NFT (Non-fungible Token) yatırımı nedir, NFT yatırımı yapmanın aşamaları nelerdir, NFT yatırımı nasıl yapılabilmektedir?

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz NFT’nin açılımı Non-fungible Token, yani takas edilemeyen tokenlar'dır. NFT sisteminin nasıl işlediğini anlayabilmek için öncelikle kripto para borsası hakkında bilgi sahibi olunması gereklidir. Aynı non-fungible Token gibi, kripto para borsası da dijital para alışverişinin ve yatırımının gerçekleştiği sitelerden oluşur. NFT eserleri sadece coin veya token adı verilen dijital kripto paralar ile satın alınabilir. NFT'ler dijital olan herhangi bir şey olabilir, örneğin, çizimler, müzik, hatta ve hatta Twitter üzerinden atılan tweetler bile non-fungible Token ürünü olabilir. 

Eğer dijital bir Non-fungible token almak istiyorsanız öncelikle bir kripto para birimine sahip olmanız gerekir. Çoğunlukla satışlarda NFT’nin ilk adımlarını atan Ethereum kullanılır. Daha sonra herhangi bir dijital yatırım piyasası aracılığıyla satın alma işlemi gerçekleştirilebilir. NFT yatırımı yapabileceğiniz platformlar arasında en popüler ve güvenilir olanlardan bazıları Rarible, Mintable, ve Nifty Gateway’dir. Yatırımı yaparken eğer alıcı taraf iseniz uygulamanız gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

NFT yatırımı yapmanın aşamaları

  • Öncelikle satın almak istediğiniz dijital ürün türüne karar verin; müzik, resim, vb.
  • Her non-fungible token pazarı kendi spesifik şartlarına sahip olduğundan dolayı, belirlediğiniz eser için hangi kripto parasının geçerli olduğunu öğrenin.
  • Belirtilen kripto parası ile cüzdan açın ve finanse edin. 
  • Açık arttırma veya sabit fiyat sistemi ile istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz. Aynı zamanda, satıcıya fiyat teklifi de verebilirsiniz.

Bunlara ek olarak, eğer bir ürün üreticiyseniz ve eserlerinizi dijital ortamda satarak kendinize bir yatırım aracı oluşturmak istiyorsanız NFT sizin için ideal olabilir. Örneğin, Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey, “twttr’ımı kuruyorum” diye paylaşmış olduğu ilk tweet’in bir kopyasını NFT olarak satarak 2.5 Milyon Dolarlık bir gelir elde etmiştir. 

Gözden kaçırmayın

Hemşirelerin Kovid anıları göz yaşarttı Hemşirelerin Kovid anıları göz yaşarttı

Yukarıda sıralamış olduğumuz kripto para ile dijital bir ürün satın alırken uygulanan ilk üç adım, tasarımları satışa sunabilmek için de uygulanmalıdır. Tercih ettiğiniz kripto para borsasında cüzdan oluşturduktan sonra tek yapmanız gereken tasarımınızı istenen boyut ve biçimde bir dosya halinde siteye yüklemektir. Buna ek olarak, birçok platform sizden NFT'nin bulunduğu ve aynı zamanda fiyatlar ile ticaret hacminin listelenmiş olduğu bir "koleksiyon" oluşturmanızı ister. Tüm aşamalar gerçekleştirildikten sonra tasarım dijital olarak satışa hazır hale gelir.