Otoyu internetten değil esnaftan alın

Otoyu internetten değil esnaftan alın

İnternetten oto satışıgalericileri etkiliyor.

Otoyu internetten değil esnaftan alın

İnternetten oto satışıgalericileri etkiliyor.

Otoyu internetten değil esnaftan alın
26 Temmuz 2017 - 09:58

Oto galericiler olarak sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını dile getiren İzmir Oto Galericiler ve Oto Yıkamacılar Esnaf Odası Başkanı Zafer Dursun, “Odamıza üye olan 500’e yakın oto galerici esnafımız var. Ancak oto galerici esnafımızın işleri umdukları gibi gitmiyor” dedi

Haziran ayında sezonu açan oto galericiler bu yıl umduğunu bulamadı. Sıfır ve ikinci el araçlarda neredeyse hiç satış yapılamıyor. Eskiden haziran aylarında okullar tatil olmadan önce oto galericiler olarak sezonu açardık. Tatile gidecek olan vatandaşların birçoğu bu dönemde araç alırdı. Ancak son dönemde böyle bir durum kalmadı. Esnafımız neredeyse hiç iş yapamıyor duruma geldi” dedi. İkinci el araç satışında da esnafın kan ağladığını dile getiren Dursun, “Sıfır araç satışlarında hareket olmadığı gibi ikinci el araç satışlarında a bir hareket yok. Tabi bu durum işlerde yaprak kımıldamıyor seviyesinde değil ancak diğer yıllara oranla satışlar oldukça düştü. Sıfır araçlarda hareket olduğunda ikinci el araç satışları da biraz olsun bundan nasibini alıyordu. Ancak her iki araç satışında da maalesef işlerimiz oldukça kötü” diye konuştu.

İNTERNETTEN SATIŞ

İnternet ortamından yapılan araç satışlarının da işleri oldukça etkilediğini dile getiren Dursun, “Vatandaşlarımızın çoğu internet ortamından sanal alışveriş yapma yoluna gidiyor. Ancak internetten yapılan alışverişlerde büyük dolandırıcılıklar yaşanıyor. Kişiyi tanımadan, aracı bilmeden alışveriş yapılıyor. Burada birçok esnafımız varken internetten alışveriş yapıyorlar. Vakti olmayan ve gece araç alacak kişiler için bile bazı esnaflarımız geceleri açık oluyor. Biz her zaman her yerde söylüyoruz. Esnafımızın kendisi güvenilir” dedi.

İKİNCİ ELDE GARANTİ

Son 2 yıldır ikinci el araçlarda garanti kapsamı ile ilgili çalışmaları olduklarını dile getiren Dursun, “İkinci elde garanti kapsamı ile ilgili bir komisyonumuz var. Bizde oda olarak bu komisyonun başındayız. Esnafımız ikinci el araç satışında zaten vatandaşa güvence veriyor. Ancak hükümet bu konuya şekil vermek istedi. Biz buna karşı değiliz. Hükümet ikinci el araçlarda belli bir kilometreye kadar garanti koymak istiyor. Hatta bunun için 10 bin kilometre kararı verildi. Bizler bakanlığa 10 bin kilometre de kalmasın diye bastırıyoruz. Çünkü piyasada bir vatandaş 3 ayda da 10 bin kilometre yapıyor 2 yılda da yapıyor” dedi.

“KİLOMETREYİ DÜŞÜRÜYORLAR”

Bazı vatandaşların araçların kilometresini düşürmek için sanayide kuyruk olduğunu dile getiren Dursun, “Çoğu kişi kilometresi yüksek araçların kilometresini sanayide düşürüyor. Bu konuda devletin kontrol mekanizmasını çalıştırması gerekiyor. Bizler 10 bin kilometreyi kabul ederiz ancak belli bir süre konulmasını istiyoruz. Normalde bir araç en az bir ayda 3 bin kilometre yapar. 3 ayda 10 bin kilometre yapsın ya da yapmasın bu sürenin sonunda bizim garanti kapsamından çıksın” dedi.

“SUİİSTİMAL ÇOK FAZLA”

Oto galerici esnafının 10 yaşındaki araçlara bile garanti verdiğini dile getiren Dursun, “Bizim işimizde suiistimal çok fazla. Bazı vatandaşlar araçlarını kendileri teknik arıza da yaptırabiliyor. Vatandaş aracın yağını kontrol ediyor ancak sonrasında yağ çubuğunu yerine yerleştirmediği için motoru yanıyor. Bu hatadan dolayı neden galerici yansın. Biz bunun gibi birçok sorunla uğraşıyoruz” şeklinde konuştu.

“KÜÇÜK ESNAFI KOLLAMALILAR”

Ekonominin durumunun belli olduğunu söyleyen Dursun, “Her yıl Türkiye şu kadar büyüdü deniyor. İthalat ve ihracatımız bir numara deniliyor. Ancak bu durum nedense esnafımıza yansımıyor. Esnafımızın işinin iyi olması için öncelikle küçük esnafın korunması gerekiyor. Tüketen değil, üreten toplum olmalıyız” ifadelerini kullandı. İzmir’de bulunan oto yıkamacılar ruhsat sıkıntısı yaşıyor. Belediyelerin ilçe sınırları içerisinde oto yıkamacılara izin vermemesi birçok masraf yapan oto yıkamacı esnafını sıkıntıya sokuyor. Oda üyesi olan oto yıkamacılarında sıkıntılarının hala devam ettiğini dile getiren Zafer Dursun, “Oto yıkamacıların en büyük sıkıntısı ruhsat alamamasıydı. Bu sıkıtı hala devam ediyor. Hatta bu konuda hiç ılımlı bir yaklaşım olmadı. Bazı ilçe belediyeler ilçe içerisinde oto yıkama istemediklerini söylediler. Bu nedenle de oto yıkamacılara ruhsat vermiyorlar. Ancak ilçe içerindeki maliyeler esnaf ben oto yıkamacı açacağım dediğinde izin veriyor ve yıkamacı açılıyor. İZSU oto yıkamacılar fosseptik çukuru yaptırma zorunluluğu getiriyor. Suyun bu çukurlarda dinlendirilmesi için çukurlar yaptırıyor. Esnafımız bu fosseptik çukurlar için İZSU’ya 8-10 bin lira para ödüyor. Bu kadar masraf yapılmasına rağmen ruhsat verilmiyor. İZSU’daki yetkililerde esnafımızın ruhsat alamadığını biliyor. Bunu kendilerine söylediğimizde ise İZSU olarak görevini yaptıklarını, belediyenin ruhsat vermemesinin kendi sorumluluklarında olmadıklarını söylüyorlar. Onlar da bu söylediklerinde haklı. Çünkü bazı belediyeler oto yıkamalar için ruhsat veriyor” dedi.

“KADINLARIN SANAYİYE GİTMESİ ZOR”

Belediyelerin oto yıkamaları sanayilerde açmalarını söylediklerini dile getiren Dursun, “Araç yıkamak için sanayilere gidin deniyor. Ancak sadece erkekler araç kullanmıyor. Kadınlarımızda araç kullanıyorlar. Genç kızlarımızın kadınlarımızın sanayilere gitmesi zor oluyor. Bu kararda onları da düşünmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Fadime Kuzu

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Göztepe Trabzonu İki Golle Devirdi..
Göztepe Trabzonu İki Golle Devirdi..
MHP’li Fethi Yıldız MHP’nin af teklifini açıkladı
MHP’li Fethi Yıldız MHP’nin af teklifini açıkladı