Birol Keskin'in 15 Haziran 2022 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

İnsanın bugünkü haline (bugünkü hali, her neyse?!) nasıl geldiği, evrimi, tarihi, kökeni, yaradılışı vs. hem merak ediliyor hem de araştırılıp duruyor. Bugünkü insan(!) kendini arıyor!

Bugünkü insanın HOMO SAPİENS kökünden geldiği bilim çevrelerince kabul görüyor. İnsanın tek kökten gelmediği, Afrika’da çıktığı kökün dışında bir de Avrupa’da NEANDERTALLER kökünün de olduğu araştırmalarla ortaya kondu ve Homo Sapiens’in Avrupa’da Neandertaller kökünü savaşarak vs. yok ettiği tezi kabul edildi. 

Fakat bugünkü insanlıkta ağır basan gen Homo Sapiens olmasına karşın, içinde Neandertaller etkisi de olduğu, melezleşme olduğu da son dönemde kabul edilen, ağırlık basan görüş haline geldi.

Ben aslında SAVAŞA KARŞI bir yazı yazacaktım. Bıkmadan, usanmadan SAVAŞA HAYIR diyecektim. Hatta Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın savaşında, kimileri Ukrayna’yı kimileri Rusya’yı tutunca, savaş kapınıza geldiğinde yine savaştan yana tavır alacak mısınız(?), diye soracaktım. Suriye savaşına veya Yunanistan savaşına taraftar mısınız, bugün savaşta olmamamıza karşın savaşın etkilerini nasıl yaşadığımızı gördüğünüz halde bir de savaş içinde olduğumuzda bu etkilerin ne boyuta ulaşabileceğini öngöremiyor musunuz(?), diye soracaktım.

Ve bu durumda yazımın başlığı NEANDERTALLER SAVAŞIR MIYDI? Olacaktı.

                           *   *   *

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Türkçe eğitimi öğretim üyesi olan Prof. Dr. Caner Kerimoğlu’nun “Neandertaller Konuşur muydu?- İnsanın ve Dilin Kökenine Bir Yolculuk” söyleşisini takip edip aynı adlı kitabını da alıp imzalatınca tanıtım yazısı hazırlamıştım. Ben, bilim insanı değilim. Gördüğümü, okuduğumu, söyleştiğimi gazeteci süzgeci ile aktarmaya çalışıyorum, basit sorular sorarak okurlarımla duygusal bağ kuruyorum.

Savaş, insanlık tarihi boyunca var mıydı? Gerçekten, Homo Sapiens’ler kendine benzer başka bir soyu, Neandertaller’i savaşarak yok mu etti?

Eğer böyle ise bugünkü insanlığa (her neyse o insanlık) neden şaşırıyoruz? Neden Ukrayna- Rusya Savaşı’na şaşırıyoruz. Neden Yemen’deki, Suriye’deki, Afganistan’daki savaşa şaşırıyoruz. İnsanın uzayda, Mars’ta yaşam aradığı dönemde, bütün bilimkurgu, fantastik filmler neden uzay savaşları ile dolu!? Dünyadaki savaşınız yetmedi bir de uzayda mı savaşacaksınız?

                           *   *   *

Yaradılış kuramı ile evrim kuramı bütün toplumlarda, hem bilimsel hem de inanış gereği tartışıldı. Hatta o kadar ki inanış farklılıkları toplumsal ayrışmaya kadar vardı. “Sapiens dışındaki türlerin, (Neandertaller, Floresiensis vb.) günümüz insan topluluklarında “genetik izleri” olduğunu bilim ortaya çıkardı.” (Neandertaller Konuşur muydu? Sf.60)  Bu arada, kazı çalışmalarıyla veya tesadüfen çobanların bulduğu mağaralarla insanların ilk hallerine ilişkin bilimsel bulgular güncellenmeye devam ediliyor. Her yeni kazı ile yeni teoriler üretiliyor. Urfa Göbeklitepe’de kazı çalışmalarıyla bulunan eserlerin insanlığın ilk yerleşimi, hatta Adem ile Havva’nın ilk yerleşimi diye sunulmuştu. Sonra Göbeklitepe’den de eski yerleşimler bulundu. 10 bin yıla endekslenen Göbeklitepe’den çok daha eski mağaralarda, insan yapımı basit üretim aletlerinin, yerleşkelerinin bulunması; araştırmaların devamında ummadığımız sonuçlara varacağımız duygu ve düşüncesi uyandırıyor bende.

 “ İzmir'in Dikili ilçesindeki bir mağarada yürütülen kurtarma kazısında, Geç Yontma Taş Devri'ne (Epipaleolitik) ait 14 bin yıllık taş aletler ve kemik buluntularına rastladı.” (AA. 23.11.2021)

Ünlü Dil Bilimci ve Uluslararası Siyaset Uzmanı Noam Chomsky, Marksist olarak bilinmesine karşın insanın dilinin evrimle değil, birden bire konuşmaya döndüğü tezini savunuyor.

Konuşmanın insan boğazındaki dil, diş, damak, soluk borusu vs. gibi evrimleşme ile ortaya çıktığı teorisi bugüne kadar kabul görüyordu. Konuşma bir ihtiyaç üzerine; ilk insanın, ilk düşüncesinin ifadesi zorunluluğu üzerine ortaya çıktı ise konuşmadan önce düşünce, düşünceden önce de ihtiyaç vardı, çıkarsaması yapabiliriz.

Peki o ihtiyaç neydi? Beslenme mi?

O zaman, bugünkü dünya savaşını çok daha iyi anlayabiliriz. Ya dünyadaki beslenme kaynaklarını herkese yetecek kadar paylaşacağız ya da beslenme kaynaklarını çevre felaketleri ve savaşlarla kurutacağız. İnsanlığın evrimi kendi sonunu getirecek, bu sorunun cevabını bulabilecek mi?

Sahi Neandertaller konuşur muydu? Konuşsalardı Homo Sapiens’e ne derlerdi?