Cilt bakım trendlerinin vazgeçilmez ürünlerinden olan Niacinamide nedir, cilt bakımında ne işe yarar?

Niacinamide, aslında vitamin B3'ün niacin ve niacinamide formuna verilen ismidir. Suda çözünebilen B vitamini formu olan niacinamide diğer adıyla cilt bakım içeriklerinde nikotinik asit olarak da biliniyor. 

 Evde cilt bakımı nasıl yapılır? Yenigün

Niasinamid vitamini doğal besinlerden alınabilir veya harici olarak  krem ve serumlarla cildine uygulayabilirsin. Anti-aging kremlerde, aydınlatıcı etkili bakım kremlerinde olan niasinamid vitamini, ışıl ışıl görünüm için mutlaka kullanman gereken içeriklerin başında geliyor. Niacinamide vitamini içeren yiyecekleri tüketmek ve niasinamid içeren bakım kremleri kullanmak cildinde gözle görülür gençlik etkisi yaratmaya başlayacak. 

Eyvah çocuğunuz büyüyor ! Ev kazalarından korumanın yolları Eyvah çocuğunuz büyüyor ! Ev kazalarından korumanın yolları

cilt-lekeleri-neden-olur-nasil-tedavi-edilir

Ne işe yarar?


Cilt yüzeyi; yaş, dış etkenler ve hormonlara bağlı sorunlardan kaynaklanan nedenlerle istediğiniz görüntüye sahip olmayabilir. Bu sorunların çözümünü doğada bulmak mümkündür. Bitkilerde ya da yiyeceklerde bulunan bazı maddeler, bu sorunları ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Bu maddelerden biri olan niacinamide, cilt üzerinde olumlu etki yaratır.

Bu durumda akıllara “Niacinamide nedir?” sorusu gelir. Bu soruya cevap olarak, çok sayıda yiyeceğin içerisinde de bulunan bir madde olduğu söylenebilir. Bu madde, olumlu etkileri nedeniyle kozmetik alanında da sıklıkla kullanılır.

Cilt gözenekleri nasıl sıkılaşır2


Bu maddenin olumlu etkilerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Akne ve sivilcenin yol açtığı kızarıkların azaltılmasını sağlar.
Hassas ciltlerde ortaya çıkan kızarıklık, tahriş gibi sorunları ortadan kaldırır.
Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
Kolajen üretimini destekleyerek yaşlanmayı geciktirici etki yapar.
Lekeli görünümü ortadan kaldırarak ciltteki ton farklılıklarını ortadan kaldırır.
Niacinamide nelerde bulunur diye merak edenlere süt, et, balık, yumurta, brokoli, ıspanak gibi yiyecekler örnek olarak verilebilir. Beslenme programlarınıza bu yiyecekleri dahil ederek, niacinamide ne işe yarar sorusunun cevabını yaşayarak görebilirsiniz.

cilt kuruluğu nedenleri

Niacinamide’yi Kimler Kullanmalı?


B vitamininin bir formu olan bu maddeyi her yaştan ve farklı cilt sorunları olan kişiler ister besin yoluyla ister kozmetik kremler yoluyla kullanabilir. Ayrıca, herhangi bir cilt sorununuz olmasa bile, kolajen üretiminin devamlılığı ve leke oluşumunu önlemek için niacinamide içeren ürünler tercih edilebilir.

Ürün kullanımında dikkat edilmesi gereken, seçeceğiniz ürünün cilt tipinize ve ihtiyaçlarına uygun olmasıdır. Bu sayede, cildiniz daha kusursuz bir görünüme kavuşabilir.