Uzun ömürlü olan bu çiçeğin en ilginç özelliği, renk değişikliği yaşayabilmesidir. Evde orkide bakımı için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu detaylara haberimizde sizler için yer verdik.

Orkide bakımı nasıl yapılmalı?

Evde orkide bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken ilk şey ışıktır. Pencere önü çiçeği olarak da bilinen bu çiçek, filtrelenmiş gün ışığını seven bir bitkidir. Yapraklarının konumundan güneş ışığına olan eğilimini sizler de gözlemleyebilirsiniz. Bu çiçeğin konumlandırması yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bitkinin gün ışığını dik olarak almaması gerektiğidir. En ideal konum, sabah ve akşam güneşini alan pencerelerdir. İnce tül yardımı ile ışığı filtreleyebilirsiniz. Yapraklar koyu yeşil renginde ve yumuşak ise bitkinin az ışık aldığını anlayabilirsiniz. Sarıya dönen bir renk ise de fazla ışık aldığının göstergesidir. Çiçeğin yaprakları canlı yeşil ve dik şekilde olmalıdır, ayrıca köklerinin gelişimi için şeffaf saksı kullanımı da son derece önemlidir. 
Orkide bakımı için ısı dengesi, bitkinin sağlıklı şekilde büyümesinde etkili faktörler arasındadır. Gündüzleri 20 derece ise akşamları 15 derece olması çiçeğin uzun ömürlü olması için yeterli olacaktır.  Bitkinin uzun süre canlı kalması için gece ile gündüz arasında 6 derecelik bir ısı farkı olmalıdır. 
Musluk suyu kireçli olabildiği için çiçeğin bakımında kullanılması, zararlı olabilir. Bu nedenle sulama için daha önce ısıtılıp soğumuş olan doğal kaynak suyu, hazır sular veya yağmur suları tercih edilebilir. Maden suyunu bekleterek asidi gittikten sonra bitkiyi sulamak; vitamin ve mineral almasında etkili rol oynar. Sulama işlemi, saksı altında su biriktirmeden gerçekleştirilmelidir ve bu işlemi sabah saatlerinde gerçekleştirmek daha sağlıklı olacaktır. Püskürtmeli bir su torbası ile yapraklar nemli olacak şekilde sulama yapılabilir ve bitkinin toprağı daima hafif nemli olmalıdır. Çiçeğinizin yapraklarını, toprağını ve nemliliğini kontrol ederek uzun süre canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Evde orkide çoğaltma 

Çiçeğinizi çoğalmak istiyorsanız, bitki uç kısmından çoğalmaya ve uzamaya başladığında yavru kökleri alabilirsiniz. Alınan yavruyu şeffaf saksıda serin bir yerde koruyarak kök salmasını sağlayabilir ve bu sayede çoğaltma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.