Sokaklarda yaşayan vatandaşların sorunları havaların soğumasıyla daha da arttı. Kurumlar tarafından otele yerleştirilen evsizlere otel de çare olmadı.

Gözden kaçırmayın

Geleceği ne olacak? Geleceği ne olacak?

Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - İzmir’de havaların iyice soğumasıyla beraber sokakta yaşayan vatandaşlar için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye ekipleri, vatandaşları soğuktan korumak için Örnekköy’de bulunan Müyesser Turfan Güçsüzler Evi'ne yerleştirdi. Ancak kalacak kişi sayısı fazla olunca yetkililer çareyi Basmane'de başka bir pansiyonla anlaşmakta buldu. Günlüğü 23 liradan anlaşılan pansiyonda da yaşanan sıcak su temini, ısınma ve yemek problemleri evsiz vatandaşların derdine derman olamadı.

manset (4)Nilgün Güney-yenigün


Pansiyona giden evsizlerinin aradan birkaç gün geçtikten sonra tekrar kendilerini sokağa attığına dikkat çeken Alsancak Mahallesi Muhtarı Nilgün Güney, “Bulunduğumuz bölgede çok sayıda sokakta yatan vatandaş var. Özellikle soğuk havalarda geceleri kapanan dükkânların önleri daha korunaklı ve soğuk almadığı için buralarda yatıyorlar. Bu insanlara çevre esnafı ve mahalleli olarak elimizden geldiğince her türlü yardımı yapıyoruz. Yine de bu aylarda sokakta yatan bu kişilerin soğuktan korunması gerçekten çok zor. İki hatta üç battaniye bile üstünüze alsanız yine de soğuk oluyor. Biz bu durumu gerekli kurumlara iletiyoruz. Onlar da sokakta yatan bu insanlar ile iletişime geçiyor. İsteyen vatandaşları da uygun gördükleri pansiyonlara geçiriyorlar. Maalesef bu pansiyon veya kurumların barınmak için yetersiz olduğu göze çarpıyor. Bu kış ayında 3 kişi Basmane’de bulunan bir otele yerleştirildi. Aradan birkaç gün bile geçmeden bu insanlar yine soluğu sokakta aldı. Tabi gidip sebebini sorduğumuzda bize orada ısınmanın olmadığını dile getirdiler. Odalarda herhangi bir ısıtıcı sistem olmadığı için çok soğuk olduğunu ve üşüdüklerini söylediler. Pansiyon ile kurum arasındaki anlaşma gereği kişi başı günlük yaklaşık 23 lira gibi bir rakam ödeniyor. Bu rakamı düşündüğümüzde günümüz şartlarında çok cüzi ve düşük kalıyor. Sanırım bu sebeple de sorunlar yaşanıyor” dedi.


BU YIL AÇILMADI

Kişisel alan ve yemek konusunda sıkıntıların yaşandığını belirten Nilgün Güney, “Buraya yerleştirilen kişilerin odalarında herhangi bir dolap olmadığı için insanlar sokakta kaldıkları zaman kullandıkları eşyaları koyacak bir yer bulamıyorlar. Ayrıca yemek konusunda da sorun yaşadıklarını dile getiriyorlar. Sabahları çorba verildikten sonra akşam yemeğinin de öğlen 2’de verilmesi kış aylarında zorluyor. Zaten başka da bir öğün verilmiyor. Diğer önemli bir unsur da sokakta birçok madde bağımlısı insan var. Bu insanlar sadece başkalarına değil aynı zamanda kendilerine de zarar verebiliyorlar. Aynı anda hepsini bir kontrol etmeden bir odaya koyduğunuz anda sorunlar da beraberinde gelebiliyor. Tedirgin ve çekinen kişiler sokakta daha rahat olduklarını ve o nedenle de tekrar döndüklerini söylüyorlar. Yetkililer, bu insanları sokaktan alıp, sıcak ve huzurlu bir ortama götürdüklerini dile getiriyorlar. Ama gerçekler bunun tersi durumda. Isınma, dolap ve beslenme gibi temel sorunların çözülmediği için bu insanlar sokaklara dönüyorlar. Kim bir evi, odayı sokağa tercih eder ki? Sorulması gereken soru bence bu. Diğer yandan her yıl soğuk havalarda sokakta yaşayan insanlar için spor salonları açılırdı. Bu yıl devletin böyle bir uygulaması olmadı. Yakın zamanda Karşıyaka Belediyesi’nin böyle bir girişimi oldu ve sokaktaki vatandaşlara kapısını açtı” ifadelerini kullandı.

manset (4)Nilgün-yenigün


KİMSE KALMAK İSTEMİYOR

Nuri Bozdağ, “Alsancak civarında sokakta yaşıyorum. Soğuk havalarda belediye ekipleri gelip bizi Örnekköy’de bulunan güçsüzler evine götürüyorlar. Orada yer yoksa pansiyona yerleştiriyorlar. 10 Aralık günü Basmane’de bulunan pansiyona yerleştim. Oraya gittiğimde odalar aşırı kalabalıktı. Odalar soğuktu ve ısınabileceğimiz bir şey yoktu. Aşağıda girişte bulunan kömür sobası dışında ısınma şansınız yok. Kimse odasında kalmıyor. Herkes aşağıda sobanın başında oluyor. O nedenle de çok kalabalık ve kapalı ortamdan dolayı yoğun bir koku oluşuyor. Sokakta yaşamımızı sağlayan eşyalarımız için pansiyonda dolap yoktu. Sokaktan bizim için tek farkı dört duvarının olması. Onun dışında her türlü insan var. Birbirine zarar veren kişiler oluyor. Dışarıda böyle sorunlar yok. Herkes kendi bölgesinde yaşıyor. Kimse kimseye karışmıyor. Sokaklar soğuk ama en azından daha rahatız. Çevremde başka sokakta yaşayan kişilerde var. Kimse oraya gitmek istemiyor” diye konuştu.