Öksürük birçok sebepten meydana gelebilen bir sağlık sorunudur. Nezle ve grip, farenjit, astım, geniz akıntısı, reflü, kalp yetmezliği, tüberküloz, akciğerde sıvı toplanması gibi hastalıklar kuru öksürüğe sebep olabilmektedir. Öksürüğün en yaygın sebeplerinden biri, soğuk algınlığının, Covid-19’un veya gribin bir parçası olduğu viral enfeksiyondur. Sinüzit, bronşit veya sigara içimi ise balgamlı öksürüğe yol açmaktadır. Aynı zamanda; kronik kulak problemleri, uzun zamandır kullanılan tansiyon ilaçları ve sigara da bu rahatsızlığa neden olan etkenler arasında yer almaktadır. Ara ara öksürüğün sebebi psikolojik dahi olabilmektedir.

Öksürüğün süresi ile birlikte şekli de nedenlerinin bulunması konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Geceleri ortaya çıkan, kuru ve balgamsız öksürükler çoğu zaman viral üst solunum yolu enfeksiyonuna ya da alerjiye bağlı olabilir. Geniz akıntısı, sinüzit ve gastroösefageal reflüye bağlı öksürükler ise çocuklarda uykuya daldıktan sonra kendini göstermektedir. Egzersiz, hareket, gülme ve ağlama ile artan bu rahatsızlık genellikle astımı işaret etmektedir. Gürültülü, metalik öksürük trakeit adı verilen solunum yolu enfeksiyonun bir göstergesi olarak sayılabilmektedir.  Boğmacada öksürük nöbet şeklinde ve haykırır tarzda kendini göstermektedir. Zatürre ve tüberkülozda gerçekleşen öksürükler ise kurudur. Bronşiektazi, akciğer apsesi, kistik fibrozis gibi akciğer hastalıklarında da öksürükler balgamlı olarak ortaya çıkar.

Öksürük neden oluşur, nasıl geçer

Öksürük nasıl geçer?

Öksürük krizlerinin nedenlerinden biri mikrobik bir hastalık ise enfeksiyon tedavisi uygulanır. Rahatsızlık reflü nedeniyle meydana geliyorsa asit giderici tedavi, astım için ise nefes açmaya yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Kısacası, 3 haftalık süreyi aşan her öksürüğün mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanınca değerlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle bazı solunum yolu mikrobik hastalıkları sonrasında haftalarca (7-8 haftaya dek) süren kuru öksürük görülebilmektedir. Bu tür öksürükler için bronş genişletici tedavi önerilebilir. Öksürüğe neden olabilecek hastalıkların tanısında akciğer filminden başka, eğer uzman hekim gerekli buluyorsa, solunum fonksiyon testi, sinüs filmi, reflü sebep olarak düşünülüyorsa da endoskopi gibi tetkikler gerekli görülebilir.

Bu rahatsızlığın tedavisinde; öksürüğün nedenleri olarak hastalık tanısının gecikmemesi ve tedavi süresinin daha kısa sürmesi için ilaç veya şurup kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

·        Eğer öksürüğünüz, 3 hafta gibi bir zamandan fazla sürüyor ve antibiyotik tedavisine cevap vermiyorsa,

·        Öksürüğe yüksek ateş ve nefes darlığı eşlik ediyorsa,

·        Balgamda görülen kan için ise mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.