Orman yangınları için alınacak önlemler herkes tarafından mutlaka bilinmesi gereken bilgilerin başında gelir. Peki bu yangınların sebepleri nelerdir? Ne gibi önlemler alınmalıdır? Sonuçları nelerdir? 

Orman yangınları hepimiz için önemli bir meseledir. Birçok faktör, yangınlar için sebep olarak sayılabilir. Örneğin ufak bir cam parçasının ormanda bırakılması büyük bir afete davetiye sayılabilir. Böylesine büyük bir afetten korunmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Ancak öncelikle doğaya ve canlı yaşamına çok büyük zarar veren yangınların temel sebeplerine göz atabiliriz.

Orman yangınları için alınacak önlemler nelerdir2

Orman yangınları sebepleri

Orman yangınları doğada unutulan ya da bilinçli olarak bırakılan cam kırıkları, mangal sonrasında tamamen söndürülemeyen ateş ve küller, ihmal ve dikkatsizlikler, herhangi bir güvenlik tedbiri alınmadan yakılan ateş, sönmemiş sigara izmaritlerinin doğaya bırakılması, ormana yakın alanlardaki istenmeyen otların yakılması gibi nedenler ile ortaya çıkabilmektedir. Peki bu yangınların sonuçları nelerdir? 

Orman yangınları sonuçları

Bu yangınlar bazen küçük bazen büyük sonuçlara neden olabilir. Küçük bir çapta yangın daha büyük bir yangına ve afete dönüşebilir. Bu yangınlar nedeniyle büyük orman kayıpları ile karşı karşıya kalınabilir. Gelecek kuşaklar için nefes alabilecekleri yeşil bir orman kalmayabilir ve durum geri dönülemeyecek cinste bir tahribata neden olabilir. 

Öte yandan bazı durumlarda bir orman, büyük bir yangında ne kadar hasar almış olursa olsun uzun yıllar hiçbir şekilde insan eli değmediği taktirde tekrar yeşerebilir ve tekrar eski haline gelebilir. Peki bu yangınlar için ne gibi önlemler alınabilir?

Orman yangınları için alınabilecek önlemler

Orman yangınları için alınabilecek bazı önlemler sayesinde bu felaketlerin önüne geçilebilir. Alınacak önlemler arasında ormanlık alanlarda ateş yakılmaması, yakıldığı anlarda erken uyarı sistemi gibi sistemlerin yer alması, cam kırıklarının, plastik atıkların doğada bırakılmaması, kontrollü ateş yakılması gibi basit işlemler sayesinde yangınların önüne geçilebilir. Özellikle erken uyarı sistemi gibi sistemler ile herhangi bir yangın anında, yangının daha fazla büyümeden söndürülmesi gerçekleştirilebilir. Erken uyarı sistemi herhangi bir duman algıladığında alarma geçerek merkezlere bildirim gönderebilen ve su yardımıyla yangının sönmesine yardımcı olan bir alarm sistemidir. Bu gibi yöntemler ile ekolojiye büyük zararları dokunan yangınları engelleyebiliriz.