Gecekondulaşmanın önüne geçilmek için yapılan hayata geçirelen 'Evka' projesi hedefine ulaştı. Dar gelirli aileler için oluşturulan konut bölgesi günmüzde yaşam merkezi haline geldi

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura tarafından dar gelirli aileleri ev sahibi yapmak ve gecekondulaşmanın önüne geçmek için belediye tarafından Evka adıyla toplu konutlar yapıldı. Türkiye’nin kronikleşen ve kanayan yarası haline gelen çarpık kentleşmeye karşı en güzel örneklerden biri Evka 3 toplu konutları. Evka 3’ü en özel kılan nedenlerden biri de bulunduğu konum. Üç tarafının ormanla kaplı olması Manisa, İstanbul ve Aydın gibi çevre yollarının varlığı nedeniyle bu bölgeyi farklı kılan unsurların başında geliyor. Toplu ulaşım konusunda oldukça şanslı olan bölge 2012’de açılan Evka 3 metro istasyonuyla da ulaşımda adeta pik yapmış durumda. Ege Üniversitesi'ne 1, Yaşar Üniversitesine de yalnızca 3 durak uzakta olması yalnızca öğrencileri değil aynı zamanda üniversitedeki akademisyenleri de bu bölgeye çekiyor. Son yıllarda bölgeye yapılan özel okullar ve lüks konut projeleriyle de cazibesini arttırdığına şüphe yok. Zamanında dar gelirli aileler oluşturulan konut bölgesi evrimleşerek bugün farklı bir noktaya geldiği de açık.

Muhtar (8)

DOĞA İLE İÇ İÇE

Yakın zaman öncesine kadar bölgede düzenlenen fakat bugün artık yapılmayan cross country yarışları (dağ bisikletleriyle düzenlenen yarışma) bölgenin potansiyelini göstermek adına önemli. Ayrıca treaking (doğa yürüyüşü) ve benzeri doğa aktiviteleriyle bölge canlandırılabilir ve çevre esnafı da bundan fayda saylayabilir.

Muhtar (3)-3

'Şehirleşmeye örnek olacak bir yerdir'

1995 yılından beri bölgede ikamet eden ve 2006 yılından beri de muhtarlık görevini yürüten Evka 3 Mahalle Muhtarı Dilek Kumova, “Mahallemizin kuruluş ve gelişim süreçlerine baktığımızda bugün gelinen nokta şehirleşmeye örnek olacak bir yerdir. Yeni konutlarla beraber yeni ihtiyaçlarda doğduğu içinde belli eksiklikler olabiliyor. Mahalle sakinlerinin talepleri doğrultusunda bunları gidermeye çalışıyoruz. Pandemi ve ardından gelen ekonomik dar boğaz bazı aksaklıklara neden olsa da alt ve üst yapı anlamında sorunumuz yok. Büyükşehir ve Bornova Belediyesi bu anlamda desteklerini her zaman yanımızda gördük. Özellikle bağlantı yolları için açılan yeni yollar ulaşım imkanlarını daha da kolaylaştırdı” dedi.

Muhtar (9)

'Can dostlarla aynı dünyayı paylaşıyoruz'

Sokak hayvanları için yürüttüğü çalışmalarla nedeniyle mahalle sakinlerinin kalbini kazanan Muhtar Kumova “Bizler can dostları ile aynı dünyayı paylaşıyoruz. Bu nedenle onlara sahip çıkmamız gerekiyor. Ben oluşturduğum grup aracılığıyla mahallemizdeki hayvanseverlerle organize şekilde bunu yapmaya çalışıyorum. Sokak hayvanlarına hepimizin sahip çıkması gerekiyor” diyor. Muhtar Kumova aynı zamanda muhtarlık binası önünde yaptığı renkli kulübeyle de vatandaşlara örnek olurken aynı zamanda mahallenin ‘leydi’si olarak bilinen ve yaklaşık 15 yıldır orada ikamet eden köpeğe de güzel bir yuva kazandırmış oldu

Muhtar (7)-3

İzmir’in kaybolan cenneti Pınarbaşı İzmir’in kaybolan cenneti Pınarbaşı

İZLENİMLER

Geniş kaldırım ve yolları, ağaçlarla kaplı sokakları, sessiz ve sakin yapısıyla sanki evinin bir odasındaymış gibi rahat hissettiren havası, ulaşım kolaylığıyla yaşamak isteyeceğim yerlerinden başında geliyor. Yeni yapılaşmaların bölgeyi bozmadan ve uyum içinde oluşturulması artı değer katarken ilerleyen yıllarda olası yapılaşmalarda bu denge korunmadığı takdirde İzmir’in hanesine eksi yazılacağı da aşikâr.