Yeni çalışma, kara deliklerin her zaman anıldıkları gibi yaman ve yıkıcı şeyler olmayabileceğini gösterdi.

Gözden kaçırmayın

BM: Dijital teknolojilerin kötüye kullanımı 2015'ten beri 4 kat arttı BM: Dijital teknolojilerin kötüye kullanımı 2015'ten beri 4 kat arttı

Yeni çalışma, kara deliklerin her zaman anıldıkları gibi yaman ve yıkıcı şeyler olmayabileceğini gösterdi. Aksine yıldızları sadece yemedikleri, onları yaratabildikleri de ortaya çıktı.

NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu, 30 milyon ışık yılı uzaklıktaki Henize 2-10 olarak bilinen galakside böyle bir kara delik tespit etti.

Yeni araştırma, kara deliklerin sandığımızdan daha üretken olabileceğini önerdiği gibi süper kütleli kara deliklerin en başta nereden geldiğini anlamamızı da sağlayabilir.

2011'de bu galaksideki bir kara deliğin ilk kanıtını yayımlayan araştırmacı Amy Reines, yeni makalede yayımlanan araştırmanın da başındaki bilim insanıydı.

Reines, "En başından beri Henize 2-10'da sıradışı ve özel bir şeyler olduğunu biliyordum ve şimdi Hubble, kara delikle bundan 230 ışık yılı uzaklıkta yer alan komşu yıldız oluşum bölgesi arasındaki bağlantının çok net bir resmini sağladı" dedi.

Bulguları açıklayan "Cüce Galaksi Henize 2-10'da Kara deliğin Tetiklediği Yıldız Oluşumu" başlıklı makale 19 Ocak'da Nature adlı bilimsel dergide yayımlanmıştı.

Daha büyük galaksilerde kara deliğe doğru çekilen maddeler, kara deliğin manyetik alanları tarafından parçalanır. Bu da neredeyse ışık hızıyla hareket eden plazma patlamalarına neden olur. Bu akıma yakalanan herhangi bir gaz bulutu, yıldızları yaratamayacak kadar çok ısınabilir.