21.05.2016, 21:00

Örnek olsun…

Dünya Fair Play Birliği tarafından bu yıl “Büyük Ödül” ile onurlandırılan, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin “Fair Play Komisyonu” ülkemizin dört bir yanına giderek, Üniversitelerin Spor Bilimleri Fakülteleri, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları’nı ziyaret ediyor. Gelecekte Türk Sporu’nu yönetmeye aday olan gençlere fair play konusunda paneller düzenliyor.

Büyük ilgi gören “Fair Play Kervanı” son olarak ülkemizin en uç köşelerinden birisi olan Kars’a gitti. Burada da büyük ilgi ile karşılanan TMOK Fair Play Komisyonu üyeleri, öğrencilerle bütünleşti. Kentin ileri gelenlerini (Vali, belediye başkanı, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü, Üniversite Rektörü) ziyaret eden ekibi güler yüzle karşılayan ve her biriyle ayrı ayrı ilgilenen Kars Valisi Güray Özdemir, sohbet sırasında “bir soru sordu.” O gün cevap verildi. Ardından, Dünya Fair Play Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Avrupa 2. Başkanı, Türkiye’nin duayen spor adamı ve gazetecisi Erdoğan Arıpınar, Türk Spor Ajansı’nda yazısını yayınladı. İsterseniz önce, 'kimseduymasin.com' da zevkle okuyabileceğiniz yazısını izniyle sizlere aktarayım.

Sonra da Kars Valisi Sayın Özdemir’e bir tam karşı kıyı İzmir’den hudut şehrimize cevap yollayayım:
“Peki niçin ARENA?

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi çatısı altında harika bir ekiple uyguladığımız TMOK Üniversiteler Fair Play Kervanında bugüne kadar 23’ü ülkemizde 1 tanesi yurt dışında olan 24ilin üniversitesini ziyaret ettik.

Her gittiğimiz ilde devletin temsilcisi Valiyi, halkın temsilcisi Belediye başkanını ziyaret ediyor çalışmamızın hedefini anlatıyoruz. Son hafta Gazi hudut kentimiz Karsta idik. Kars da Sayın Vali Güray Özdemir’i ziyarette ilk defa bir soru ile karşılandık. Vali Özdemir “Siz kutsal bir görev yapıyorsunuz. Kutlarım. Amma: bu ülkede hala statların adına ARENA diyenler var. Çabanız boşuna mı gidiyor?” dedi.

Bu vurgu karşısında sesiz kaldık.

Arena her ne kadar Türk Dil Kurumu tarafından “Boğa Güreşi vs. yapılan yer’’ anlamına geliyor deniliyorsa da, Roma tarihinde gladiyartörlerin ölüm gösterisi yaptıkları yerin adı idi. Kars Valisi Özdemir haklıydı, eğer bu ülkede FAİR PLAY felsefesini yerleştirmek istiyorsak, spor alanlarını ARENA ruhundan kurtarmamız lazım. Ancak adıyla, ruhuyla SPOR adını taşıyan yerlerde spor karşılaşmaları yapılır o yerlerde, bağıran, saldıran değil, alkışlayan seyirciler bulunabilir.”

Sayın Valim…
Karşıyaka’da bulunan ve Türkiye Şampiyonu Pınar Karşıyaka’nın oynadığı, dünyanın en büyük taraftar kitlesinin içinde coşkuyla takımlarını bağrına bastığı ve herkesin “Karşıyaka Arena” diye adlandırdığı salonun adı şimdi MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KARŞIYAKA SPOR SALONU…

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ilk adımı attı. İnşallah tüm belediye başkanlarına ve Gençlik Spor İl Müdürlüklerine örnek olur…


 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@