Kadın Meclisi Kadınları Şiddete 'Dur' dedi


Fadime ALTANHAN / YENİGÜN - Basın açıklamasında konuşan Kadın Meclisi Başkanı Nevin Öğütcen, "Şiddetten sadece kadınlar ve kız çocukları değil, bütün toplum acı çeker" dedi

Soyer “Kadınlar şehrin bizzat kendisi”- yenigün (3)

Kadına yönelik şiddetle ilgili basın açıklamasını gerçekleştiren İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nevin Öğütcen,  kadın cinayeti haberi almadan geçirilen bir gün bile olmadığını söyledi. Öğütcen, "1 Ocak'tan 23 Kasım'a 2021 tarihine kadar geçen 326 günlük süreçte 3'ü trans, 9'u göçmen ya da mülteci olmak üzere en az 285 kadın öldürüldü. Aynı dönemde en az 193 kadının ölümü basına 'şüpheli ölüm' olarak yansıdı. Ve bu sadece Bianet tarafından yerel ve ulusal gazetelerden ve ajanslardan derlenen bilgi. Cinayet, tecavüz ve ağır yaralamalı şiddet olaylarının hedefi olan kadınlar, mobing, psikolojik şiddet, dijital şiddet, ekonomik şiddet ve cinsiyete dayalı ayrımcılığı dahi gündeme getiremez durumda" dedi.

Soyer “Kadınlar şehrin bizzat kendisi”- yenigün (1)Soyer “Kadınlar şehrin bizzat kendisi”- yenigün (2)

"Şiddetten bütün toplum acı çeker"


Cinsiyete dayalı şiddet, kadınlara kontrol altında tutulduğunu, kendi kararlarını alan, özgür ve eşit insan olmadığını hem öğretir, hem de yaşam boyu öyle kalmayı yaratır. Şiddetten sadece kadınlar ve kız çocukları değil, bütün toplum acı çeker. Şiddet bütün toplumun demokratik geleceğini, eşit, özgür, adil ve müreffeh bir dünyanın kurulmasını engeller.  İzmir Kent Konseyi olarak biliyoruz ki, mücadele ettiğimiz her gün, bu derin yara kanamaya devam edecek. İşte bu nedenle biz, mücadele edenler safındayız. Dünyada ve ülkede tanıklık ettiğimiz, yaşadığımız kadın haklarına düşman hiçbir tutumu, şiddetin hiçbir türünü kabul etmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyor, eşit ve özgür insanlar olarak demokratik bir ülkede yaşamak istiyoruz" diye konuştu.

"Haklarımızdan, hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz"

2 Ekim'de gerçekleştirdikleri , 50'den fazla sivil toplum kuruluşuyla birlikte çalışarak hazırladıkları Kadına Yönelik Şiddetle ve Aile İçi Şiddetle Mücadele İzmir İl Eylem Planı'nda yer alması gerekenleri içeren raporun sonuçlarını paylaşan Öğütcen, "Evrensel değerlerle ilişkisi net ve açık bir ülke olmadan kadına karşı şiddetle mücadele etmek mümkün değildir. Bu yüzden de, kadına şiddetle mücadele CEWAD Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi, bu sözleşmenin 19 ve 30 numaralı Genel Tavsiye Kararları ve İstanbul Sözleşmesi'ni esas alarak yapılmalıdır. İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz." dedi. Öğütcen, "Toplumsal Cinsiyet eşitsizliği kadına şiddetin temel nedenidir. Hedefimiz eşitlik, gücümüz birliktir. Kadına yönelik şiddetle mücadele devletin sorumluluğudur. Devletin sistemetik, sürekli ve devlet iradesini içermeyen madahaleleri göstermelik olmaya mahkumdur. Şiddetle mücadele bir bütündür. Yasal kürtaj, cinsel sağlık ve gebelik kontrolleri gibi haklarımız şiddetle mücadelenin bir parçasıdır. Kadına yönelik şiddetle mücadele için Alo 183 yetmez, özel bir hat kurulmalıdır. Danışma merkezi, sığınak sayıları arttırılmalı, belediyeler yasal görevleri olan bu hizmetleri sunmaktan, sığınak açmaktan kaçmamalıdır. Kadınlar da ihtiyaçları da tek tip değildir. Şiddetle mücadele hizmetleri sosyal yardımları da kapsamalı, kadınların ve kız çocukların ihtiyaçlarına göre çeşitlendirilmeli, mülteciler, kırsalda yaşayanlar, iç göçle gelip yerleşenler, yoksullar, translar gibi çoklu dezavantajlıları dikkate almalıdır. Bütçe ayırmadan, nitelikli kadrolarla çalışmadan sağlıklı bir mücadele yapılamaz. Kadına karşı şiddetle ilgili görevi olan her kurum, biz kadınlara ve topluma görevini yaptığını göstermeli, belgelemeli, hesap vermelidir" açıklamalarında bulundu. 
Şiddetin olmadığı bir dünya için hepimiz eleleyiz, hepimiz birlikteyiz diyen Öğütcen, "Asla yalnız yürümeyeceğiz, Haklarımızdan, hayatlarımızdan, İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" dedi.

Basın açıklamasının ardından Gazeteci- yazar Demet Cengiz, 'Adımı Deniz Koydular' adlı kitabını imzaladı.