Noel nedir, ne zaman kutlanmaktadır, noel kutlamalarında neler yapılır? İşte Noel'in tarihçesi ve merak edilenler...

Noel, Hıristiyan dini için kutsal bir bayramdır. Öğretileri ile bu dinin kurucusu sayılan Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilir. Bu kutsal gün, Hıristiyanlar için sadece bir bayram değil, aynı zamanda çeşitli kültürel faaliyetlerin de yapıldığı bir tarihtir. Hediye alıp vermek, özel ağaçları süslemek, kiliseye gitmek, aile ve arkadaşlarla yemek yemek gibi birçok gelenek gerçekleştirilir. Her ne kadar spesifik bir dinin bayramı ve inancı da olsa, kültürel etkisi çok büyüktür. Bu yüzden dünya çapında, dini inanç farketmeksizin birçok insan tarafından kutlaması yapılır.

Noel’in tarihçesi

Tarihi günümüzde bile tartışmalı olan bu kutsal günün ortaya çıkışı hakkında farklı yorumlar bulunmaktadır. Yazılı tarihe göre ilk Noel kutlaması, 25 Aralık 336 yılında Roma İmparatorluğu’nda gerçekleşmiştir. İlk Hıristiyan Roma imparatoru olan Constantine zamanında yapılan bu kutlama hakkında, ilk olması dışında bir bilgi bulunmamakta.

Gözden kaçırmayın

Arkadaşları İzmir depreminde ölen Berk’e veda etti Arkadaşları İzmir depreminde ölen Berk’e veda etti

Ne zaman kutlanır?

, herkes tarafından, her yıl 25 Aralık tarihinde yapılır ve bu tarih İsa’nın doğumu olarak kabul edilir. İsa’nın doğum tarihiyle ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Böyle bir tarih İncil’de de geçmemektedir. Öyleyse doğum günü kesin olmadığı halde neden 25 Aralık tarihi kabul görür.  Bununla ilgili ortaya atılan ve kabul gören birden fazla teori vardır;

  • Eski bir Hıristiyan inanışına göre, Hz. Meryem, 25 Mart tarihinde çok özel bir çocuk sahibi olacağını duyurur. Bahsettiği özel çocuk Hz. İsa’dır. Bu yüzden Noel, 25 Marttan tam 9 ay sonra, yani 25 Aralıkta kutlanmaktadır.
  • Roma tanrısı Satürn’ü onurlandırmak adına kutlanan Saturnalia festivali, Roma İmparatorluğu’nda 17 ve 23 Aralık tarihleri arasında yapılır. Romalılar kış gündönümünün 25 Aralık tarihinde gerçekleştiğine inanmaktadır. Bu yüzden 274 yılında, imparator Aurelian, 25 Aralık tarihini Sol Invictus adında bir bayram olarak ilan etmiştir.

Yakın tarihlerdeki bu iki bayramda yapılan kutlamalar, günümüzdeki Noel kutlamalarıyla benzerlikler gösterir. Yemekli şölenler düzenlenir ve hediyeler alınır. Bu yüzden bu bayramın ilk ortaya çıkışı olarak farklı kaynaklarda yer edinir.

Noel baba kimdir?

Santa Claus ismiyle de bilinen Noel Baba, bu bayramın en önemli figürlerinden biridir. Tarihi, M.Ö. 280 yılında, günümüz Türkiye’si civarlarında dünyaya gelen Aziz Nicholas’a dayanmaktadır. Bu figür, 18. yüzyılda, Hollandalıların Amerika Birleşik Devletleri’nde yaptığı anma kutlamaları sayesinde, Amerika kültüründe önemli bir yer edinmiştir. ABD’nin kültürel nüfuzu göz önüne alındığında, bu gelenek zamanla bütün dünyaya yayılmıştır. Bu figürün, her yıl 25 Aralık’ta evleri dolaşıp, çocuklara hediyeler bıraktığı ve bayramın ruhunu taşıdığı rivayet edilir.