Nano teknoloji nedir, hangi alanlarda kullanılır, hangi amaçlarla kullanılmaktadır? Nano teknoloji ile ilgili tüm merak edilenler...

Nano teknoloji kelime anlamı olarak ölçekte geliştirilen teknolojiler anlamına gelir. Ayrıca malzemelerin ultra küçük ölçekte incelenerek elde edilen bilgilerle yeni üretimler ve ürünleri üretmek nano teknoloji olarak adlandırılır. Nano teknoloji ile ilgili atılan ilk adımlar Richard Phillips Feynman atmıştır. Ama ilk olarak bu kavramını 1974’te Norio Taniguchi kullanmıştır.

Babalar Günü'nde ne mesaj atılır? 2022 Babalar Günü yazıları Babalar Günü'nde ne mesaj atılır? 2022 Babalar Günü yazıları

Nano teknoloji kullanımı ve ürünleri 

Bugün 800’den fazla nano teknoloji ürünleri günlük hayatımızda. Ancak yapılabilecekler bununla sınırlı değil. İşte gelecekte bizi bekleyen ve kullanılan birkaç nano teknoloji örneği;

  • Sağlık:

Nanopartiküller ilaçlar, kanserin erken teşhisinde ve tedavisinde kullanılır. Nano teknoloji sayesinde sağlıklı hücrelere zarar verilmeden kanserli hücreleri yok eder. Ayrıca Nano teknoloji, çeşitli gen uygulamaları, diş tedavisinde kullanılan malzemeler ve ortopedi gibi alanlarda sıklıkla kullanılır.

  • Enerji:

Nano teknolojiyle güneş panellerinin kullanımını ve maliyet etkinliğini arttırılabilir. Yeni pil türleri  oluşturmak, daha iyi katalizörler kullanılarak yakıt üretiminde verimliliğini artırmak ve daha iyi aydınlatma sistemleri oluşturularak birçok enerji alanlarında kullanımı planlanmakta.

  • Otomotiv:

mühendislik malzemeleriyle, daha uzun süre kullanılması beklenen güçlü araç şarj pilleri, karbon salınımını azaltan egzozlar, yakıt katkı maddeleri, yakıt hücreleri ve geliştirilmiş katalitik dönüştürücüler gibi birçok ürünün gelecekte kullanımı hedeflemekte.

  • Çevre:

Yapılan araştırmalar sayesinde kirli suyu içme suyuna dönüştüren uygun fiyatlı nano teknoloji ürünü filtreler üretilmesi hedefleniyor. Bu filtreler arsenik gibi zehirleri ve yağ gibi viskoz sıvı kirliliklerini temizlemekte kullanılacak.

  • Elektronik:

Birçok akıllı TV, telefon ve tablet gibi elektronik cihazlar nano teknolojiden faydalanmaktadır. Bu akıllı cihazlar organik ışık yayan diyotlar (OLED) yani nano yapılı polimer film içerir.

  • Tekstil:

Kumaşların yapımında kullanılan nano teknoloji ile üretilen katkı maddeleri leke, kırışık ve bakteri üremesi gibi durumların önüne geçilmesine yardım eder. Bunun dışında, motosiklet kaskı gibi dayanıklı ürünler, spor malzemelerinin suyu emmesini engelleyen ve kirlenmesini engelleyen nano parçacıklı giysilere kadar birçok alanda başarı ile kullanılmakta.

  • Kozmetik:

Vücut ve yüz için kullanılan nemlendiriciler, saç bakım ürünleri, makyaj ve güneş kremi gibi birçok kozmetik ürün nano teknoloji ürünüdür. Neredeyse tüm büyük kozmetik firmaları yıllardır ürünlerinde nano malzemeler kullanır.