'Okuma alışkanlığını anne karnında kazandırın'

İlkokul Rehber Öğretmeni Naciye Şahintürk, Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırılması ile ilgili önemli bilgiler vererek ilk adımının anne karnında atılması gerektiğini söyledi.

Güncel 01.03.2021 - 08:56 01.03.2021 - 08:56

Kerim UĞUR/YENİGÜN- Çocuklarımızın kitap okuma alışkanlığı kazanmalarının ilk adımlarının anne karnında başladığına dikkat çeken Rehber Öğretmen Naciye Şahintürk “Çocuğunuza anne karnında iken kitap okumanız, onların erken dönemde kitap ile tanışmasını sağlayacak ve gerekli olan alışkanlıkların alt yapısını hazırlamış olacaktır. Ebeveynlerin sesleri, duyguları, hisleri, günlük rutinleri ve alışkanlıkları daha bebek doğmadan aralarında sağlıklı bir ilişki kurulmasında ve o aradaki bağın güçlenmesinde etkili olacaktır. Bu güvenli bağlanma ve alışkanlıklar bebek doğduktan sonra da devam edecektir. Zamanla ebeveynler çocukları için rol model olmaya devam ederek kendi alışkanlıklarını çocuklarında da gözlemleyebileceklerdir. Kitap okuma alışkanlığının ebeveynler arasında kararlı ve istikrarlı bir şekilde tutumlu davranışlar gösterilerek devam etmesi ile çocuklarımız da bu alışkanlığı benimseyecek ve hayatlarının vazgeçilmez parçası haline getireceklerdirdedi.

 

Okutmak için zorlamayın, keyifli hale getirin”

Çocukları zorlamadan sadece yönlendirmeler yaparak istedikleri yerde, istedikleri zamanda ve istedikleri şekilde kitap okumalarına müsaade edilemesinin önemli bir nokta olduğunun altını çizen Rehber Öğretmen Naciye Şahintürk, “Onların özgür ve özgün bir şekilde hayal güçlerini kullanarak, keyifli anlar yaşayarak bu alışkanlığı kazanmasına yardımcı olacaktır. Okuduklarını daha sonrasında sizlere anlatmak, kitap üzerine konuşmak ya da karşılıklı yorumlar yapmak isteyebilirler. Onları sabırla ve özen göstererek dinlemek, sorularına yanıtlar vermek çocuğunuzu daha da heveslendirerek hayal gücünün artmasını sağlayacak ve ailecek vakit geçirilen, paylaşımlar yapılan keyifli ve kıymetli anlara dönüşecektir. Her çocuğun tarzı, ilgisi ve beğenisi farklı olabilir. Ebeveynlerin bu anlamda çocuklarını oldukça iyi tanımaları, onların yaşına ve mizacına uygun kitaplar seçmelerine rehberlik etmeleri, gerekirse çocuktan önce o kitapları okumaları gerekmektedir. Çocuk, kitap dışında farklı şeyleri de okumak isterse seçimlerine saygı duyulmalıdır. Bazı çocuklar kitap, bazıları dergi, bazıları ise gazete ya da karikatür okumaktan keyif alabilirler. Okumayı sevmeleri ve sevdiği şeyleri alışkanlık haline dönüştürebilmeleri için tercihlerine son derece saygı duyulmalıdır. Zira aksini uygulayarak baskıcı bir şekilde davranmak, onlarla inatlaşmak ters tepebilir ve okumaktan soğutabilir” diye konuştu.

Kitap ceza aracı olmamalı”

Kitabın asla bir ceza aracı olarak kullanılmaması gerektiğini belirten Şahintürk şunları söyledi; Kitabı çocuklar üzerinde bir ceza aracı olarak kullanmak onlarda kitap okumanın kötü ve sıkıcı olduğu algısını yaratabilir ve okuma alışkanlığının yavaş yavaş kaybolmasına sebep olabilir. Okumanın önemini artırmak ve zevkli hale getirebilmek için başka bir yöntem olarak önce kitap okuma daha sonrasında o kitabın filmini izleme aktiviteleri uygulanabilir. Bu aktivite çocukta oldukça merak ve heyecan duygusu uyandıracaktır. Zihinlerinde yarattıkları ile izlediklerini karşılaştırabilme, hayal kurma, yorum yapma ve analiz etme yetenekleri de gelişecektir. Çocuklarınızı kitap okumaya teşvik etmenin başka bir yolu da hediye olarak kitap almaktır. Çocuğunuza ya da bir başkasına hediye alırken tercihinizin kitap olması, onlara da rol-model olacaktır” 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@