Tırnak bakımı ve tırnakların göze hoş gelmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen işlemler bütünü, günümüzde çok daha yaygın hale gelmiştir.  Oje sürmek de bu amaç ile yapılan işlemlerden biridir. Günümüzde gittikçe artan oje endüstrisi ile birlikte ojenin sağlık açısından zararları konusunda da bilgi almak gerekir.

Oje sürmek yalnızca tırnağımıza değil aynı zamanda sağlığımıza da çeşitli şekillerde zarar verebilir. Asetonun sık kullanılmasıyla ortaya çıkan tırnak hassasiyeti ve tırnak etine vereceği zararı göz önünde tutularak bakım yapılmalıdır. Uzun seneler ve sürekli olarak bu kozmetik ürününü kullanan insanlar da oje sürmek ile ilgili genellikle bu sorunlardan şikayetçi olabilmektedirler. Tırnaklarınızda oluşan incelme ve hassasiyet, ellerde oluşabilecek ağrıya neden olabilir. Oldukça fazla kimyasal maddeler içermekte olan ojeler alerjik hastalıkların gelişmesine sebep olabilir. Bu sebeple birlikte de kızarıklık, döküntü, kaşıntı ve şişkinlik gibi yan etkiler görülebilir. Ayrıca oje kokusu da sizi alerjik olarak etkileyebilir.

1200x675

Oje sürmek sağlığımızı nasıl etkilemektedir?

Oje sürmek noktasında renk, yapı gibi özellikler sizin için ne kadar önemliyse tercih etmiş olduğunuz ojenin içeriği de bir o kadar önem taşımaktadır. Ojeniz zararlı kimyasalları içeriyorsa tırnaklarında soyulma ve kırılmaların sebebi de bu olmaktadır. Bunun dışında ojenin içinde bulunan Toluen maddesi, oje kokusunu etkilemekte ve koklama yoluyla vücuda girmesi halinde vücuda büyük zararlar vermektedir. İntrauterin maddesi ise büyüme geriliği, erken doğum, konjenital malformasyonlar ve doğum sonrasındaki gelişimsel süreçte gerilemeye sebep olabilmektedir. Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda ise, kemirgenlerde iskelet ve böbrek anormallikleri için kanıtlanmasının yanı sıra doğum sonrasında fiziksel ve gelişim üzerinde etkileri olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır. Ayrıca hayvanlar üzerinde yapılan deneyler ile birlikte, hayvanların üreme organlarına, böbrek üstü bezlerine, karaciğer ve böbreklerine ciddi anlamda hasara uğrattığı gözlemlenmiştir. Bazı bilim insanları tarafından ise bu kimyasal içeriklere sahip olan ojelerin, insanlarda meme kanserini de tetikleyebileceği savunulmaktadır.

Oje  sürmek ve vücudumuza verdiği diğer olumsuz etkileri ise;

•Cildi tahriş ederken, alerjen etkisi yaratabilmektedir.

•Endokrin sisteme zarar vererek vücutta toksinlerin birikmesine neden olur.

•Vücutta oluşabilecek bazı enfeksiyonlara sebebiyet verebilir.

•İçerisinde bulunmakta olan formaldehit, fitalat gibi maddeler sebebiyle sinir sistemine zarar vermektedir.

•Üreme sistemine zarar verme ihtimali yüksektir.

•Kimyasal maddelerin vücut tarafından hızlı emilebilir kaygı yaratabilecek durumlardan biridir.