Tüm Yerel Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ömer Eşki, toplu iş sözleşmelerinde belediye memurları için belirlenen üst sınırın kaldırılması yönünde açıklamalarda bulundu. Memurların belediyeyle anlaşarak aldıkları emeklerinin karşılığının affedilmemesini tasvip etmediklerini söyleyerek, haklarını almak için mücadele edeceklerini belirtti. 

Olağanüstü bir seçim süreci geçirdiklerini söyleyen Eşki, " Türkiye'nin en yüksek katılımlı memur sendikası seçimini gerçekleştirdik. Seçim sonucunda arkadaşların büyük teveccühüyle göreve geldik. Bu süreçte beni en çok sevindiren olay, kaotik bir dönemde İzmir'de örgütlü olduğumuz yerlerdeki memur arkadaşlarımın büyük bir ortak iradeyle bu işin başına sen geç demeleri oldu" dedi. 
 Memurların sıkıntılarının çözümüne yönelik çalışmalara başladıklarını söyleyen Eşki, "O süreçte  söz verdiğimiz bazı şeyler vardı. Birçok belediyede yetki alma gibi bir hedefimiz var. Yetkili olduğumuz yerlerde de emekten yana sözleşmeler yaparak memur arkadaşların emeğinin karşılığını alma gibi bir mücadelemiz var. Ama bunun yanında Türkiye'de 113 bin belediye memurunu ilgilendiren temel problemle karşı karşıyayız.Temel problemimiz, memur toplu iş sözleşmeleri kavramının toplu görüşme kavramı altında yürütülüyor olması ve bunlara bir üst sınır konuyor olması. Bizler o üst sınırın kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü bu birçok noktada sürecin önünü tıkıyor. Bugünde birçok memur arkadaşımız zimmetlerle karşı karşıya gelmiş durumdalar. Sayıştay denetçileri çok yoğun rakamlarda zimmetler çıkarıyorlar. Bu konuda da önemli bir netice alırız diye düşünüyorum. Bu anlamda önemli çalışmalarımız olacak" diye konuştu.

"REFAHI GENİŞ KİTLELERE YAYACAĞIZ"

Temeldeki hedeflerinin toplu iş sözleşmelerinin önünü açmak olduğunu belirten Eşki, "10 yıl önce memurlar için toplu iş sözleşmelerine bir üst sınır konmuş. Bu üst sınırı sayıştay denetçileri kesinlikle aştırmıyorlar. O dönemde memurlara belediyeler tarafından bin 140 lira verilebilir denmiş. O günden bu yana bu rakamın üzerine çıkılması engelleniyor. Biz memurların on yıl önce belirlenen bin 140 lira gibi tutarın üzerinde bir ödenek alması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü memur arkadaşlarımız gerçek enflasyon karşısında sürekli eziliyor. Bizler bunun hükümetin bilinçli bir politikası olarak görüyoruz. Maksim Gorki'nin Bir sözü var; 'Dünya'da bir çok ulus vardır, diyorlar. Almanlar, ingilizler, yahudiler, tatarlar.Ben buna katılmıyorum. Bence sadece iki ulus vardır, uzlaşmaz iki sınıf: Zenginler ve yoksullar!' diye. Hükümette toplumun çok büyük bir kesimini memuru, işçileri, işsizleri belli bir yaşam standartının altında tutmayı amaçlıyor. Bu yaşam standartının altında toplama mücadelesinde geniş işçi kitleleri ve geniş işsiz kitleler oluşturulması amaçlanıyor. Geniş işsiz kitleler işçi sınıfının üzerine bir baskı unsuru oluyor. İşçi sınıfı hakkını savunmaya kalktığında karşısında işveren büyük bir tehdit unsuru olarak işsizleri gösteriyor. 'Bakın, bu paralara çalışmak isteyen birçok işsiz var' diyor. O yüzden ortaya emek sınıfı üzerindeki bu sınırlamaların, sosyal ve siyasal engellemelerin toplumun tamamını etkilediğini düşünüyoruz. Bu anlamda bizde memurların üzerindeki bu toplu iş sözleşmesi yapılması engellerini kaldırmak için mücadele edeceğiz ki, Türkiye'deki sadece çok azınlık bir kitle önünde kalan refahın, toplumun geniş kesimlerine, kılcal damarlarına kadar yayılmasının önünü açmaya çalışacağız ifadelerini kullandı. 

"MÜCADELEYE İZMİR'DEN BAŞLIYORUZ"

 Memurların sıkıntılarının çözümü noktasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin genel siyasetini bol bol rahatsız etmeyi düşündüklerini söyleyen Eşki, "İlk olarak İzmir'den başlayarak büyük bir kamuoyu oluşturma çabamız var. İzmir'den başlattığımız bu mücadeleyi diğer illeri de örgüteyip, Ankara merkezinde toplayarak memurlar için çıkan bu zimmeti affettirmesi yönünde bir çalışma düzenleyeceğiz. Bu ülkede herşey affediliyor; Trafik cezaları,vergi cezaları.. Birçok adi suçtan  tutunda büyük büyük iş adamlarının vergi borçlarının affedildiği bir ülkede memurların belediyeyle anlaşarak aldıkları emeklerinin karşılığının affedilmemesini biz tasvip edemiyoruz. O yüzden memurlar olarak artık kravatlarımızı çıkartıp sahaya inmeye  karar verdik" dedi. 

"HEDEFİMİZ 7 BİN ÜYE"

İzmir'de Türm Yerel Sen'in üç şubesinin olduğunu söyeyen Ömer Eşki, "Biz Tüm Yerel Sen'in en büyük şubesiyiz. Bin 500 civarında üyemiz vardı. İlk bir ay içerisinde 50'ye yakın üye yaptık. Tahmin ediyorum ki yılbaşına kadar bin 600 üyenin üzerine çıkmış olacağız. 1 Nolu Şube, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bir kısmı ile İzmir'de Yarımada diye tabir ettiğimiz bölge, Küçükmenderes bölgesini, Torbalı ve Selçuk gibi yerleri kapsıyor. 2 Nolu Şube, yani bizim şubemiz, Bakırçay Bölgesi'ni, bütün metropolü ve Kemalpaşa ilçesini örgütlemeye çalışıyoruz. 3 Nolu Şube ise, İzmir Büyükşehir Belediye'sinin ana yapısını taşıyor. Toplamda üye sayımız 3 bin 500. Üç şubemiz ortak bir eşgüdüm içerisinde çalışıyoruz. Ortak bir komite kurduk. Hedefimiz çok kısa bir süre içerisinde üye sayımızı 4 bine çıkarmak. İzmir'de şubelerimizle birlikte kendimizi başarılı atfetmek için hedeflediğimiz rakam ise,7 bin üyeye ulaşmak. Bu hedefimize de birkaç yıl içerisinde çıkmayı amaçlıyoruz" diye konuştu. 

"YANGINA SU DÖKMEYECEĞİZ"

Gaziemir'de belediye memurlarının yaşadığı sorundan bahseden Eşki, "Gaziemir'de Belediye Başkanımız, memurların toplu iş sözleşmesinde üst sınırı aşmamayı amaçlıyor. Diğer tüm Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin dışında. Orada da memurlarımızın büyük bir mağduriyeti var. Biz kendisine kanun karşısında zorda kalmayacağı bir hukuk silsilesi önereceğiz. Ama en temelde büyütmeye çalıştığımız kavganın tersine bizden yangına su dökmemiz isteniyor. Biz bu kavganın, yangının büyümesini, tüm Türkiye'de ses getirmesini ancak bu şekilde memurların mücadelesinin duyurulabilir olacağını düşünüyoruz. Bu mücadeleyi verirken Cumhuriyet Halk Partili bir belediyenin ve bizim yetkimizde olan bir belediyenin, hükümetin 10 yıl önce belirlediği çizgiye sayıştay denetiminin, sayışlar tehditlerinin üzerine orda kalmasını kabul edemiyoruz. O yüzden kendilerinin de mantıklı bulacağı iki ayrı sözleşme örneği önereceğiz. Umarız orada da memur arkadaşlarımızın, kamunun yararına netice çıkar" açıklamalarında bulundu.