Dijital varlıkların açık artırma sistemi ile satılması işlemi olan NFT sanal dünyada son zamanların trendleri arasında ve herkes tarafından konuşuluyor.

NFT, ses, oyun, fotoğraf gibi çeşitli dosyaların sanal formata dönüştürülmesi ve alınıp satılması şeklinde yapılan işlemdir. Son zamanlarda yaşamımıza giren, herkes tarafından araştırılan NFT’ye yurtiçi ve yurtdışındaki birçok ünlü tarafından ilgi yağıyor. Peki nedir bu NFT? İşte, “NFT nedir, nasıl yapılır” soruları hakkında bilgiler:

NFT nedir?

NFT'nin açılımı olan Non-Fungible Token, kısacası değişimi imkansız olan dijital para, sanal çip veya dijital öge anlamını taşımaktadır. Kopyalanması mümkün olmayan, çeşidinin ilk ve tek örneği sayılan NFT, bir durumun gerçekleşmiş olduğunun dijital sertifikası olarak tanımlanabilinir.

NFT'ler videolar, sesler, sanatsal içerikler ve oyunlarda yer alan olan ögelerin ve diğer sanal olarak çalışan biçimler gibi dijital dosyaların temsilidir. Dijital olan bu dosyaların sınırsız olarak üretilebilme olanağı bulunur ve onları temsil etmekte olan NFT'ler temel blok zincirlerinde izlenerek alıcılarına sahipliğini kanıtlayabilir. 

Ayrıca NFT'ler; video oyunları, dijital sanat ögeleri ve müzik dosyaları gibi dijital alanda yaratılanları metalaştırmak için de kullanılabilir ancak orijinal dosyanın kopyasına erişebilmek, jetonun sahibi ile sınırlı kalmamıştır.

NFT nasıl yapılır?

NFT,  sanat eserleri gibi aynı şekilde bir dosyanın OpenSea, KnownOrigin ya da Rarible gibi açık artırma sistemine yüklenmesi ile birlikte oluşturulur. Bu dijital alana kaydedilmiş dosyanın kripto para birimiyle satın alınabilen ve tekrardan satın alınabilecek şekilde bir NFT kopyası meydana getirilir.

Bir sanatçı, eserini temsil eden NFT'yi satabiliyor olsa da sanatçı eserinin telif hakkına sahip olabilir ve aynı eserin tekrardan birden fazla NFT'sini yaratabilir. NFT'nin alıcısı ise özel erişim elde edemez ve ayrıca alıcı orijinal dijital dosyanın kendisine de sahip olamaz. Herhangi bir eserini NFT olarak yüklemiş olan bir kişinin orijinal sanatçı olduğunu kanıtlamasına gerek yoktur. Bu nedenle asıl sanatçının iznini almadan eserini NFT için kullanmış birçok insan ortaya çıkmıştır.

Soğuk su içmek daha çok terlemeye neden olabilir Soğuk su içmek daha çok terlemeye neden olabilir

Günümüzde;

  • Decentraland (Virtual Reality)  
  • Opensea (Digital Marketplace)
  • superRare (Digital Art)
  • Rarible (Digital Collectibles)
  • Enjin (Gaming)
  • Nifty Gateway (Digital Art)

gibi birden fazla olan NFT platformu üzerinden çok kısa bir süre içinde kendi NFT'nizi oluşturabilmeniz mümkündür. Bunun için yalnızca dijital cüzdana sahip olmak yeterlidir.