İzmir Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy’de üçüncü ve dördüncü etabın temel atma törenini gerçekleştirdi.

Selcan ŞERİFAKİ/ YENİGÜN- Törende konuşan Başkan Soyer, “İki meclis üyemiz, ‘Çıkar amaçlı organize suç örgütü kurmak, ihalesiz iş görme ve ihale kanununa muhalefet, görevi kötüye kullanma ve yolsuzluk’  suçlamalarıyla Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş. Yazıklar olsun!” dedi.  

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  dirençli kent vizyonu doğrultusunda İZBETON ve kooperatifleri kentsel dönüşüm projelerine dâhil ederek sürece hız kazandırdı. 

Yüzde 100 uzlaşı, yerinde dönüşüm ve “Büyükşehir güvencesi ve garantörlüğü” ilkeleriyle kentsel dönüşüm çalışmalarına ara vermeden devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda 964 konut ve 54 iş yerini kapsayan üçüncü ve dördüncü etabın temel atıldı. Törene Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ve Cumhuriyet Halk Partisi Parti Örgütü ve Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve  İzmir'in CHP'li belediye başkanları ve milletvekilleri katıldı. 

SOYER: BUGÜN BAYRAM GÜNÜMÜZ

Başkan Soyer gurur ve mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Bugün bizim bayram günümüz. Örnekköy kentsel dönüm projenin 3. Etabında 584 konut ve 27 iş yerin temeli atıyoruz. 252 milyon bedelle 76 bin 741 metrekarelik yaşam alanının 3. Etap kapsamında hayata geçirmiş olacağız. Yine bugün 167 milyon liralık bedelle 380 adet konut, 27 adet iş yerini kapsayan 54 bin alanda da 4. Etap çalışmalarını başlatmış oluyoruz. Kısaca toplam maliyeti 419 milyon lira olan 3 ve 4. Etaplarımıza İzmir’e bin 18 yeni konut ve 54 iş yeri kazandırmış olacağız. Belediyemizin yıllarca ihmal edilen kentsel dönüşüm konusundaki sıralı ve başarılı çalışmalar hakkında yapılan yorumları hayretle izliyorum. Sadece iyi şeyler söylemek istiyorum ama bu çalışmaları gölgeleten birkaç notayı da dikkatlerinize ve takdirlerinizi sunmak istiyorum. Bu eleştirileri yapanlar ya İzmir’de yaşamıyor ya da bizimle aynı dili konuşmuyor veya gerçeğin görülmesini istemiyor. Ama güneş balçıkla sıvanmıyor. İBB, kentsel dönüm dairemiz ve belediyemiz şirketimiz İzbeton şehrimizin kentsel dönüşüm macerasında yepyeni bir sayfa açtı. Bu tertemiz sayfa da 3 yılda Gaziemir, Ege mahallesi, Uzundere, Ballıkuyu, Çiğli, Güzeltepe ve Örnekköy’de olmak üzere 6 bölgede dönüşüme başladık, devam ediyoruz. 3 bin 958 bağımsız birimin yapımı devam ediyor.  Bin 500 bağımsız birim için ise yapım ihalesi hazır halde geldik, mart ayı itibarıyla 3 ay gibi kısa sürede 4 ayrı sözleşmeyi imzaladık. Daha arkada binlercesi ve binlercesini de yine iş birliği ile yapmaya devam edeceğiz. Tüm bunları inşa sektörünü nefesinin tükendiği daha doğrusu tüketildiği zorlu ekonomik koşular altında yapıyoruz. Müteahhitlerin teklif dahi vermeği bu dönemde mazeretlerin arkasına sığınmadan, daha önce hiç uygulanmamış çözümler üretiyoruz. Kentsel dönüşüm için iş dünyamızla ortaklıklar kuruyor ve yapı kooperatifleriyle çalışıyoruz. Aslıda tarımsal kalkınmada kullandığımız kooperatifçilik modelini, İztaşıt uygulamasıyla ulaşımda kullandığımız kooperatif modelini şimdi kentsel dönüşüm için kullanmaya başlamış oluyoruz” dedi.

Örnekköy'de görkemli temel atma töreni; Soyer Yazıklar olsun yenigün4

“YAZIKLAR OLSUN”

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyet Devlet Demiryollarının yaptığı açıklamalara tepki gösteren Soyer, “Geçtiğimiz hafta İzban ortağımız TCDD açıklama yapmış; “Lale mahallesi İzban durağının yer teslimi yapmak için 25 kilometre öteden Katip Çelebi Üniversite durağını bekliyoruz” demiş ve eklemiş; hizmet yerine laf üreten İzmir Büyükşehir Belediyesi algı oluşturmaya çalışıyor demiş. Arada tam 25 kilometre var, iki mesele arasında hiçbir teknik mesele olmaması şöyle dursun; TC’nin saygın bir kurumu yasal ortağımız bu şehrin büyükşehir belediyesiyle öyle bir üslup kullanabilir mi? Neden böyle bir üslup kullanır, anlamak mümkün değil. İki meclis üyemiz, ‘Çıkar amaçlı organize suç örgütü kurmak, ihalesiz iş görme ve ihale kanununa muhalefet, görevi kötüye kullanma ve yolsuzluk’  suçlamalarıyla Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş. Yazıklar olsun! Bu kriz ortamına olağanüstü çözüler üretiyorsunuz, vatandaşlarınızı mutlu etmeye çalışıyorsunuz ama birileri siyaseten ve şahsen birilerine zarar vermek için bu kente verecekleri zararı hiç umursamıyor. Biz bunlarla hiç vakit kaybetmeden yolumuza devam ediyoruz. Kimsenin hakkını ranta kırban etmeden, vatandaşlarımızla müteahhitleri. Yepyeni mahallelerini kuruyoruz. Bu saatten sonra da ne ekonomik kriz ne artan maliyetlerle bu özverili çalışmalar. İzmir’de dönüşüm başlamıştır. Diliyorum ki bu dönüşüm ulusal bir dönüşün de başlangıcı olur. Bu yüzden de birilerini rahatsız etmeye devam eder” dedi.

SALICI: CHPLİ BELEDİYELERE OY VERİN 

31 Mart seçimlerinde yaptığı bir konuşmayı hatırlatan Salıcı, “Biz 31 Mart seçimleri döneminde tüm Türkiye’ye CHP’nin belediye başkanlarına oy verin, oy verip de onların seçilmesini sağladığınızda onlar size sizden yana hizmetlerde bulunacak dedik. Sosyal demokrat belediyecilik hizmeti yapacaklar demiştik. Biraz zaman geçti, iktidar belediye başkanlarımızdan yaptığı çalışmalardan o kadar rahatsız oldu ki sürekli bir sorun çıkarma çabasında ama onların bütün engellemelere rağmen çalışmaya devam ediyorlar. Haziranda seçim yapıldı, ağustosta Türkiye kur şoku yaşadı. Bizim ürettiğimi ürünlerin büyük kısmı ithal ve dövizle alınıyor. Bir şekilde inşaat maliyetleri arttı, pandemi dönemi yine fiyatlar yükseldi. En son Rusya- Ukrayna savaşının da getirmiş olduğu süreçte tedarik zincirlerinde sıkıntılar yaşandı. Fiyatlar daha da arttı. İnşaat yapmanın, kentsel dönüşüm yapmanın kamu mantığıyla iş yapmanın çok zor olduğu bir dönemden geçiyoruz. Elektrik fiyatları, akaryakıt, doğalgaz fiyatları malum. Bu kadar sıkıntılı durumda iktidarın yatırım yapamadığı bir durumda bugün 400 milyonun üzerinde rakamla sizlere konut olacak böyle bir yatırım yapılıyor. İBB kooperatif modeliyle iş adamların içinde olduğu bir sistem. İktidarın ekonomik olarak kıpırdamadığı bir dönemde bizim belediyelerimiz yepyeni bir süreç kazandırıyorlar Türkiye. Bu sıkıntıların içinde eleştirilere olacak mı olacak? Dava da açılmış. Bu kadar güzel bir işi yapıldığında bir sıkıntı çıkmasa olamazdı. İyi ki de açmışlar o davayı. Eminim ki yargı da o açılan davalara cevap verecektir. Burada yaşayan yurttaşlarımız kendi bulundukları yerden ayrılmıyor. Bu işin bir teminatı İBB. İşin altında sadece elini değil yüreğini koyan iş adamları var. Hem piyasa sistemi çalışacak hem de kooperatif modeliyle bu iş makul bir yere gelecek. Hem de belediyeye insanlar daha iyi bir yerde yaşayacaklar. İktidar neden çekiniyor? Buradan başlayan dönüşüm yarın bir gün Ankara’da devam edecek. Onun korkusu var. Onların çekindiği şeyi yapmaya devam edeceğiz. 6’lu masana çekiniyorlar, hiç kurulmasaydı keşke diyorlar, ama kuruldu. Keşke kurulmasaydı bozalım diyorlar ama başaramayacaklar. Bu tek adam rejimi gidecek. Türkiye tek adamla yönetilemeyecek kadar kültürlü bir ülke” dedi.

Örnekköy'de görkemli temel atma töreni; Soyer Yazıklar olsun yenigün2

Gözden kaçırmayın

Ak Partili Nasır: Bağımsızlık ateşi Samsun'da yakıldı Ak Partili Nasır: Bağımsızlık ateşi Samsun'da yakıldı

BÖKE:  REFAH İÇİNDE BİR TÜRKİYE İÇİN TEMEL ATIYORUZ

Selin Sayek Böke, “Burada olmaktan büyük heyecan duyuyorum. Neden mi? Bugün sadece Örnekköy’de bir temel atmıyoruz. Eşitlikçi, adil, refah içinde bir Türkiye için temel atıyoruz. Tam da böylesine aydınlık bir iş yaptığımız için güneş bu kadar güçlü. Türkiye olarak ağır ve karanlık bir dönemden geçiyoruz. Bütün haklarımızın yok edildiği bir Türkiye yaşıyoruz. Öyle ki Türkiye İstatistik Kurumu’nun makyajlı verilerine göre bile enflasyon yüzde 60 hale gelmiş durumda, vatandaşın beslenme hakkı elinden alınmış durumda. Asgari ücretli çalışırken yoksulluğa mahkum edilmiş. Bütün hakların yeniden tesisi burada attığımız temelde çıkacak. Bu karanlığın içerisinde bir umut var. Üreten Türkiye var eden anlayıştır. O umut hakların temelini alan sosyal devleti her metrekaresinde yaşayan iktidar anlayışıdır. O umut bugün Büyükşehir belediyesini yarın CHP’nin, demokratik bir şekilde Millet İttifakı ile vaat edeceği düzeni ta kendisisidir. CHP bugün ki karanlığı aşacak reçeteyi bugünden anlatıyor. Yarın uygulayacağım demiyor, bugün belediyelerinde zaten uyguluyor" dedi.

Örnekköy'de görkemli temel atma töreni; Soyer Yazıklar olsun yenigün3

TUGAY: İZMİR YALNIZ

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay,  “Zaman zaman konuşuyoruz; İzmir yalnız bırakılıyor, İzmir hakkını alamıyor, kendi başının çaresine bakmak zorunda kalıyor. Bunu bir iş insanın ağzından duydunuz. Önümüzün tıkandığını bir dönemde sorumluluk aldılar. Hepimizin çok takdirini kazanacak bir yapıyla beraber inisiyatif aldılar. Önümüzü açan İzmir Büyükşehir Belediye başkanımız Tunç Soyer'e teşekkür ediyorum. İzmir’in daha sağlıklı daha güvenli bir kimlik kazanması adına Tunç Soyer’in çalışmaları ile önemli bir adım atılıyor. Sosyal demokrat yere yönetim anlayışının insana karşı tutumunun bir kanıtı olan Örnekköy projesinin hayırlı olmasını diliyorum. Yerel yönetim açığında ülke genelinde neleri başaracağımızı göstermektedir. Umutlarımızı ve heyecanımız koruyor ve çalışıyoruz. Karşıyaka Belediyesi olarak üzerimize düşen her göreve hazır olduğumuzu bir kere daha söylemek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Örnekköy’de süreç hızlandı

Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda birinci etap kapsamında 130 konut ve 13 işyerini hak sahiplerine teslim eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, 170 konut ve 20 işyerini kapsayan ikinci etap yapım çalışmalarını sürdürüyor.

Üçüncü etabın yapım çalışmalarını başlatmak üzere 29 Aralık 2020’de Büyükşehir iştiraki İZBETON A.Ş. ile protokol imzalayan Büyükşehir, bölgede tahliye ve binaların yıkım işlemleri ve altyapı çalışmalarını tamamladı. 13 Aralık 2021’de inşaatların başlaması için alt yüklenici olarak S.S. İş Dünyası Konut Yapı Kooperatifi ile sözleşme imzalandı. Dördüncü etapta yapım çalışmalarını başlatmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZBETON ise 7 Ocak 2022’de S.S. İş İnsanları Örnekköy Konut Yapı Kooperatifi ile protokol imzaladı.

Üçüncü etap çalışmalarının tamamlanmasıyla 584 konut ve 27 işyerini daha hak sahiplerine teslim edilmiş olacak. Dördüncü etapta ise toplam 380 konut ve 27 iş yeri yapılacak. Yaklaşık altı bin vatandaşın yaşadığı 18 hektarlık Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanı’nda etaplar halinde devam eden proje tamamlandığında toplamda 3 bin 520 adet konut ve 338 adet iş yeri inşa edilmiş olacak.