Neler oluyor hayatta... diye bir şarkı vardı bir zamanlar dilimizden düşmeyen. Ekonomik bağlamda gerek doların ülkemiz tarihinde ilk defa 10 TL olması (böyle giderse pek de duracağa benzemiyor.) Ayrıca ihracatta bazı mevzuat değişiklikleri kafaları karıştırıyor. 


DOLAR BAZINDA ŞARKI REPLİĞİ
Doların 10 TL olduğu tamda şu zamanlarda bahsettiğim şarkı repliği aklıma gelmekte 
Neler oluyor hayatta                                                                                                                                                   
Bir de şu rüya gerçek olsa olsa
Sabah olup uyanınca, her şey yine aynı kalsa

Artık doların düşmesini bir tarafa bırakın, yerinde sabit kalsa şükreder hale geldik. Tamda bu esnada 200 baz puanlık bir faiz indirimi ile dolarını yükselmesinin önünü açan Merkez Bankası, yüksek kur ile ihracatı artırıp, ithalatı azaltarak, dış ticaret dengesi dolayısı ile cari dengeyi düzeltme politikası tamda aşina iken, Belirli bir süre gözükmeyen hazine ve maliye bakanımız, yüksek kur/ enflasyon ve ekonomi tartışmaları içerisinde olduğu bir dönemde kur ilgili açıklamaları yeni yeni yapmaya başladı. (Burası çok ilginçtir. Acaba kur tartışmalarının ve yüksek enflasyon tartışmalarının olduğu bir dönemde hazine ve maliye bakanımız neden yoktu? Bildiğim kadarıyla Merkez Bankası, hazineye bağlı iken özellikle Merkez Bankası hakkındaki tartışmalar en yüksek düzeydeyken bakanımız neredeydi? Diye makul ve doğal bir soru aklıma gelirken, kimsenin bu konu üzerinde durmaması ise şaşırtıcı.) 


ESASA GELİRSEK 
Hazine ve maliye bakanımızın kur ile açıklamalarını özet bir şekilde şöyle ifade edebiliriz;
“Hükümetin ihracatı desteklemek amacıyla yüksek döviz kuru hedeflediğine" ilişkin yorumlara karşı "Bu yorum doğru değil. Türkiye dalgalı kur rejimi uygulamaktadır, kurun değeri de piyasada belirlenir”. İfadeleri yer aldı. 


O ZAMAN BAZI SORULARIN SORULMASI GEREKMEKTE 

  • Merkez Bankası neden kuru yükseltecek düzeyde bir faiz indirimi yaptı? (200 baz puan)
  • MB, kurun bu kadar yükseleceğini tahmin etmediyse neden dolaylı olarak kurun indirilmesi için müdahale edilmiyor? 
  • Edilmek isteniyorsa Merkez Bankasının elinde yeterli dolar rezerv mi yok? 
  • Madem ülkemizde dalgalı kur rejimi var ve kurun değerini piyasa belirliyorsa, Rahip Brunson dönemi ile başlayan kur saldırılarının olduğu dönmede neden ülkemizde, dalgalı kur rejimi var ve kur piyasada belirlenir demedik. (Ben o dönemde dış güçlerin kur saldırılarını yaptığı kanaatini net bir şekilde taşımaktayım.) 
  • Bu mantıktan yola çıkarsak ve ülkemizde bir politika değişikliği (ihracatı desteklemek amacıyla yüksek döviz kuru hedeflemesi) yoksa şu an içinde bir kur saldırısı mı var? 
  • Madem dalgalı kur sistemi, kur üzerinde müdahale etki alanını sınırlıyorsa ve tek suçlu, Dalgalı Kur Rejimi ise neden Sabit kur rejimine geçmiyoruz?

 İHRACATI GELİŞTİRME ANONİM ŞİRKETİNE GELİRSEK
İhracatçıya kredi ve kefalet vermek için kurulan, İhracat Geliştirme Anonim Şirketi içinde bazı soruları sormak gerekir 

  • Bu süreç, Türk Eximbank ile çözülemez miydi? 
  • Bu şirketin mali yapısının ihracatçılar tarafından fonlanma kararı alınarak, maliyeti neden ihracatçı üzerine yüklendi? Ben okuduklarımdan böyle anlıyorum.  Mevzuat şöyle diyor; (ihracat işlemleri üzerinden FOB bedelin onbinde üçüne kadar Ticaret Bakanlığınca belirlenen oranda ek nispi ödeme kesintisi yapılır. (Bu kesinti kimden alınacak?) Hizmet sektörleri için İhracatı Geliştirme Anonim Şirketinin sermayesine eklenmek üzere, on altı yaşından büyükler için uygulanan aylık asgarî ücretin on katına kadar Ticaret Bakanlığınca yıllık cirolara göre belirlenen tutarda ilave yıllık aidat tahsil edilir.”) Anladığım kadarıyla ihracatçı, gerçekleştirdiği her ihracatta buraya kendi cebinden fon aktaracak. (Eğer ki, TİM bu nispi aidat ödemelerini kendi cebinden ödeyecek ve üyeleri olan ihracatçıya yansıtmayacaksa orasını bilemem öyle bir bütçesi varsa herkes gibi şaşırırım.) Sonuçta da kimsenin sesi çıkmadığına göre ihracatçılarımız bu işten gayet memnun gibi gözükmekte o zaman hayırlı olsun diyelim. 
  • TİM nezdinde faaliyet göstermekte olan Türkiye Tanıtım Grubunun tasfiyesi durumuna bakarsak. (TTG neden tasfiye edildi? Başarılı olamadı mı? Olamadıysa bu işten TİM bünyesinde kimler sorumlu ve neler yanlış yapıldı? 

SONUÇ: Neler oluyor hayatta, Bir de şu rüya gerçek olsa olsa, Sabah olup uyanınca, her şey yine aynı kalsa (özellikle de KUR