarda çeşitli solunum yolu problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

2.      İçeriğindeki mentol alerjik reaksiyon gösterebilir.

3.      Baş dönmesine sebebiyet verebilir.

4.      Hamilelerde rahim genişlemesine sebep olacağından bebek için düşük riski oluşturur. Hamilelik durumlarında bu yağın kullanımını tavsiye etmiyoruz.