Obezite, vücuda besinlerle aldığımız enerjinin tükettiğimiz enerjiden fazla olmasından kaynaklanan vücuttaki yağ oranının artmasıdır. Obeziteye neden olan faktörler sayıca fazla olduğundan dolayı obezite, önemli bir toplum sağlığı sorunu haline gelmiştir.

Kişi için hem görsel hem de psikolojik bir problem olmasının yanı sıra tüm organları olumsuz etkileyen metabolik bir hastalıktır. Obeziteye yol açabilecek sebepler hem genetik hem de çevresel etkenler olabilmektedir. Kişinin kültürel ve aile yapısı, alışkanlıkları gibi faktörler obezite gelişiminde etkilidir. Örneğin anne ve babanın obez olması çocuklarda obezite gelişimini arttırmaktadır. Küçük yaşlarda ailede kazanılan beslenme alışkanlıkları obezite oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda yetersiz egzersiz düzeyi ve hareketsiz bir yaşam da obeziteye neden olan faktörler arasında sayılabilir. Yemeklerden sonra uyumak, televizyon ve bilgisayar başında uzun süre hareketsiz zaman geçirmek gibi alışkanlıklar vücudun daha fazla insülin salgılamasına sebep olacağı için obeziteye yol açabilmektedir.

Herkes tarafından da bilindiği gibi obeziteye neden olan faktörler arasında en temel nokta yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Örneğin sadece proteinle, sebzeyle, tahılla beslenmek gibi tek tip beslenme şekli kişinin doymayıp porsiyonu ayarlayamamasına ya da çok fazla enerjiyi bir anda almasına sebep olmaktadır. Yemek yerken porsiyon kontrolü yapmamak da obeziteye neden olan faktörler arasındadır. 

Çok uzun süreli aç kalmak bilinenin aksine kilo vermeye yardımcı olmak yerine vücuda besin girişinin uzun aralıklarla olması nedeniyle vücudun her besini depolamasına ve böylece obeziteye sebep olmasına yol açmaktadır. Bu sebeple uzmanlar tarafından da azar azar ve sık sık beslenmek tavsiye edilmektedir. Abur cubur ve fast food tarzı yiyeceklerin fazla tüketilmesi vücuda yoğun ve sağlıksız kalori girişine sebep olmaktadır. Yüksek lif içeren sebze, meyve, tahıl gibi gıdalar yerine yağlı, işlenmiş, şekerli, gazlı tüketim alışkanlıkları da kişilerde obeziteye sebep olmaktadır. 

Obezite oluşumunda psikolojik faktörler de kişinin ruhsal yapısını etkilediği için beslenme bozukluklarının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu kişiler çevrede fazla dikkat çektiğini düşünme ve dışlanma gibi psikolojik sorunlar yaşayabildiğinden dolayı yeme bozukluğu yaşayabilmekte ve bu durum da obezite derecesinin artmasıyla sonuçlanabilmektedir.

 Obeziteye neden olan faktörler arasında sayılabilecek bir diğer unsur da kişide hormonal bozuklukların ortaya çıkmasıdır. Tiroid bezlerinin az çalışması kişide obezite oluşumuna yol açabilmektedir. Aynı zamanda kullanılan ilaçlar da obeziteye neden olan faktörler arasında sayılabilmektedir. Özellikle psikiyatrik alanlarda kullanılan antidepresanlar, kadınlardaki doğum kontrol hapı gibi hormonal ilaçlar ve kortizon tedavisinde kullanılan ilaçlar obeziteyle sonuçlanabilmektedir.