Okul öncesine verilen emek mutlu yarınlar demek

Kurduğu federasyonla Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren ÖZOKFED Genel Başkanı Belihan Fidan, öğretmenliğe sevdalanmasına rol model aldığı öğretmenlerinin vesile olduğunu ifade etti.

Güncel 31.08.2021 - 17:47 21.09.2021 - 11:29

Nihat AK/YENİGÜN - “Büyük umutlar ile başarı merdivenlerini tek tek çıktığımızdan emindik” diyen ÖZOKFED Genel Başkanı Fidan, kendi başarısının sırlarını anlatarak, ailelere önemli tavsiyelerde bulundu

Anne ve babası Almanya'da kendisi Türkiye'de olan gurbetçi bir ailenin kız evladı Belihan Fidan. Hayata adım attığı ilk yıllarını büyükannesi ve büyükdedesinin yanında geçiren küçük Belihan, küçük bir köyde aile büyükleriyle birlikte yaşamanın avantajlarını ve dezavantajlarını gördü. Günümüzde romanlardan okuduğumuz o köy hayatını Belihan Hanım şu cümlelerle anlatıyor: "Tek katlı bir köy ilk okulumuz vardı. Birinci sınıflar bir yerde, iki ve üçüncü sınıflar birlikte, yine dört ve beşinci sınıflar farklı bir sınıfta ders görürdük. O zamanın şartları öyleydi. Okulumuzun hem müdürü hemde öğretmeni olan muhteşem biriydi Cemal Beki. Doğayla iç içe bir hayatımız vardı. Ağaçla toprakla çamurla inekle koyunla kediyle köpekle birlikte büyüdüm. Kümesten tavuğun yumurtasını alır, kar kış demeden köy bakkalından alışveriş yapar, sorumluluk bilinciyle soba yakardık. Öğretmenimiz de büyüklerimizde deneme yanılmayla eğitimimizi hayatın içinden almamıza müsade ederdi.”

NIHAT (3)


SEVGİMİZ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALMIŞ
Sosyal hayatı sokak oyunlarından idrak ettiklerini belirten ÖZOKFED Genel Başkanı Belihan Fidan, "Büyüklerimiz örf ve adetlerimizi öğretirdi. Sokak hayatındaki sosyalleşme özgürlüğümüz vardı. Gün aydınlandığında başladığımız oyunlar gün kapandıktan sonrada devam ederdi. Sokaktan eve gelmezdik çocukken. Çelik çomaklar, top oyunları, seksekler, ip atlamalar, evcilikler. Birde adını öğretmencilik koyduğumuz oyunumuz vardı. Bütün çocukları toplar öğretmen olurdum. Hep içinde bulunduğumuz anı mükemmel yapmışız. Şimdi geriye bakıyorum da paylaştıkça çoğalan tek şey sevgimizmiş" dedi. 


ROL MODELİM ÖĞRETMENLERİM
Rol model aldığı öğretmenlerinin öğretmenliğe sevdalanmasına vesile olduğunu dile getiren ÖZOKFED Genel Başkanı Belihan Fidan, "İlk önce ilkokul öğretmenim Cemal öğretmen, Allah rahmet eylesin benim için yeri hep ayrı. Birde meslek lisesinde çocuk gelişimi öğretmenim Serap hocam hayat rehberim oldu. Kişilikleri yaklaşımları rol modelim oldu. Meslek Lisesinde çocuk gelişimi bölümünü okurken Almanya'da olan ailem gelişmiş bir ülkedeki okul öncesi eğitim sistemini görmem açısından bana farklı bir pencere açtılar. Türkiye'de olmayan kitap ve materyallere ulaşmamı sağladılar. Çocuk eğitimi konusunda akranlarımdan bir adım önde oldum. Meslek Lisesinden sonra üniversitede ilk yıl babam Bursa dışına çıkmama müsaade etmedi. Bursa'daki işletme fakültesine gittim. Bölümü sevemediğim için okulu bıraktım. Meslek Lisesi diplomamla Van ilinin bir ilçesine atamam çıktı. Ama babam yine göndermedi"şeklinde konuştu. 

NIHAT (2)


YILMADAN YORULMADAN 
İnsanların istedikleri şeyleri başarmak için önlerine çıkacak engellerin kumdan kaleler gibi bir bir devrildiğini belirten ÖZOKFED Genel Başkanı Belihan Fidan, "Çocukluğumda hep öğretmencilik oynamışım. Öğretmenlerime özenmişim. Lisede çocuk gelişimi bölümünü okumuşum. İstediğim şey tüm hayatım boyunca çocuklarla olmak. Üniversite eğitimim arzu etmediğim bölüm olduğu için yarım kaldı. Atamam yapıldı gönderilmedim. Birde üzerine evlilik yaptım. İlk çocuğumuza hamileyim. Gönlüme göre bir uğraşın içinde olmam neredeyse imkansızdı. Topluma faydalı olabilmem için inandığım işi yapmam gerekiyordu. 1988 yılında oğluma hamileydim Gemlik'te. Bir arkadaşımın annesinin İzmir de villası olduğunu ve okul yapmayı düşündüklerini söylediler. Sosyal hizmetler uzmanı çocuklarımın babası ile okul oluşturma niyetiyle villayı gördük çok beğendik. Yeni mezunduk, gelirimiz yoktu, destek alabileceğimiz kimseniz yoktu, ortaya düğün takılarımı koydum. İsmini VİLLA çocuk evi ve çocuk kulübü koyduğumuz okulumuzu açtık. Çok da güzel oldu. Bizler bazı olayları daha sonra hazırlarken ağzımızdan çıkan kelimelerimizi söylemlerimizi unutabiliriz ama asla ne hissettiğimizi unutmayız. İlk öğrenci kaydını yaptığımda mutluluğu iliklerime kadar hissettim. Bazen mutluluğa giden yolda minik tek bir adım atmak gerekir. Tek yapmak gereken budur. Okul öncesi bir eğitimci olarak geleceği inşaa edebileceğim bir kurumu kurmuştum. Bunu kelimelerle anlatabilmek mümkün değil" dedi. 

Ekran Resmi 2021-08-31 17.13.46
BİRLİKTEN GÜZELLİKLER DOĞUYOR
Kurumsallaşmanın başarıya giden yolda çok önemli olduğuna vurgu yapan ÖZOKFED Genel Başkanı Belihan Fidan, "Yüreğimizde büyük umutlar vardı. Başarı merdivenlerini tek tek çıktığımızdan emindik. İnandığımız ve sevdiğimiz işi yapıyorduk. Öğrenci sayımız iyiydi, şansımızdan öğretmenlerimiz çok donanımlı insanlardı. Okula gelen veliler karşılarında daha yaşlı kişileri görmek istiyorlardı ama bizim yaşımız gençti. Kurumsallaşmaya ve bizim gibi kurumsallaşmaya önem verenlerle işbirliği yapabilecek bir gönüllü oluşuma ihtiyacımız vardı. Derneğimizi kurduk. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler Bakanlıkların da yönetmelik ve bizlerle ilgili karar alınacağı zaman mutlaka okul öncesi derneğiz aracılığı ile görüş bildirir olduk. Okullarımızla bakanlıklar arasındaki yönetmeliklerde çıkan ve çıkabilecek sorunlar hakkında görüşler bildirdik, bazılarını yetkili hukuksal makamlara taşıdık. S Plakalı araçlarla ilgili çıkan sorunumuzu okulların kriterleri yerine getiren kendi servis araçlarıyla yapabilmelerini sağladık.  Her yıl okul öncesi eğitim öğretim seminer ve senpozyumları yapıyoruz. Okul öncesi yayınları basan yayınevleri bizlerden görüş ve bilgi alıyorlar. Kurucu ve öğretmenlerimizin yardımcı personelimizin kalite standartlarını geliştiren eğitim programlarını uygulayabilecekleri alabilecekleri egitimcilerle program ve projelerle onları buluşturuyoruz. Aile destek programlarımız la aile iletişim  seminerleri yapıyoruz"dedi. 


DUYGUSAL DEĞİL NİTELİKSEL EĞİTİM
Okul öncesi zorunlu eğitime geçmesiyle Türkiye'nin önemli başarılara imza atacağını belirten ÖZOKFED Genel Başkanı Belihan Fidan, "Birlikte daha güçlü olacağımıza inandığımız için ÖZOKFED'i kurduk. Çok bilinçli Atatürk ilke ve inkılaplarıyla hareket eden çalışkan yapıcı ve uyumlu bir federasyon grubu oluşturduk. Eğitim kurumları olarak bilgi paylaşımları yapıyoruz. Ucu açık yönetmeliklerin daha net ve yoruma kapalı olmasını istiyoruz. Kişilik gelişiminin yüzde 80'inin gerçekleştiği okul öncesi eğitiminin zorunlu olmasının faydasını her platformda anlatıyoruz. Yeni okul kuracak girişimcilere okul ve donanımın çok daha üzerinde kıymeti olan insan kaynağına ihtiyaçları olduğunu söylüyoruz. Para odaklı değil, insan odaklı olmalarını, sürüme sayıya değil nitelikli eğitime önem vermelerini istiyoruz" şeklinde konuştu. 


KOŞACAK HEDEFİNİZ OLSUN
34 yıldır bitip tükenmek bilmeyen ilk günkü aşla çalışan ÖZOKFED Genel Başkanı Belihan Fidan, kendi başarısının sırlarını ve ailelere olan tavsiyelerini şu cümlelerle anlattı: "Beni başarılara hep bir hedefimin olması taşıdı. Başarsız olmaktan hiç korkmadım, ama adımları en doğru şekilde atmaya da özen gösterdim. Pozitif yaklaşımcıyım ve yeniliklere açığımdır. Çocuklarımızı hayata hazırlamak için 34 yıldır sabah 7'den akşam 19'a kadar okuldayım.  Okul öncesi çocuğu olan ailelerin aile büyüklerine yada bakıcıya verilerek ekran eğitimine sürüklenmesindense eğitim kurumlarına gönderip akran eğitiminin sağlanması çocukların eğitimi açısından daha iyi olacaktır. Şu an günümüzde 24-36 yaş gruplarının kurumlarımıza geldiğinde çoğunun konuşma problemlerinin davranış problemlerinin bozuk olduğunu görüyoruz. Ailelerimiz çocuklarını okul öncesi eğitim kurumlarına verirken beklentilerini iyi anlatmaları alabilecekleri hizmetler hakkında bilgi istemeleri gerekir. Güvenilir bir eğitim kurumuna başladıklarında öğrencilerinin alışması için ilgili kuruma destek vermeleri ve sözde bahanelere kapalı olmaları gerekir" dedi. 

Yorumlar