Nihat AK ile Reel Akademi'nin konuğu Dilek Köktaş

Annesi düşürmek, babası silahla vurmak istedi. Parayla evlatlık verildi çocuk gelin yapıldı. Psikolojik açlıktan 130 kilogramla uçurumun kenarından hayata tam bir dönüş sağladı. 6 üniversite 1 doktora diplomasıyla, mesleki kariyeriyle çok sayıda kadının rol modeli Dilek Köktaş'ın ibretlik hayat hikayesinden en anlamlı kesitler.

Güncel 22.06.2021 - 17:23 22.06.2021 - 17:26

Hayat dolu Dilek Köktaş 5 yaşında okuma yazmayı öğrendi. Aile büyükleri küçük olduğu gerekçesiyle okul kaydını yaptıramayınca Köktaş kendi kaydını tek başına 5 yaşında okul müdürüne okuma yazma bildiğini göstererek yaptırdı. Bir gün gün kapanmış küçük Dilek okuldan eve gitmemişti. Ev halkı ve komşular ayaklandı. Evler, sokaklar didik didik edildi Dilek okulun kütüphanesinde kitap okumaya dalmış görevliler tarafından üzerinden kapı kilitlenmiş halde bulundu.

DÜNYAM BAŞIMA YIKILDI
Geleceğinin çok parlak olacağı bu başarı grafiği ile zirveye çıkacağı çevresi tarafından dillendiriliyordu. Okuldaki bir etkinlik sırasında olanlar oldu. Dünya Dilek Köktaş'ın başına yıkıldı. Bir dönem kafa kağıdı da denen sayfalı nüfus cüzdanındaki bir ibare, kendisinin, arkadaşlarının öğretmeninin dikkatini çekti. Uğruna ölebilecek kadar kendisini sevdiğini düşündüğü anne ve babasının yanında Dilek evlatlıktı. Bunalıma giren Köktaş eğitim hayatına ara verdi.

KURTULAMAYINCA EVLATLIK VERİLMİŞ
Yıllar sonra yaptığı araştırmada Dilek Köktaş öğrendiği acı gerçekleri şu cümlelerle anlattı, "Evli ve 3 çocuklu annem Almanya'nın kadın emekçi ihtiyacını karşılamak için Avrupa'ya gitmiş. 3 ay sonra bana hamile olduğunu öğrenmiş. Düşürme çabaları sonuç vermeyince hamileliği de anlaşılınca Türkiye'ye gönderilmiş. Doğumumdan sonra beni ve ailesini bırakıp İstanbul'a gitmiş. Bakamadığı için beni silahla vurmaya çalışırken babamın elinden beni zor kurtarmışlar. 6 aylığımda para karşılığında ben ve bir kardeşim farklı farklı ailelere evlatlık verilmişiz".

ÇOCUK GELİN EDİLDİ
Güzelliği ve zekasıyla çevresinden ilgi gören Dilek Köktaş çocuk yaşta gelin edilmiş. Köktaş, kabusa dönen evlilik hayatını irkilerek şu sözlerle dile getirdi, "Lisenin hemen başında komşumuzun oğlu ile beni evlendirdiler. 17 yaşında anne oldum. 7 yıl kayınvalidemle yaşadığımda her gün 6. kattan atlasam nasıl parçalanırımı hesap ediyordum. 21 yaşında iki çocuğuma bakmak için sokakların zor şartlarında tencere tava satıyordum. Geçimsiz kocam hayatı zindan ediyordu. Kocam düzenli bir işi girdiğinde beni aldattığı kadın boşanmam için üzerimde baskı kurdu. Psikolojik sorunlarım ve duygusal açlığımdan yemeye içmeye sarıldım. Ağırlığım 130 kilograma ulaştı. 60 kilograma kadar zayıfladım. Eziyet ve cefayla geçen 24 yıllık evliliğime noktayı boşanarak koydum”.

KENDİNE GÜVENEN KAYBETMEZ
Kendisi dışındaki çoğu zaman güveninin boşa çıkarıldığına dikkat çeken Dilek Köktaş, “Ne öz nede üvey annem ve babam nede kocam kime güvensem elim boş çıktı. Bende kendimden başka kimseye güvenmemeye karar verdim. Kendi ayaklarım üstünde duracaktım, saygın bir meslek sahibi olacaktım. Herkes bana gıpta edecekti. Geceleri uyumadım ders çalıştım açık liseyi sınıfta kalmadan bitirdim. Üniversite sınavına hazırlanırken bana beni tanımayan bir kitapçı inandı. İki dalda sınava öğrenci hazırlayan eşimin dayısı sen öğrenemezsin iddiasıyla bana ders vermeye gerek bile görmedi. Bu bana çok koydu. O yılki sınavda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü kazandım. Çocuklarım küçüktü elimden tutacak arkamda duracak kimsem yoktu. O sene o bölüme gidemedim. Ama okumam gerekliydi, üniversite mezunu olmam lazımdı. Bende Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümüne girdim”sözleriyleriyle ayağa kalkış eşiğini anlattı.

ÜNİVERSİTEDE 6 BÖLÜM 1 DOKTORA
Mali Müşavir olduktan sonra eğitiminde çıtayı yükselttiğini belirten Dilek Köktaş, “İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi, Ekonomi Hukuku Yüksek Lisansı, Adalet Bölümü, Lojistik Bölümü, Kobi Danışmanlığı Sertifikası, Uzlaştırmacılık, Adli Bilirkişilik, Kooperatif Uzmanlığı Sertifikası, İş Güvenliği Sertifikalarını aldım. Yurtdışında yabancı dil eğitimimi aldım. Sosyoloji ve Menkul Kıymetler Bölümü öğrencisiyim. Yakında Doktoramı da bitireceğim”sözleriyle öğrenme aşkını dile getirdi.

KADINLAR İŞ HAYATINDA OLMALI
İş yaşanında da başarılarına başarılar ekleyen Dilek Köktaş, “Leo Global Organik Tarım A.Ş'yi kurdum. Türkiye genelinde her yere ulaşıyoruz 15 bayimiz var. Bu işi uluslararası düzeyde yapmak için hedef pazarlarda çalışmalarımız var. Kadınların iş hayatında olmasını ayaklarının üzerinde durmasını çok arzu ediyorum”dedi.

HEDEF KOYARAK ÇALIŞSINLAR
Eskisine göre eğitim imkan ve fırsatlarının çok arttığını belirten Dilek Köktaş, “Ben yolumu körlemesine el yordamıyla buldum. Belediyeler, internet güzel fırsatlar sunuyor. Gençler en çok istedikleri şeylere ulaşmak için kendilerine hedef koysunlar. Hedefsiz çalışmalar başarıya ulaşmaz. İnsanların bazı seçimleri vardır meslek gibi eş gibi hayatını değiştirecek dikkatli seçimler yapsınlar. Küçüklüğümde büyük hayallerim vardı ben onları şimdi gerçekleştiriyorum”şeklinde konuştu.

DEJARJ OLMASINI BİLMEK
İnsanın özel merak ve ilgilerin olması gerektiğine dikkat çeken Dilek Köktaş, “Gündelik hayatta insan dolar deşarj olmasını bilmek gerekir. Kitap okuyorum, seyahat ediyorum 38 ülke gezdim. Türk Sanat Müziği ile yakından ilgileniyorum şarkılar söylüyorum”dedi.

KADIN GÜZELLEŞTİRİR
Kadını önemsemeyen bir toplumun asla başarıya ulaşamayacağını vurgulayan Dilek Köktaş, “Gelişmiş bir toplum olmak için kadınlarımız sosyal hayata, üretim süreçlerine siyasetten spora, sanattan iş dünyasına karar mekanizmalarında daha fazla yer almalılar. Bunun çözümünün kadınlarımıza özgüven kazandırma ve eğitimden geçtiğinin bilincinde olmalıyız. Kadınlar teşvik edilmeli destek olunmalıdır. Siyasette fermuar sistemi getirilmelidir. Kadın eli değen her şey güzelleşir. Kadınların hukuki haklarını, finansal kaynaklara ulaşmada kadın girişimcilerin yaşadığı zorlukları, çalışma isteklerini, iş hayatında cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerektiğini gündeme getirdiği için İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e özel bir ilgim var. İYİ Parti üyesiyim kadınların hak ettiği yerde olması için siyasette çalışma yapmak mücadele etmek istiyorum”şeklinde konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@