Yaşamınız boyunca mutlaka aküsü bitmiş bir araç görmüş veya böyle bir durum yaşamışsınızdır. Akü ile ilgili en merak edilen sorulardan bir tanesi olan “Akü biterse ne yapılır?” sorusu araç sahibi herkesin sık sık sorduğu bir sorudur. Akünüz bittiğinde aracınız marş motorunu ateşlemez, kısacası aracınızı çalıştıramazsınız. Bunun dışında araçların diğer elektronik aksamları da çalışmaz.

“Akü biterse ne yapılır?” sorusunun bir diğer yanıtı ise akünün üzerindeki işaretler ile ilgili  olabilir. Bazı akülerin üzerinde yer alan uyarı ışığı sayesinde sorunun kaynağının aküden kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunda yardımcı olabilir. Akünüz dolu ise üzerindeki uyarı ışığı yeşil, boş ise siyah olarak yanmaktadır.

Akü bittiğinde ne yapmalıyız?

Akü bittiğinde ne yapılır sorusuna cevap ayaracak olduğumuzda ise aracınızı tekrar çalıştırabilmek için en kolay ve sağlıklı olan yol, başka bir araçtan akü takviyesini sağlamaktır. Akü takviyesini sağlayabilmek için bir akü takviye kablosuna kısacası aktarma kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Eğer bu kablodan elinizde bulunuyor ise aşağıda yer alan adımları takip ederek aracınızı yeniden çalıştırmayı başarabilirsiniz.

  •     İlk olarak başka bir araç sahibinden ya da yoldan geçen bir araçtan yardım isteyin.
  •     İki aracı kafa kafaya gelecek şekilde park ettikten sonra akülerin birbirlerine yakın olmasını sağlayın.
  •     Araçların kaputunu açın.
  •     Takviye kablosunun artı ucu ile akülerin artı kutbunu, kablonun eksi ucu ile de akülerin eksi kutbunu birbirine bağlayın.
  •     Kabloları birbiri ile bağladıktan sonra akımı çekilecek olan aracı çalıştırın. Aracı bir süre rölantide beklettikten sonra ara ara gaza basarak aracın devrini yükseltin.
  •     Daha sonra ise kendi aracınızı çalıştırmayı deneyin. Eğer aracınız çalışıyorsa akım gelmeye başlamıştır. Ancak aracınız çalışmazsa bir süre daha akımın gelmesini  bekleyin.
  •     Takviye işleminin tamamlanması ile birlikte aracınızı stop ettirmemeniz gerekmektedir. Aküler kendi kendini şarj edebilmektedir. Bu nedenle en az yirmi dakika kadar aracınızı sürerek akünüzün dolmasını sağlayabilirsiniz.

Takviye esnasında kabloların ısınması normal bir durumdur. Fakat bazen plastikler eriyebilir ve yangın riski oluşabilir. Bu gibi tehlikeli durumların önüne geçmek için ucuz kablo almamaya dikkat edin ve takviye işlemi esnasında mutlaka bir yangın söndürme tüpünü yanınızda bulundurun.