İzmir’in Foça İlçesi’nde 10 yıl belediye başkanlığı yapan ve geçtiğimiz günlerde vefat eden Nihat Dirim’in adı ilçe merkezindeki Demokrasi Meydanı’na verildi.

1989- 1999 yılları arasında 2 dönem Foça Belediye Başkanlığı görevini yürüten Ahmet Nihat Dirim kansere  yenik düşmüş, 3 Nisan 2022 tarihinde Foça’daki evinde vefat etmişti. Dirim 5 Nisan günü yüzlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verilmişti. 

Geçtiğimiz aylarda Ege Barış ve İletişim Derneği'nin Barış Belediyeciliği Emek Ödülü verilen Dirim, ilçeye kazandırdığı pek çok belediye hizmetinin yanısıra demokrasi anlayışı ve özellikle Türk Yunan dostluğu ve barışa katkılarıyla iz bıraktı.

hakan barcın yenigün

Foça Belediye Meclisi’nin bugün yaptığı olağan toplantıda üyelerden Hakan Barçın’ın merhum başkanın adının meydana verilmesi yönündeki önergesi de görüşüldü. Önergesinde Ahmet Nihat Dirim’in sağlığında yaptıkları ve ölümünün ardından Ege’nin iki yakasından tekrar yükselen barış ve dostluk mesajlarına da yer veren Barçın’ın önergesi oylandı.   

Gözden kaçırmayın

'Parlamento önce, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmalı!' 'Parlamento önce, İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmalı!'

Daha önce Belediye Meydanı ve sonrasında Demokrasi Meydanı olarak anılan meydanın adının Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.