Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi uzmanlar tarafından kanıtlandı.

Psikologlar otomobil rengi seçiminin insanların kişiliğini yansıttığını dile getirerek araç seçiminde önemli olduğuna dikkat çekiyor

Fadime ALTANHAN / YENİGÜN - Renkleri insan psikolojisi üzerindeki etkisi büyüktür. Bazı renkler kişiyi sakinleştirirken bazı renkler kişileri heyecanlandırıyor. Otomobil firmaları da renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerinden faydalanarak uygun pazarlama yöntemleri geliştiriyor. Ocak-Mart döneminde trafiğe kaydı yapılan 126 bin 121 adet otomobilin %39,9'u beyaz, %28,2'si gri, %11,1'i mavi, %7,8'i kırmızı, %7,2'si siyah, %2,9'u turuncu, %1,4'ü yeşil, %0,8'i kahverengi ve %0,7'si sarı renkli.

Renklerin insan psikoloji üzerindeki güçlü etkisinin pek çok araştırmayla desteklediğini söyleyen Psikolog Cansu Yılmaz, "1875 senesinde Ponza tarafından yapılan bir deneyde kırmızı ve mavi renkleri kullanılarak kişiler gözlemlenmiştir. Yemek yemeyi reddeden kişinin kırmızı odaya girdiğinde yemek yemek istemesi ve saldırgan bir kişinin mavi odaya girip 1 saatlik sürede sakinleştiği gözlenmiştir. 1942 yılında yapılan başka bir araştırma organizmalar üzerinde de renklerin oldukça etkili olduğu görülmektedir. Bu araştırmaya göre kırmızı rengi parkinson hastalarının patolojik problemlerinin daha da kötüleşmesini, yeşil renk ise daha da iyileşmesini sağlamıştır" dedi.

AracRenkleriCansuYılmaz (1)

'GÜCÜN RENGİ SİYAH'

Siyah rengin odaklanmanın, otoritenin, gücün ve zarafetin rengi olduğunu belirten Yılmaz, "Siyah otomobil seçen kişiler genellikle özgüveni yüksek, azimli ve hırslı kişilerdir. Bu kişiler fazla hırslı olduklarından dolayı trafikte sık sollamalar ve kural ihlallerinde bulunurlar. İnatçı tavırlarından dolayı bu kişilerle uzlaşmakta zorluk yaşanmaktadır" diye konuştu.

'Beyazı tercih eden kişiler uzlaşmacı'

Beyaz rengin negatifliği yok eden bir etkisinin olduğuna dikkat çeken Psikolog Yılmaz, "Beyaz renk; temizliği, masumiyeti, huzuru ve sağlığı simgelemektedir. Temizliği seçen ve uzlaşmacı kişilerin en fazla tercih ettiği otomobiller arasındadır. Beyaz rengi tercih eden kişilerin yapıcı kişilikleri trafikte de sakin araç kullanmalarından anlaşılmaktadır" dedi.

KIRMIZI ARAÇLAR ÇALINIYOR

Kırmızı rengin daha çok gençler tarafından tercih edildiğini söyleyen Yılmaz, "Kırmızı renk; dinamizmi, hareketliliği ve kararlılığı simgeler. Hız yapmayı ve yarış yapmayı seven gençler tarafından en fazla tercih edilen renklerden biridir. İlk anda dikkat çekici özelliği ile en fazla tercih edilen renklerden biri olsa da uzun süre kullanımlarda insanları rahatsız etmeye başlar. Kızgınlığı ve gerilimi temsil etmesi gibi olumsuz etkileri olmasından dolayı insanlar belli bir süreden sonra gerilmeye başlar. Bu nedenle çok uzun süre kullanılması önerilmez. Ayrıca dikkat çektiği için kırmızı renkli arabaların çok daha fazla oranla çalındığı görülmüştür" diye konuştu.

'Lacivert araçlar otorite temsili'

Artık İzmirli de denize hasret Artık İzmirli de denize hasret

Lacivert araçların otoriteyi temsil ettiği için genellikle orta yaşın üzerindeki kişiler tarafından tercih edildiğini belirten Yılmaz, "Lacivert renk; mevki ve ağırbaşlılığı da yansıtır. Lacivert araç tercih eden kişiler trafikte kurallara sıkı bağlılık gösterirler" açıklamalarında bulundu. Sakin ve serinkanlı kişilerin renk tercihlerinin gri olduğunu söyleyen Yılmaz, "Gri renk sadeliği ve modernliği, dengeyi temsil eder. Trafikte gözün en rahat algıladığı renklerden biridir. Gri renkli araç kullanan kişilerin düşük hızda otomobil kullandığı ve karamsarlığa yatkın kişiler olduğunu söylenebilir.

MOR LÜKSÜ SİMGELİYOR

Mavi rengin huzuru, sakinliği, dinginliği, uyumu, sadakati, zekayı simgelediğini söyleyen Yılmaz, "Mavi renk güzellik merkezleri ve sosyal medya uygulamalarının olmazsa olmazıdır. Mor renk asilliği, yaratıcılığı ve duygusallığı temsil ettiği için lüks markaların en çok tercih ettiği koyu renklerdendir. Açık tonlardaki mor , uyumanızı kolaylaştırırken, koyu mor da depresyonda olan kişileri kötü yönde etkiler. Sarı renk enerjiyi, pozitifliği ve sıcaklığı simgelemektedir" dedi.

İklim şartları renk seçimlerini değiştiriyor

Araç rengi tercihlerinden kişilik özelliklerinin dışında bulundukları bölgenin iklim şartlarıda etkili oluyor. Bölgenin ikliminin çok sıcak olması araç üzerinde bazı olumsuz etkilere neden olacağından genellikle güneşin çok olduğu bölgelerde açık renkli araçlar tercih ediliyor. Böylelikle renk solması, güneş yanığı, aşınma gibi durumlarla karşılaşma olasılığı en aza indirgenmeye çalışılıyor. Bulndukları bölgenin toz, toprak ve çamur alan bölgelerde de araçların çok sık yıkanması sonucunda renginin daha çabuk aşınmasına neden oluyor. Rengin aşınması aracı boyatsanız bile değer kaybetmesine neden oluyor. Bu nedenle Türkiye'de genellikle kişiler açık renkli araçları tercih ediyor. Ayrıca bu bölgelerin yaz aylarında çok sıcak olması dolasıyla klima kullanımı çok fazla oluyor. Koyu renklerin sıcağı daha fazla çekmesinden dolayı akaryakıt giderlerinde de ciddi bir artış yaşanıyor. Bu maliyeti en aza düşürmek isteyen kişiler Ege ve Akdeniz gibi güneşin çok olduğu bölgelerde açık renkli araçları tercih ediyor.