Cep telefonları günümüzde modern hayatın her yerde bulunan bir parçası haline geldi. Şüphesiz faydalı cihazlar olsalar da, bazı araştırmalar dijital cihazlara aşırı güvenmenin bir tür davranışsal bağımlılık olabileceğini öne sürüyor. Nomofobi terimi, telefonunuz olmadan kalma korkusunu tanımlamak için oldukça yakın zamanda kullanılmaya başlanan bir terimdir.

Bu, yalnızca telefonunuzu kaybetmeyi, unutmayı veya kırmayı değil, aynı zamanda cep telefonu bağlantısının dışında olmayı da içerir. İnsanlar telefonlarını kaybettiklerinde, cep telefonlarının pili bittiğinde veya hücresel kapsama alanı olmayan bir alanda olduklarında, bu stres ve endişe duygularına, hatta korku veya panik duygularına yol açabilir. Mobil cihazsız kalma korkusu olarak tabir edilen nomofobi, genellikle bazı uzmanların zihinsel sağlık üzerinde zararlı bir etkisi olabileceğine inandığı sorunlu dijital cihaz kullanımının bir işareti olarak kabul edilir.

Ne kadar yaygın?

Bu fenomenle ilgili araştırmalar hala sınırlı olsa da, mevcut bulgular nomofobinin oldukça yaygın olduğunu göstermektedir. Hindistan'daki öğrenciler üzerinde yapılan bir araştırma, katılımcıların %22'sinden fazlasının şiddetli nomofobi belirtileri gösterdiğini buldu. Çalışmaya katılanların yaklaşık %60'ı durumun orta düzeyde belirtilerine sahiptir. 

Nomofobi belirtileri

Fobi, bir nesneden veya durumdan irrasyonel bir korku ile karakterize edilen bir tür kaygı bozukluğudur. Bu durumda, korku, telefonsuz kalmaktan veya cep telefonu hizmetinin erişiminden uzak kalmaktır.

Nomofobi klinik bir tanı olmasa da, genellikle bu korkuyla ilişkili olarak tanımlanan bazı belirtiler şunlardır:

 • Telefonunuzu kapatamama.
 • Telefonunuzu cevapsız mesajlar, e-postalar veya aramalar için sürekli kontrol etmek.
 • Telefonunuz neredeyse tamamen şarj olduğunda bile pilinizi şarj etme.
 • Telefonunuzu gittiğiniz her yere, hatta banyoya götürün.
 • Telefonunuzun sizde olduğundan emin olmak için tekrar tekrar kontrol etme.
 • Wifi'siz olma veya hücresel veri ağına bağlanamama korkusu.
 • Olabilecek olumsuz şeyler hakkında endişelenmek ve yardım isteyememek.
 • Birinin çevrimiçi varlığından veya kimliğinden kopmuş olma stresi.
 • Mobil cihazda vakit geçirmek için etkinlikleri veya planlanan etkinlikleri atlama

İnsanlar duygusal ve bilişsel belirtilere ek olarak fiziksel belirtiler de yaşayabilirler. İnsanlar daha hızlı nefes alabilir, kalp atışları hızlanabilir, daha fazla terleyebilir ve titreyebilir veya titreyebilir. Ayrıca zayıf veya baş dönmesi hissetmeye başlayabilirler. Şiddetli vakalarda, bu korku belirtileri panik atak haline dönüşebilir.

Nomofobinin karakter özellikleri

2015 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar nomofobinin bazı temel özelliklerini belirlemeye çalıştılar:

 • Başkalarıyla iletişim kuramama.
 • Genel olarak bağlantının koptuğunu hissetmek.
 • Bilgiye ulaşamama.
 • Bir kolaylıktan vazgeçmek.

Bu fobisi olan kişiler sürekli telefonlarını kontrol eder, gittikleri her yere (duş ve banyo dahil) telefonlarını götürürler, günde saatlerce telefonlarını kullanırlar ve telefonlarından ayrı kaldıklarında çaresizlik duyguları yaşarlar.

Tedavi

Nomofobi semptomlarınız varsa veya cep telefonu kullanımının hayatınızda sorunlara neden olduğunu düşünüyorsanız, bir ruh sağlığı uzmanıyla konuşmak yardımcı olabilir. Nomofobi için özel bir tedavi olmasa da, terapistiniz belirtilerinizi gidermek için maruz bırakma terapisi, bilişsel-davranışçı terapi veya her ikisini birden önerebilir. Bazı durumlarda, doktorunuz, yaşayabileceğiniz kaygı veya depresyon belirtilerini gidermek için bir tür ilaç da reçete edebilir.