Nasır, çoğunlukla ayakların kemikli bölgelerinde görülen bir cilt hastalığıdır. Bu bölgeler genellikle ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar yüzünden sürekli olarak sürtünmeye maruz kalınması sonucunda oluşur. Yaygın olarak ayaklarda görülen bu problem, sıklıkla ellerini kullanarak çalışan insanlarda da elin basınca maruz kalan kısımlarında görülür.  Başlangıçta çok fazla ağrıya neden olmaması nedeniyle hastalar tarafından genellikle önemsenmez. Nitekim bu aşamada tedavisi gerçekleştirilmeyen nasırlar büyür ve büyüyen nasırın sertliği artar. Tüm bunlar ağrının boyutunun artmasına neden olurken tedavinin süresini de uzatır. Bu sebeple, problemin başlangıç aşamasında hekime danışılarak uygun yöntemlerle tedaviye başlanmalıdır. 

Nasırın belirtileri nelerdir?

Belirtiler genellikle kişiden kişiye farklılık göstermez. Bu doğrultuda, en sık karşılaşılan belirtiler şu şekildedir:

  • Nasırın hissedildiği bölgede belirgin bir ağrı hissiyatı,
  • Bölgede kalınlaşma ve sertlik belirtisi,
  • Başlangıç aşamasını geçmiş nasırlarda büyüme ve renk değişimi
  • Bölgenin etrafında iltihaplanmanın görünmesi

nasır nedir

Eldeki nasır nasıl geçer?

Eldeki nasırın başlıca oluşum nedenleri; sıklıkla kullanılan kazma, kürek ve spor aletleri gibi el aletleridir. Bu aletlerin uzun süre kullanımı ellerde sürtünmeye neden olur ve elin belli bölgelerine baskı uygular. Bu sebeple, eldeki nasır oluşumunu engellemek için eldiven kullanımını önerilir. Elde oluşan nasırı geçirmenin yolları ise şu şekilde sıralanabilir:

  1. İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde nasırlıların iyileşmesini sağlayan badem yağı gece yatmadan önce ellere sürülmelidir.
  2. Nasır oluşumuna neden olan bir diğer faktör ise ellerin kuruluğudur. Ellerin kuruluğunu önlemek adına nemlendirici kullanılmalıdır.
  3. Antibakteriyel etkileriyle bilinen soğan ve sarımsak nasırın iyileşmesini sağlar.

Ayaktaki nasır nasıl geçer?

Eldeki nasırın iyileşmesini sağlamak için önerilen tüm yöntemleri ayaktaki nasır için de uygulanabilir. Bu yöntemlerin işe yaramaması durumunda bir hekime başvurabilir ya da hekiminizin verdiği tedavi yöntemlerin yanında bu yöntemleri ek tedavi olarak uygulayabilirsiniz. Ayaktaki nasırın iyileşmesini sağlamak için tıbbi bazı yöntemler vardır. Bunlar;

1)Azot gazının -197 derecede dondurucu özelliğinden faydalanarak nasırı dondurma işlemi uygulanır. Bu yöntem ile 5 dakika gibi bir sürede ayaktaki nasırdan kurtulabilirsiniz. 

2) Dondurma tedavisinin yanı sıra nasır tedavisinde koter ile yakma da tercih edilen yöntemlerden biridir. Yakma işlemi tamamlandıktan sonra nasır kökü neşter yardımı ile alınır.

 3) Son zamanlarda uygulanan popüler nasır tedavisi olan radyo frekans;.elektrik enerjisi ve ısı  ile dikiş bandaja ihtiyaç duyulmadan kısa bir sürede nasırı temizleyebilir.