İzmir’de yakılarak katledilen Suriyeli göçmen işçiler mezar başında anma yapıldı. Halkların Köprüsü Derneği’nin çağrısı ile bir araya gelinen anmada dernek başkanı Üstün Reinart konuştu. 16 Kasım’da gerçekleşen katliamda 17 yaşındaki Muhammed Elbiş, 21 yaşlarındaki Ahmet Elali ve Mamoun al-Nabhan'ın Güzelbahçe'de bir ırkçı tarafından öldürüldüğü hatırlatıldı.
Reinart konuşmasının devamında şunu söyledi:

“Buraya ırkçılığı kınamak, hayatını bu şekilde kaybedenlere taziye için ve yaşamlarında esirgenen saygıyı hiç olmazsa cansız bedenlerine iade etmek için ziyarete geldik. Acıyla, kaygıyla, vicdanlarımız sızlayarak ve utanarak; ırkçılığa karşı onları koruyamadığımız için ailelerinden af diliyoruz” dedi. Suriyeli ve Afgan mültecilerin, ülkelerini perişan eden savaştan kaçıp yaşama tutunabilmek için Türkiye’ye sığındığını belirten Reinart, “Mültecilik statüsünden faydalanmamaları için misafir olarak addettiğimiz, ülkelerine güvenle dönmelerini sağlayamadığımız, ucuz, güvencesiz işlerde çalıştırarak, ucuz işçilikle ekonomik bir menfaat kaynağı haline getirdiğimiz, çoğu zaman barınma bile sağlayamadığımız mültecilere karşı vicdan borcumuzu yerine getiremedik”

Açıklamanın devamında ırkçı saldırılar sıralanırken Ankara Altındağ, Pursaklar, İstanbul Esenyurt’ta ve Bayrampaşa’da Naif Alnaif’in saldırıya uğraması vurgulandı. Açıklama da artan ırkçı saldırganlığa dair şunlar ifade edildi:

“Çünkü ırkçılık, buraya sığınanlara karşı gösterilen şiddet, hepimizin insanlığını değersizleştirir. Bu topraklarda birbirimizi düşmanlaştırmadan, yok etmeden bir arada yaşamanın yollarını bulabiliriz, bulmalıyız”

Suriyelilerle Dayanışma Derneği'nden Muhammed Salih konuştu. Açıklamanın ardından katledilen iki Suriyeli gencin mezarına çiçekler bırakıldı.

Açıklamada imzası olan kurumlar şunlar:

“İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi (İHD), İnsan Hakları Vakfı İzmir Şubesi (TİHV),ÇHD İzmir Şubesi, Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği, KESK İzmir Şubeler Platformu, TMMOB İzmir İKK, Sığınmacılar Hakları Platformu, Hepimiz Göçmeniz Irkçılığa Hayır Platformu, İnsan Hakları Derneği, Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi, Halkların Demokratik Kongresi Göç ve Mülteciler Meclisi, Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenleri, İzmir Dersim Kültür ve Dayanışma Derneği, Hak İnisiyatifi, Göçmen Dayanışma Ağı/Ankara, Göç İzleme Derneği, İmece- Der, Halkevleri, TJA, HDK İzmir İl Meclisi, Tarlabaşı Dayanışma, Demokratik Alevi Derneği, Kadınlar Birlikte Güçlü İzmir, Demokratik Kadın Hareketi, İzmir Dayanışma Akademisi (İDA), Özgür Baretliler İzmir, İzmir Müzisyenler Derneği, Mültecilerle Dayanışma Derneği (Mülteci-Der), Mülteci Dayanışma Platformu, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Dikili Kadın Platformu, Foça Barış Kadınları, Yaşamak Derneği
Sokak Sanatçıları Derneği, Genç LGBTİ+ Derneği, İzmir Kent Konseyi Mültecilerle Dayanışma Grubu, Eşit Yaşam Derneği